Ruim half miljoen voor leefbaarheid Programma Waterpoort 7 WATERPOORT OP DE KAARTA Een Waterpoort Weekend vol activiteiten moet het gebied rond het Volkerrak- Zoommeer bij toeristen op de kaart zetten. Geld uit pot voor Liberation Route Is Tholen op toeris tisch gebied wil flore ren, heeft het ook de trekpleisters in om liggende gemeenten nodig. „In je eentje red je het niet", stelt wethouder Frank Hommel. Hij is dan ook zeer te spreken over Waterpoort, een samenwerking tussen zes gemeenten die grenzen aan het Volkerak-Zoommeer. Om het gebied te promoten en het pro ject meer bekendheid te geven, vindt later deze maand voor de eerste keer een Waterpoort Week end plaats. De samenwerking werd onge veer vijfjaar geleden opgezet door de gemeenten Tholen, Goeree- Overflakkee, Moerdijk, Steenber gen, Halderberge en Bergen op Zoom en de drie bijbehorende provincies. De gewenste verzilting van het Volkerak-Zoommeer was toen de voornaamste reden om de handen ineen te slaan. „Maar op een gegeven moment dachten we: waar maken we ons eigenlijk druk om?", stelt Hommel. „Over die verzilting wordt op een heel ander niveau gesproken. De focus is daarna komen te liggen op de vraag hoe we van onze mooie om geving meer een verblijfsgebied kunnen maken." Volgens de wethouder heeft dat voor Tholen al concrete resultaten opgeleverd. De populaire streek productenveilingen in Sint-Anna- land komen voort uit Waterpoort. Ze lokken elk zomerseizoen dui- zenden mensen naar het dorp. Er is ook een stempelkaart voor de jachthavens in het gebied ontwik keld. „En via Waterpoort praten we nog altijd mee over de verzil ting", stelt Hommel. Hij ziet kan sen. „Het zilte gebied kan mis schien wel een mooie plek worden voor hangcultuurmosselen. Dat biedt weer kansen voor het ver groten van de capaciteit van de Bergsediepsluis, want daar moe ten de vissers dan doorheen. Zo hangt alles aan elkaar." Momenteel ligt de focus van Waterpoort op een aantal thema's, waarvan de riviercruises voor Tholen het interessantst zijn. De gemeente wil dolgraag dat de cruiseschepen - met hun honder den passagiers - in de toekomst aanleggen bij het stadje. „Maar de rederijen komen alleen als ze hun passagiers in heel de streek dingen kunnen aanbieden", weet Hom mel. „En daarom is samenwerken zo belangrijk, want op dat mo ment hebben wij ook de basiliek in Oudenbosch en het Markiezen hof in Bergen op Zoom nodig." In opdracht van Waterpoort wordt nu gewerkt aan een docu ment waarin de kwaliteiten van het gebied worden opgesomd. „Daarmee kunnen wij naar de re derijen gaan", stelt Hommel. Waterpoort maakt ook gebruik van gastheren, veelal mensen uit de toeristische sector, die het ge bied promoten. „Want zij moeten het doen. Zij hebben de toeristen aan hun balie staan", stelt Hom mel. „Dan is het fijn als ze ook iets kunnen vertellen over andere at tracties in de streek en daarbij over de gemeentegrenzen heen kijken. Dat is in ieders belang. Als er bij wijze van spreken mensen bij Bos- bad Hoeven verblijven, die na een paar dagen eens iets buiten het terrein willen doen, is het fijn als daar iemand is die zegt: ga eens naar het eiland Tholen, daar is het zo leuk!" 16,17 EN 18 JUNI KRUININGEN Reimerswaal stelt 23.000 euro beschikbaar voor de Li beration Route Zeeland/Europa. Het geld hiervoor komt uit de zoge noemde vereveningsgelden. Bijdra gen die bedrijven moeten betalen als compensatie voor bouwactivi teiten in het buitengebied. Vaak worden de gelden ingezet op het terrein van het bedrijf zelf, maar soms kiest een ondernemer er voor om het bedrag over te maken naar de gemeente. De Liberation Route is de route die de bevrijders hebben gevolgd aan het einde van de Tweede Wereldoorlog. Die route wordt zichtbaar gemaakt met her kenningspunten in het landschap. De gemeenteraad moet het voor stel nog goedkeuren. Het samenlevingsfonds is bedoeld om Noord-Bevelandse initiatieven op sociaal gebied te ondersteunen. Dat kan variëren van een tege moetkoming voor het busvervoer van schoolgaande kinderen tot de realisatie van een gedenkbos, waar mensen een boom kunnen plan ten om een persoon of gebeurtenis te herdenken. De gemeenteraad riep het fonds in december 2015 in het leven omdat ze de Algemene Reserves van de gemeente Noord- Beveland groot genoeg vond. De raadsleden zagen een deel van het geld liever zinvol besteed en voeg den gelijk de daad bij het woord: ze stortten het Delta-dividend van 308.250 euro in het nieuwe samen levingsfonds. Later kwam daar nog 266.750 euro bij uit het rekening overschot van 2015, wat maakt dat er nu een totaalbedrag van 575.000 euro beschikbaar is. Het afgelopen jaar is gewerkt aan de invulling van het samenle vingsfonds en als de raad daarmee akkoord gaat, kunnen mensen vanaf de zomerperiode aanvragen indienen. Van het totaalbedrag is 300.000 euro gereserveerd voor Per ingediend plan draagt de gemeente minimaal 500 euro bij en maximaal 10.000euro burgerprojecten. De overige 275.000 euro gaat naar innove rende projecten die ontwikkeld worden vanuit de gemeente zelf. Individuele subsidieverzoeken zijn niet toegestaan, de gemeente gaat alleen in op verzoeken van groepen. Dat mogen buurtbewo ners zijn, maar ook een welzijnsor ganisatie of een school. Per inge diend plan draagt de gemeente mi nimaal 500 euro bij en maximaal 10.000 euro. Over ingediende aan vragen onder de 5.000 euro beslist het college van burgemeester en wethouders. Verzoeken boven de 5.000 euro worden beoordeeld door een speciale adviescommissie burgerprojecten, waarin van ie dere politieke partij één raadslid vertegenwoordigd is. De Noord-Bevelandse raadsle den buigen zich morgenavond over het voorstel. Met een klap van de hamer volgt twee weken later de definitieve aftrap. woensdag 7 juni 2017 'Zonder de buren lukt het niet' Rob Paardekam A Volgens wethouder Frank Hommel is Sint-Annaland één van de dorpen die profiteert van Waterpoort, foto beeldbank van rijkswaterstaat Het eerste Waterpoort Week end vindt plaats op 16,17 en 18 juni. In Tholen zijn er onder meer extra streekproducten veilingen, een kreeftenvaar tocht- en proeverij en een ex cursie naar de weervisserij. Het volledige programma is te vinden op www.waterpoort- werkt.nl. Het duurt even, maar dan heb je ook wat. Anderhalf jaar nadat de Noord-Bevelandse gemeen teraad een samenlevingsfonds in het leven riep, kunnen men sen ook daadwerkelijk een be roep doen op de 575.000 euro die het fonds rijk is. Ellen Jobse Wissenkerke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 61