Heros wil meer met recycling van afval Zaamslag zet zich drie dagen op de kaart met feestprogramma Taxatiedag 7 TENTOONSTELLING REYNAERT DE VOS De tentoonstelling rond Reynaert de Vos in het Hulster museum ging op de schop. „Je belééft het verhaal nu echt." zv Het verhaal van Rey naert de Vos is een verhaal van alle tij den. List, bedrog, gul zigheid, hebzucht, waar ter wereld komt het niet voor? Het Hulster streekmuseum De Vier Ambachten beeldt dat verhaal al jaren uit, maar heeft de tentoonstelling nu rigoureus om gegooid. De tentoonstelling had een beetje stoffig imago. „Je kon voor werpen bezichtigen in kastjes. Dat moest anders. We wilden vernieu wen, de bezoekers prikkelen. Het is nu een doorlopend verhaal wat je beleeft", zegt bestuurslid Edie Bogaert. Het verhaal van den vos Reynaerde is nu uitgebeeld in zes scènes. Grote poppen die door de jaren heen zijn gebruikt tijdens bijvoorbeeld de Vestingdagen, beelden het uit. Kopieën van de oorspronkelijke tekst in het Com- burgse handschrift uit 1260 illu streren het, een beetje inlevings vermogen doet de rest. In de eerste scène komen alle dieren samen bij het hof van ko ning Nobel. Iedereen, behalve die dekselse Reynaert. Die wordt ver dacht van het verkrachten van de wolvin Hersinde en het opeten van de kip Coppe. Bruun de beer moet de vos gaan halen voor zijn dagvaarding. Reynaert lokt de brave lobbes echter in de val door hem wijs te maken dat in een boomstam een grote lading ho ning op hem wacht. Bruun komt vast te zitten. In scène drie is de strop uitgebeeld waarin Tibeert de kater vast komt te zitten, als Rey naert hem op een dwaalspoor zet Je kon voorwerpen bezichtigen die in kasten lagen. Dat moestanders door te zeggen dat in de schuur van de pastoor muizen zitten. In het vierde gedeelte ontloopt Rey naert zijn straf, door de materialis tische koning Nobel te vertellen over een schat. Uiteraard liegt Rey naert. Hij weet voor de zoveelste keer te ontkomen en gaat op pel grimstocht. Zijn metgezellen Cu- waert de haas en Belijn de ram maken daarvan maar een klein deel mee. In Malpertuus ver moordt Reynaert Cuwaert. De vos beveelt vervolgens Belijn een brief te bezorgen aan koning Nobel. Als die de tas opent, treft hij geen brief aan, maar de kop van Cuwaert de haas. Het verraad van Reynaert is compleet. De vermeende schrijver van het epos Willem Corthals van Boudeloo vertelt de bezoekers ter afsluiting de moraal. "Want", ver tel Bogaert, "het is een verhaal van alledag." WIE HEEFT IETS WAARDEVOLS? Heros, onderdeel van het Duitse concern Remex Mineralstoffi loopt in Europa voorop met de verwer king en het hergebruik van bodem assen uit afvalverbrandingsovens. Het afgelopen jaar heeft het bedrijf miljoenen geïnvesteerd om nog meer waardevolle elementen uit die bodemassen te halen. Tot kleine fracties edelmetalen voor telefoons. Het is vaak lastig gebleken om maatschappelijke en politieke steun te krijgen voor hergebruik van geschoonde assen, bijvoorbeeld in de wegenbouw. Het congres dat Heros morgen houdt, moet daarbij helpen. Deskundigen van grote re cyclingbedrijven, onder meer de Belgische Metallo Group, komen. Ook spreekt een Europees topamb tenaar milieuzaken. Veel hangt van Europees toelatingsbeleid af. Voormalig RTL Nieuws-presen- tator Roelof Hemmen treedt op als voorzitter. De conferentie is van 09.00 tot 12.30 uur. Sinds jaar en dag zijn er rond deze tijd dorpsfeesten in Zaamslag, maar zo groots als nu is zelden vertoond. „Vanaf september zijn we er ook al mee bezig", vertelt Annick Neet- eson van het achtkoppige organisa tiecomité. De aftrap is morgen, donderdag, om 15.30 uur, op het Plein in hartje Zaamslag. De meeste activiteiten vinden daar plaats, zoals ook mor gen om 16.00 uur de eerste Viking Run voor basisscholieren vanaf groep 4. Meer dan tachtig kinderen hebben zich aangemeld. Nee-te- son: „Daaraan merk je dat het en thousiasme groeit." De één steekt de ander aan. Zo komt Wielerbelangen 't Durp met een eigen wielerkoers, de Ronde van Zaamslag, morgen vanaf 18.30 uur. De vele modezaken in Zaamslag houden zaterdag een beauty life- style-beurs. Nieuw is ook zaterdag een sportquiz. Andere hoogtepunten zijn: een zeepkistenrace (vrijdag, 17.00 uur), een muziekavond in de Protes tantse kerk (vrijdag, 19.30 uur), 538 DJ' On Tour-feestavond (vrijdag, 21.00 uur), een rommelmarkt (za terdag, vanaf 6.00 uur), optreden fanfare MS de Averij (zaterdag, 18.00 uur) en The Great Pianos (za terdag, 20.00 uur). Vrijwilligers „Iedereen werkt zo fantastisch mee, sponsors, vrijwilligers", ver telt Annick Neeteson. „We hoeven maar met onze vingers te knip pen..." woensdag 7 juni 2017 Museum wil bezoekers prikkelen Bob Maes Hulst - Edie Bogaert, bestuurslid Museum De Vier Ambachten doet voor zijn volgende tentoon stelling een beroep op iedereen die denkt thuis een waardevol voorwerp te hebben liggen. Naast diverse schilderijen en pa perassen, is één zeer bijzonder stuk al binnen, een prehistori sche pijlpunt (foto) die is gevon den op de Linie in Hulst. Die stamt vermoedelijk uit 4000 tot 2000 voor Christus. „Overhan digd door George Cappendijk, Recyclingbedrijf Heros Sluiskil, gevestigd op de locatie van de vroegere Cokesfabriek, viert morgen een serie nieuwe inves teringen met een seminar in het Bio Base-centrum in Terneuzen. Harmen van der Werf Terneuzen Zaamslag staat niet echt bekend als een feestdorp. Met dat imago wordt de komende dagen, van donderdag tot en met zaterdag, korte metten gemaakt. Harmen van der Werf Zaamslag Info: dorpsfeestzaamslag.nl Het hof van koning Nobel is de eerste scène van de nieuwe voorstelling. Edie Bogaert (links): „In het museum draait het nu om beleving. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE. die het veertig jaar geleden van een leerling kreeg toen hij nog leraar op De Brug was. We zouden graag in contact komen met de vinder", zegt bestuurslid Edie Bogaert. Aanmelden voor de Hulster vari ant op Tussen Kunst Kitsch kan tot halverwege deze maand, door te mailen (met foto) naar info@museumhulst.nl. De taxatie is op 7 september.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 67