Uitkering moet stap naar werk worden Nieuwe tegenvaller Thermphos Plan woonzorgcomplex in Sluiskil 6 Spilfunctie voor Dethon zv Het zal een hele omschakeling zijn, onderkennen de wethouders van sociale zaken Cees Liefting (Ter- neuzen), Adri Totté (Hulst) en Chris van de Vijver (Sluis), maar het is wel een noodzakelijke. „Men sen willen toch het liefst geen bij standsuitkering", leeft Liefting zich in, „maar werk, waarmee ze kun nen deelnemen aan de samenle ving." De koerswijziging, want daarvan kun je wel spreken, is er niet zonder slag of stoot gekomen. Op 1 januari 2015 trad de Participatiewet in wer king; de Wet Werk en Bijstand, de Wet Sociale Werkvoorzieningen en Wajong (uitkeringsregeling voor jongvolwassenen) gingen daarin op. De grootste verandering daarin is wel dat sociale werkvoorzieningen worden afgebouwd. Nieuwe mede- Mensen willen toch het liefst weer aan het werk werkers met een arbeidsbeperking mogen niet meer worden aangeno men. Zij moeten bij voorkeur in het bedrijfsleven aan de slag. De drie Zeeuws-Vlaamse ge meenten hebben meer dan twee jaar de tijd genomen om handen en voeten te geven aan de stelselwijzi ging. De colleges van B en W zijn er nu uit. Dethon wordt als sociaal werkbedrijf de spil in het web van de arbeidsvoorziening, met behoud van de huidige productie-activitei ten en dé taak uitkeringsgerechtig den naar werk te begeleiden. Dat kan inhouden dat bijstands gerechtigden (enige tijd) in een productie-eenheid van Dethon worden ingeschakeld. Dit biedt hen de kans weer arbeidsritme op te doen om (sneller) door te stromen naar ander werk. De tewerkstelling bij Dethon zal eerst plaatsvinden met behoud van uitkering, later voor het minimumloon. De Zeeuws-Vlaamse colleges van B en W maken hiermee twee prin cipiële keuzes: voor werken met be houd van uitkering - wat nieuw is - én voor instandhouding van de productie-activiteiten van Dethon, terwijl de oorspronkelijke groep medewerkers van Dethon, mensen met een arbeidsbeperking, kleiner wordt. Er vindt immers geen nieuwe instroom meer plaats. „Dethon heeft zichzelf bewezen, als productiebedrijf én als organisa tie die mensen aan het werk helpt, zoals met het opleidingscentrum glastuinbouw bij Westdorpe", stelt Liefting. „We willen daarop voort bouwen." Een gelopen race is de koerswij ziging nog niet. Ondernemingsra den van de drie gemeenten en van Dethon zijn nu aan zet, de gemeen teraden beslissen eind september. Van Citters Beheer (VCB), de on derneming die door havenschap Zeeland Seaports is opgericht om het terrein van de voormalige fos- forfabriek Thermphos te saneren, en aannemer Mourik claimen tien tallen miljoenen euro's van elkaar. Beide partijen kregen in maart ru zie, omdat ze elkaar verweten on veilig te werken en ze het niet eens werden over de aanpak van de sa nering, die in totaal tussen de 126 en 170 miljoen euro gaat kosten. Het conflict was een van de redenen dat de schoonmaak van het met fosfor vervuilde slib de afgelopen maan den stil lag. Er is onlangs een mediator aange steld om te bemiddelen tussen VCB en Mourik. Hij heeft vier we ken de tijd om tot een minnelijke schikking te komen. Lukt dat niet, dan dreigt een jarenlange juridi sche procedure. Na afloop van de Statencommissie bestuur zei alge meen directeur Carel Braakman van VCB dat zo'n juridische proce dure een extra tegenvaller van 10 miljoen euro kan betekenen. Het conflict is wel enigszins vlot- getrokken. Medewerkers van Petro- gas, een onderaannemer van Mou rik, zijn inmiddels gedetacheerd bij VCB. Ook heeft VCB een voorschot van 500.000 euro betaald aan Mou rik, over kleinere claims met be trekking tot dagelijkse kosten op het terrein. Als er een schikking komt, is het conflict nog niet uit de wereld. Een arbitragecommissie zal zich dan gaan buigen over de miljoenen claims. Komt de schikking er niet, dan verwacht Braakman dat de sane ring opnieuw vertraging oploopt. Volgens het plan van aanpak moet het terrein in het voorjaar van 2018 fosforvrij zijn. Daarna houdt de be moeienis van de provincie op. Mochten de onderhandelingen met Mourik spaak lopen, dan verwacht Braakman dat de medewerkers van Petrogas van het Thermphosterrein verdwijnen. Ook dat zal voor ver traging zorgen. Zolang het terrein niet fosforvrij is, betaalt de provin cie de beheerskosten van nu ruim 700.000 euro per maand. Alle plannen zijn klaar, volgens de dorpsraad Sluiskil. Ontwikkelaar Roobeek heeft zijn werk gedaan. Roobeek is eigenaar van het voor malige waterschapslaboratorium aan de Pierssenspolderstraat. Het complex moet daar komen. Haalbaarheid Jarenlang is erover gesproken. De gemeente Terneuzen was er niet enthousiast