'Hennepteelt was dagtaak' 3 Vaker nachttoernooi Zeeland II ll Verzet in Westkapelle voorbode Molukse acties NACHTVOETBALLEN Als u de christelijke jongeren bij elkaar brengt, regelen wij kersttoernooi. Zoek verbinding in plaats van de aanval Kan de gemeente op tweede kerstdag een christelijk voetbaltoernoo i sponsoren? wonende last van hebt dat j e die bal steeds tegen die stalen hekken hoort stuiteren." Het nachtvoetbal is bedoeld voor de jeugd van 16 jaar en ouder. Kin deren tot en met veertien jaar hoe ven volgens de islam nog niet te vasten en kunnen op normale tij den eten en slapen. Moslims die vasten, mogen tijdens de ramadan - dit jaar van 27 mei tot 24 juni - tussen circa 03.30 uur (zonsop gang) en circa 22.00 uur (zonsop gang) niet eten en drinken. Na de avondmaaltijd is het tijd voor het laatste gebed, om 23.30 uur. Om 00.45 uur stroomt de moskee leeg. In een ideale wereld zou dat ge ruisloos gebeuren, zonder geluiden die de nachtrust van de omwonen den verstoren. De praktijk is weer barstiger. Groepjes moskeegangers blijven nog wat napraten. En stem men dragen ver, in de stille nacht. Bij hangplekken in het Vlissingse Middengebied verzamelen zich groepjes oudere jeugd. Anderen gaan even een balletje trappen in de voetbalkooi aan de Bloemen- laan. Zeker als er geen reden is om direct naar bed te gaan (zoals werk of school), is de verleiding groot wakker te blijven tot 3 uur 's mor gens. Dat is gedurende de ramadan de laatste mogelijkheid om te ont bijten. Vanaf 4 uur is eten en drin ken weer verboden. „Vooral in de weekeinden blijven ze hangen. De kans is groot dat ze zich dan gaan vervelen. Ze willen zelf ook geen overlast veroorzaken, absoluut niet", zegt teamleider Ted Nijssen van welzijnsorganisatie Roat. De organisatie stapte op ver zoek van de jongeren naar de ge meente Vlissingen. Of ze mis schien gedurende de ramadan 's nachts gebruik mochten maken van sporthal Baskensburg, was de vraag. Dat mocht. Sinds een week komen daar elke donderdag-, vrij dag- en zaterdagnacht zo'n 30 tot 40 jongeren voetballen., Roatmedewerker Abdul Bousan- touh is altijd aanwezig als er ge voetbald wordt: „Wij openen de zaal en sluiten hem ook weer. Vrij willigers maken na afloop schoon." WESTKAPELLE 'Ik fietste naar buiten en voor ik het wist was ik in mijn voet geschoten', vertelt Charles Leatemia. De 81-jarige Molukker herinnert zich die be wuste dag in 1956 in Westkapelle, waar een kamp was ingericht om Molukkers op te vangen. De kampbewoners kwamen in op stand en wat volgde was een schietpartij. Het televisieprogramma Andere Tijden besteedt zaterdag 10 juni uitgebreid aandacht aan het inci dent, waarbij negen gewonden vielen. Het verzet in Westkapelle bleek een voorbode voor de Mo lukse acties die later elders in het land plaatsvonden. Westkapelle was in de jaren'50 één van de plaatsen waar Molukse gezinnen werden ondergebracht in een kamp. Ze waren uit Indonesië ver scheept, waar de meeste mannen als militair hadden gevochten voor het Koninklijk Nederlands Indisch Leger (KNIL). Eenmaal in Nederland werden ze uit dienst ontslagen. 'Een geweldige beledi ging', zegt Frits Sahertian die als kind opgroeide in het Zeeuwse woonoord. De 30-jarige man was volgens het Openbaar Ministerie (OM) betrok ken bij een negental hennepkweke rijen. Onder andere in Middelburg, Vlissingen en Yerseke. Zijn raads man Martijn van der Want pleitte gisteren tijdens een tussentijdse zit ting van de rechtbank tevergeefs voor het schorsen van het voorarrest tot de man daadwerkelijk wordt be recht. Officier van justitie Eveline Smale verzette zich met succes tegen de schorsing van deze M.C. Ze wees erop dat de Vlissinger zeer actief was in de hennepwereld. „Hij had er een dagtaak aan." Volgens haar regelde hij kweekruimtes, zorgde hij ervoor dat kwekerijen werden opgebouwd. Ook regelde hij, aldus de officier, dat de plantjes op tijd werden geknipt. Ze zei dat de Vlissinger, samen met Hij zou vooral mensen hebben benaderd die het financieel moeilijk hebben andere verdachten, vooral mensen benaderde die het financieel moei lijk hadden. Het ging om mensen die diep in de schulden zaten. Ze moesten, aldus de officier, beloven dat ze de organisatie niet zouden verlinken. En als de politie binnen zou vallen 'moesten ze de schuld op zich nemen'. Van der Want wees erop dat op de officiële tenlasteleg ging van het OM maar drie kweke rijen staan met in totaal nog geen duizend planten. Ook bracht hij naar voren dat de vrouw van C. bin nenkort bevalt en dat zijn cliënt heel graag bij de geboorte van zijn doch ter wil zijn. Volgens de officier staat vast dat de Vlissinger betrokken was bij veel meer kwekerijen dan de drie. Er is echter gekozen voor drie omdat ze die kan bewijzen 'en dat is voor mij voldoende'. Het is nog niet bekend wanneer de man wordt berecht. woensdag 7 juni 2017 Vlissingen is niet de eerste en niet de enige gemeente die een sporthal beschikbaar stelt tij dens de ramadan. In het verle den kon de jeugd ook 'nacht- voetballen' in sporthal De Poel in Goes. „Daarna hebben we het een keer gehad in Het Schen- gen, maar de laatste twee jaar zijn er geen vragen meer geko men vanuit de moslimgemeen schap. Goes heeft steeds op verzoeken gereageerd en daar mee ingestemd", legt woord voerder Heidi de Jager uit. In Helmond wordt al enkele jaren een nachtvoetbaltoernooi geor ganiseerd tijdens de ramadan. Ouders zijn daar ook bij betrok ken en ondersteunen bijvoor beeld als scheidsrechter. „Je leidt de energie van deze jon gens in goede banen en be waart de rust in de stad", zei een woordvoerder van de ge meente daar eerder over. Ook in steden als Delft en Den Bosch is ramadan-zaalvoetbal inmiddels traditie. Moskee en gemeente ondersteunen de initiatieven. Er zijn voor de gemeente geen kos ten, afgezien van elektriciteit. -Youssif Hamzaoui, voorzitter Groene Ster over gratis sporthal -Coen van Dalen, raadslid ChristenUnie Vlissingen Westkapelle 1956: begin van het Moluks verzet. Zaterdag 10 juni op NP02, 21.25 uur. De uitzending is nu al te zien op de website van Andere Tijden. Een Vlissinger blijft in voorarrest wegens zijn betrokkenheid bij meerdere hennepkwekerijen. Emile Calon Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 59