8 Het leek een gelopen race, maar door een reeks zwakke optredens van premier May en twee aanslagen in Groot-Brittannië is de spanning terug bij de Britse verkiezingen van morgen. VERKIEZINGEN GROOT-BRITTANNIE Belangrijkste thema's in Mays campagne: stabiel leiderschapen de brexit THERESA MAY CONSERVATIEVEN Een maand geleden was het allemaal heel over zichtelijk: de Conserva tieven stevenden af op een dikke verkiezings winst, en Theresa May maakte zich op voor vijf jaar premierschap. De enige vraag was eigenlijk of rivaal Labour zou in storten na de vernederende neder laag, en hoe snel voorman Jeremy Corbyn zou opstappen. Hoe anders is de werkelijkheid nu, een dag voor de Britse verkiezingen. Na een rampzalige campagne van de Conservatieven en twee terroristi sche aanslagen in twee weken wan kelt de positie van Theresa May en haar partij. De race is onverwacht en ongemeen spannend geworden. May riep vervroegde verkiezingen uit omdat ze een mandaat wilde van de kiezer om de komende brexiton- derhandelingen met Brussel op haar manier te gaan voeren. Ook binnen haar partij en in het parlement zou haar positie sterker worden: van on gekozen premier met een kleine Conservatieve meerderheid, tot ge kozen premier met een grote, mis schien gigantische, meerderheid. De gok leek veilig: de Conservatie ven hadden in april een voorsprong van 20 procentpunten op Labour. De sociaaldemocratische partij lag in puin na interne strubbelingen, een motie van wantrouwen tegen leider Corbyn en weglopende kiezers. De zwakste oppositie in decennia. May zelf scoorde goed bij de kiezer: twee derde vond haar de beste kandi daat, terwijl nog geen kwart van de kiezers zo over Corbyn dacht. De timing kon niet beter voor de Con servatieven. De partij bouwde de hele campagne om May heen, met sterk en stabiel leiderschap en de brexit als belangrijkste thema's. Maar al snel kwamen er scheurtjes in het imago. Het sobere verkiezings programma van de Conservatieven kon niet op veel enthousiasme reke nen. De 'dementiebelasting', waar de rijkere Brit aan zijn zorg zou moeten gaan meebetalen, zorgde voor veel ophef. Net als de vermindering van de bijdrage aan stookkosten in de winter. Dat May deze maatregelen haastig weer overboord gooide na die kritiek was ook niet handig: ze werd beschuldigd van draaikonterij. Labour publiceerde een manifest dat beter viel: meer geld naar de ge zondheidszorg en naar kinderop vang, gratis studeren, meer wonin gen: beloftes die de kiezer graag hoort. Of dat financieel überhaupt kan, daar ging het niet echt over. Ook op campagne in het land ging het niet vanzelf voor May. Haar ta lenten liggen niet bij het directe con tact met 'de gewone man', gesprekjes met kiezers verlopen stijfjes en onge makkelijk. Hoe anders is dat voor Corbyn. Hij is beter op zijn gemak op straat dan op de groene bankjes van het Lagerhuis. De weigering van May om mee te doen aan verkiezingsdebatten met andere partijleiders gaf nog meer problemen. In plaats van dat het haar op eenzame premierhoogte zette, zo als ze hoopte, leek het alsof ze de di recte confrontatie met haar concur renten niet aandurfde. In tv-pro- REL gramma's waar ze ondervraagd werd door presentator en publiek over tuigde ze niet. Nerveus en stijfjes le pelde ze te vaak monotoon een ant woord over stabiel en sterk leider schap op. Corbyn was minder ge spannen, maar ook zijn optredens waren niet briljant: vooral op onder werpen als defensie is hij kwetsbaar. De aanslagen in Manchester en Londen zorgden voor verdere afbrok keling van Mays imago. Sinds de ter reuraanslag afgelopen zaterdag is de focus in de campagne en in het pu blieke debat verschoven naar natio nale veiligheid. Normaal een van de sterke punten van de Conservatie ven, maar na drie aanslagen in drie maanden in Groot-Brittannië zijn er twijfels. De bezuinigingen op de politie, die May de afgelopen jaren doorvoerde toen ze minister van Bin nenlandse Zaken was, brengen haar nu in een lastig parket. Aan de andere kant is nationale veiligheid altijd de achilleshiel ge weest van Jeremy Corbyn, die be kendstaat als pacifist. De vraag is dus of hij daarvan profiteert. De Conservatieven hebben in de peilingen nog steeds een behoorlijke voorsprong op Labour. De sociaalde mocraten deden het de afgelopen weken weliswaar beter dan ver wacht, maar onder dat dunne laagje vernis zit een gespleten partij, met politici die niet achter hun leider staan, en schaduwkabinetsleden die of niet komen opdagen bij mediaop- tredens, of zich belachelijk maken. Ook is de verwachting is dat de vier miljoen kiezers die in 2015 voor woensdag 7 juni 2017 Losse Corbyn zit stijve Suse van Kleef De burgemeester van Londen, Sadiq Khan, vindt dat het staatsbezoek van de Ameri kaanse president Trump aan Groot- Brittannië later dit jaar moet worden afgelast. Aanlei ding zijn de opmer kingen die Trump over Khan maakte na de aanslag in Londen. Eerst twitterde Trump smalend dat Khan had ver klaard dat er 'geen reden was voor pa niek' terwijl er doden en gewon den waren geval len. Toen de presi dent erop werd ge wezen dat Khan de aanslagen juist had veroordeeld en de opmerking uit zijn verband was ge rukt, twitterde hij dat dit een 'zielig excuus' was. De Britse minister van Buitenlandse Zaken ziet geen reden het bezoek te schrappen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8