over en zette vraagte kens bij de haalbaarheid, zeker ook omdat zorginstelling SVRZ eerder geen brood zag in kleinschalige ver pleeghuiszorg in Sluiskil. De dorpsraad zette met Roobeek evenwel door. De bewonersorgani satie voelt zich ook gesterkt door een brief van huisartsen in Hoek die onlangs de noodklok luidden over gebrek aan ouderenhuisves ting in dat dorp. Bijeenkomst Op een bijeenkomst dinsdag 13 juni vanaf 19.30 uur worden de plannen gepresenteerd in 't Meulengat. In woners van Sluiskil mogen dan rea geren. „Samen kunnen we bepa len", aldus de dorpsraad, „welke plannen realistisch zijn en aanslui ten bij de situatie in Sluiskil." IN DE REGIO Vier dagen zwemmen Anne Frank op de planken Rondleiding door stadhuis MIJN DORP, MIJN STAD Woensdag woensdag 7 juni 2017 Mensen met een bijstandsuitke ring in Zeeuws-Vlaanderen krij gen straks de kans arbeidserva ring op te doen bij sociaal werk- bedrijf Dethon. Ze worden daar toe zo nodig verplicht. Harmen van der Werf Terneuzen - Cees Liefting, wethouder Terneuzen Een bemiddelaar heeft vier weken om het conflict over de sanering van Thermphos op te lossen. Anders dreigt opnieuw een financiële tegenvaller die kan oplopen tot 10 miljoen euro. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Het lijkt er dan toch van te komen, een woonzorgcomplex in Sluiskil. Volgende week dins dag vindt de presentatie plaats in dorpshuis 't Meulengat. Harmen van der Werf Sluiskil TERNEUZEN De zwemvier- daagse in sportcen trum Vliegende Vaart in Terneuzen komt er weer aan. De eerste dag is volgende week maandag 12 juni. Tot en met donder dag 15 juni kan ge zwommen worden tussen 18.30 en 20.30 uur. Zwem- en poloclub De Schelde tekent voor de organisatie. Deelname kost vijf euro. Afhankelijk van het weer wordt er gezwommen in het binnen- of bui tenbad. HULST Het levensverhaal van Anne Frank, het Amsterdams- Joodse meisje dat zo bekend is ge worden van haar dagboek uit de Tweede Wereldoor log, wordt zaterdag op de planken ge bracht in gemeen schapscentrum Den Dullaert in Hulst. De leden van de productiegroep van Kreatieve Vor ming Hulst zijn de vertolkers van het toneelstuk dat op Annes levensver haal is gebaseerd: 'Buiten is het oor log'. De voorstel ling, onder regie van Yvonne van Helmond, begint om 20.30 uur. Entree 2,50 euro. TERNEUZEN In het stadhuis van Terneuzen, een be faamd ontwerp van architect Bakema, vindt vandaag, woensdag, een rondleiding plaats van 10.00 tot 11.30 uur. Hoofdbode Cees de Bruijn en Ma- riette Hoving van het gidsenteam Zeeuwsch-Vlaan- deren geven uitleg. ZOEKTOCHT Verhuurbureau Bresjcgns Pottenbakkerij de Millia m Visserij museum ABreskens BRESKENS Alle gemeenten hebben er terugkerend mee te kampen: wegwijzers die behulpzaam de route markeren naar zaken of plekken die inmiddels verhuisd, van naam ver anderd of zelfs helemaal verdwenen zijn. Wie een dagje Breskens doet en besluit om dat lang uitgestelde bezoekje te brengen aan Laura's Pottenbakkerij, de Forellenfarm of Pension De Schelde, kan ook lang zoeken. De zaken zijn weg, sommigen al een jaar of vijf. Toeristen krijgen in Bres kens onbedoeld wél een extra portie lichaamsbeweging tij dens hun zoektocht, foto peter nicolai AXEL Markt, 11.00- 17.00 uur: Streek museum Het Wa renhuis Gregorius- centrum, 13.30 uur: Vrij kaarten, biljar ten; BRESKENS Kaai 1- 103,10.00-17.00 uur: Visserijmuseum; HEIKANT 't Heike, 13.00 uur: Biljarten, schieting; HOEK De Loven- hoek, 19.00 uur: Bil jarten; HULST Steenstraat 28,14.00-17.00 uur: Museum De Vier Ambachten; De Lieve, 13.00 uur: Bil jarten; 13.30 uur: Bingo; 19.15 uur: Wijkraad Binnen stad Hulst; Blaauwe Hoeve, 10.00 uur: Internet café; De Serre, 14.00 uur: Optreden Chor Amuse; Basisschool De Wereldboom, 18.30 uur: Avond vierdaagse; KLOOSTERZANDE Marijkeplein, 08.00- 12.00 uur: Food- markt; Binnendeur, 13.30 uur: Fiets tocht; OOSTBURG Ledel- plein en Markt, 08.30 -16.00 uur: Weekmarkt; Her vormd kerkcentrum, 09.00 uur: Koffie ochtend Open Kring; SAS VAN GENT Westkade 114,12.30 -17.00 uur: Industri eel Museum Zee land; Café Reseda, 14.00 uur: Kaarten; TERNEUZEN Markt, 08.00-16.00 uur: Weekmarkt; Binnen- vaartweg, 10.00 - 17.00 uur: Maritiem informatiecentrum Portaal van Vlaan deren, met rondlei dingen en -vaarten; De Veste, 13.00 uur: Soos; Porgy Bess, 20.00 uur: Boekpre sentatie Jan Ver- toortelboom; Ter Schorre, 14.00 uur: Kaartjes maken Steunpunt Tem.; ZAAMSLAG Plein, PKN kerk, 14.00 uur: Wandeling met gids gidsenteam; ZANDSTRAAT De Straete, 19.30 uur: Poolbiljarten; ZUIDDORPE 't Kaaike, 19.00 uur: Dorpsvergadering bewonersplatform Zuiddorpe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 66