Hoe werkt het? Vastgoedman koopt pomphuis bij Zierikzee Ode aan Zonnemaire in het bijzonder 7 NIEUWE AANSCHAF ALLÉVO Wrijvend met je handen over het tafelblad kun je spelen, muziek luisteren, kleuren of foto's kijken. De belevingstafel is een aanwinst voor bewoners en hun bezoek. Het ding prikkelt, amu seert, roept herinne ringen op én: „Je krijgt er warme han den van. Die van mij zijn altijd zo koud", zegt Maatje Bergmans - bewoonster van afde ling Hoge Duin in de Cornelia in Zierikzee. Daar staat sinds een week een belevingstafel; een mul- titouchtafel waar van alles mee valt te doen. Activiteitenbegeleider Marcel heeft net een nummer van de Britse zangeres Vera Lynn uit de tafel getoverd. Verschillende voe ten op de, om de tafel geschaarde, rolstoelen tikken met de maat mee. Er wordt collectief op lieve heersbeestjes gejaagd en over foto's gewreven die zo beetje-bij- beetje zichtbaar worden. „De bele vingstafel is breed inzetbaar. Ie dereen heeft er wat aan", zegt coördinator welzijn Astrid Hanne- wijk van Allévo. Verpleegkundige Leni Maaskant: „Het is voor alle cliënten geschikt. Zowel voor diep dementerenden als voor mensen die hier kortdurend verblijven om te revalideren". Van fijne hand- motoriek tot geheugen of taalvaar digheid: het valt allemaal op speelse wijze met de tafel te trai nen. „En de interactie is fijn. Als ik met mijn opa of oma geen gesprek meer kan voeren, kun je samen „We kunnen minstens een jaar vooruit met wat er al in zit, maar als we meer willen kunnen we zelf ook dingen toevoegen", vertelt Maaskant. Niet dat daarmee alle andere ac tiviteiten worden uitgebannen. „We sjoelen nog gewoon elke week hoor. En ook rolbal, vier-op- een-rij, bingo en meer bewegen voor ouderen gaan gewoon door", sommen de Corneliamedewerkers op. Ook Monique Theuns, dochter van Maatje Bergmans, verwacht van tijd tot tijd nog altijd met haar moeder een ouderwets potje rum- mikub te blijven spelen. „Maar een leuke aanvulling is het wel", zegt Monique over de belevingstafel. „Vervelen hoefje je echt niet hier. Er gebeurt heel veel. Maar alles wat anders is, geeft natuurlijk wel een boost". We sjoelen nog gewoon elke week hoor toch iets doen", zegt verzorgende Sabine Savenije. Na een demonstratie waren Maaskant en Hannewijk zo en thousiast over de tafel dat ze zich hard maakten voor de aanschaf er van voor alle Schouwen-Duive- landse Allévo-locaties. Missie ge slaagd sinds deze week. Ook in 't Opper in Bruinisse, de Duinen van Haamstede en Borrendamme zijn tafels neergezet. Propvol in formatie, spelletjes, muziek maar ook een oud Polygoonjournaal. BELEVINGSTAFEL De koper van het aanjaagstation bij de entree van Zierikzee is officieel mevrouw Slagter. „Maar ik ben haar adviseur en neem alle taken over", zegt haar man Henk, die onlangs ook voormalig dansschool Kramer kocht. Op de vraag wat hij met het pand van plan is, zegt hij nog geen antwoord te weten. „Kan toch, dat je dat nog niet weet? We vinden het gewoon leuk om pandjes te kopen. We hebben er al heel veel." Op het pand rust een maatschap pelijke bestemming. Volgens ver koper Evides gaat de nieuwe eige naar met de gemeente Schouwen- Duiveland in gesprek over de be stemming en of die al dan niet moet worden gewijzigd. De fontein laat de nieuwe eigenaar staan. Anders had de Stichting Renesse die graag willen overnemen. Voor het monumentale gebouw aan de Zandweg in Zierikzee be stond veel belangstelling. Waterbe drijf Evides vroeg drieënhalve ton. Lange Kees van de eendeneieren, Wim van de manu facturenwinkel, Martin van de pruimen en peren. Voor wie, net als Adriaan van de Berge, in de jaren vijftig opgroeide in Zonnemaire, moet zijn boek een feest der herkenning zijn. Adriaan van den Berge (1949) woonde tot zijn mili taire dienst in Zonnemaire, spreidde daarna zijn vleu gels over de wereld en is nu terug op het eiland, in Burgh-Haamstede. Zonnemaire is hij echter nooit vergeten. Hij wijdde veel hoofdstukken aan zijn geboortedorp in zijn le venswerk Toermalijn. Over de Brouwse dictatuur, de middenstand in de jaren vijftig en zestig en over het verenigingsleven. Ook passeren veel BZ'ers de revue, zoals de veldwachter, de dorpsstroper en een te vroeg overleden zoon van een NSB'er. Wie nog eens wil lezen hoe Schouwen-Duiveland is ontstaan, hoe het dorpsgenoot Adriaan is vergaan en hoe het ook alweer ging op Zonnemaire, kan Toer malijn vanaf juli voor 26,95 euro in de regionale boek winkels kopen. Het eerste exemplaar wordt tijdens Beleef Zonnemaire aangeboden aan burgemeester Rabelink. woensdag 7 juni 2017 Alles wat anders is, geeft een boost Esme Soesman A Bewoners van afdeling Hoge Duin demonstreren samen met bezoekers, vrijwilligers en medewerkers wat je allemaal met de belevingstafel kunt. fotos dirk-jan gjeltema - Leni Maaskant Met z'n allen gezellig om de tafel. In de huiskamer van af deling Hoge Duin in verpleeg huis Cornelia demonstreren bewoners, bezoekers en me dewerkers samen de werking van de belevingstafel. Door het tafelblad aan te raken, komt een wereld aan belevenissen naar boven. Zo roept een foto van een ouder wetse keuken direct gesprek ken op over Keulse potten en zeep, zout en soda. Details zijn makkelijk uit te vergroten en kunnen - alles simpelweg door aanraking van het tafel blad - verschoven of gedraaid worden. De apparaten kosten wel wat. Dus rouleert de belevingstafel in Cornelia over de vijf ver schillende afdelingen. Mede dankzij bijdragen van vrien denstichtingen van de Allévo- locaties konden de tafels worden gekocht. De koper van het oude pomp huis bij Zierikzee is Ninette Slagter-Julsing, de vrouw van vastgoedman Henk Slagter. Hij zegt nog geen plannen te heb ben met het pand. Wendy Wagenmakers Zierikzee Adriaan van den Berge heeft een boek geschre ven over de geschiedenissen van Zeeland, Schouwen-Duiveland en Zonnemaire in het bij zonder. En ook een beetje die van hemzelf. Wendy Wagenmakers Zonnemaire Als Zeeuw word je geboren Je bent een beetje zout Waarheen je ook verslagen word Het Zeeuwse blijft vertrouwd Ook al zijn het vele jaren Duizenden kilometers ver Het kompas wijst steeds naar Zeeland Ook al ben je her en der A Jagen op lieveheersbeestjes is slechts een van de mogelijkheden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 56