'Zonder de buren lukt het niet' 6 Extra financiële impuls voor evenementen Met het geld dat ondernemers bij dragen in het fonds kunnen evene menten in Renesse worden georga niseerd. Als alles op rolletjes loopt, moet de BIZ Groot-Renesse in ja nuari op poten staan. De ondernemersvereniging wordt in de voorbereiding gehol pen door hetzelfde management bureau dat ook het proces in Zierik zee heeft begeleid. Al ging de tot standkoming daar niet zonder slag of stoot en wordt ook in Renesse re kening gehouden met tegenstand. Een eerdere poging een BIZ van de grond te krijgen in de badplaats sneuvelde vijfjaar geleden kansloos door onvoldoende steun. In het huidige plan van aanpak wordt ervan uitgegaan dat drie kwart van alle ondernemers in 'Groot-Renesse' het voordeel van de BIZ direct inziet en wil mee doen. In Zierikzee was dat 78 pro cent, zij het op basis van een en quête die door slechts 159 van de 253 ondernemers in de binnenstad was ingevuld. Maar volgens wethouder Wout van den Berg is de organisa tiegraad van de ondernemers in Renesse beduidend hoger dan die in Zierikzee. De toeristische uitstraling van de badplaats kan zo aanmerkelijk versterken Een haalbaarheidsonderzoek moet binnenkort uitwijzen of de meerderheid van de bedrijven daadwerkelijk te porren is voor een BIZ. Dat onderzoek strekt zich na drukkelijk uit tot de recreatiebe- drijven buiten de kern, wat de term 'Groot-Renesse' verklaart. Het college verwacht veel van een investeringszone voor Renesse. De inkomsten van de ondernemers vereniging bedragen nu zo'n hon derdduizend euro per jaar. Worden alle bedrijven in het aangewezen gebied straks verplicht tot een jaar lijkse bijdrage voor uiteenlopende activiteiten, dan kan dat de toeris tische uitstraling van de badplaats aanmerkelijk versterken. In Zierikzee is de bijdrage geba seerd op de belastingwaarde (woz) van het bedrijfspand, onderver deeld in vier categorieën. Kleine winkeltjes die voor niet meer dan 100.000 euro in de boeken staan, moeten jaarlijks 80 euro afdragen. Dat bedrag loopt op naar 480 euro voor panden van vier ton of meer. Dat levert de BIZ Zierikzee jaarlijks tussen de 45.000 en 50.000 euro op. De gemeente doet daar telkens 25.000 euro bovenop. Of die methodiek ook voor Re nesse geldt, is nu nog niet duidelijk. De wethouder geeft wel aan dat het dorp dezelfde financiële medewer king van de gemeente kan ver wachten als Zierikzee heeft gekre gen. Daar vielen de voorbereidings- kosten achteraf overigens bijna vijf duizend euro hoger uit. De ge meente verleende een extra bij drage om die valse start weg te poetsen. IN DE REGIO Meditatieavond bij JorFytaal Murat Isik in Koperen Tuin Als Tholen op toeristisch gebied wil floreren, heeft het ook de trek pleisters in omliggende gemeenten nodig. „In je eentje red je het niet", stelt wethouder Frank Hommel. Hij is dan ook zeer te spreken over Waterpoort, een sa menwerking tussen zes gemeen ten die grenzen aan het Volkerak- Zoommeer. Om het gebied te pro moten en het project meer be kendheid te geven, vindt later deze maand voor de eerste keer een Waterpoort Weekend plaats. Samenwerking De samenwerking werd ongeveer vijfjaar geleden opgezet door de gemeenten Tholen, Goeree-Over- flakkee, Moerdijk, Steenbergen, Halderberge en Bergen op Zoom en de drie bijbehorende provin cies. De gewenste verzilting van het Volkerak-Zoommeer was toen de voornaamste reden om de han den ineen te slaan. „Maar op een gegeven moment dachten we: waar maken we ons eigenlijk druk om?", stelt Hommel. „Over die verzilting wordt op een heel ander niveau gesproken. De focus is daarna komen te liggen op de vraag hoe we van onze mooie om geving meer een verblijfsgebied kunnen maken." Volgens de wethouder heeft dat voor Tholen al concrete resultaten opgeleverd. De populaire streek productenveilingen in Sint-Anna- land komen voort uit Waterpoort. Er is ook een stempelkaart voor de jachthavens in het gebied ontwik keld. „En via Waterpoort praten we nog altijd mee over de verzil ting", stelt Hommel. „Het zilte ge bied kan misschien wel een mooie plek worden voor hangcultuur- mosselen. Dat biedt weer kansen voor het vergroten van de capaci teit van de Bergsediepsluis, want daar moeten de vissers dan door heen. Zo hangt alles aan elkaar." Rivercruises Momenteel ligt de focus van Wa terpoort op een aantal thema's, waarvan de riviercruises voor Tholen het interessantst zijn. De gemeente wil dolgraag dat de cruiseschepen - met hun honder den passagiers - in de toekomst aanleggen bij het stadje. „Maar de rederijen komen alleen als ze hun passagiers in heel de streek dingen kunnen aanbieden", weet Hom mel. „En daarom is samenwerken zo belangrijk, want op dat mo ment hebben wij ook de basiliek in Oudenbosch en het Markiezen hof in Bergen op Zoom nodig." In opdracht van Waterpoort wordt nu gewerkt aan een docu ment waarin de kwaliteiten van het gebied worden opgesomd. Waterpoort maakt ook gebruik van gastheren, veelal mensen uit de toeristische sector, die het ge bied promoten. „Want zij moeten het doen. Zij hebben de toeristen aan hun balie staan", stelt Hom mel. „Als er bij wijze van spreken mensen bij Bosbad Hoeven ver blijven, die na een paar dagen eens iets buiten het terrein willen doen, is het fijn als daar iemand is die zegt: ga eens naar het eiland Tholen, daar is het zo leuk!" MIJN DORP, MIJN STAD Woensdag woensdag 7 juni 2017 SD Renesse wil meer waar voor z'n geld Na Zierikzee wordt ook voor Re- nesse de weg naar een Bedrij ven Investerings Zone (BIZ) ge plaveid. De lokale ondernemers vereniging zet de plannen voor zo'n financiële impuls door en krijgt daarvoor de steun van bur gemeester en wethouders. Marcel Modde Renesse ZIERIKZEE JorFytaal in Zierik zee houdt vanavond een meditatiebij eenkomst met als thema 'Organen'. De meditatie begint om 19.00 en is om 20.15 uur afgelopen. Deelname kost 15 euro. Opgeven kan via www.jorfytaal.nl, 0111-851479 of jo- rinde@jorfytaal.nl. Er zijn maximaal zes plaatsen be schikbaar. JorFytaal is gelegen aan Ro dedorp 37 in Zierik zee. GOES In boekhandel De Koperen Tuin in Goes is morgen, donderdag, een in terview met schrij ver Murat Isik door Sander Steggink (uitgeverij Ambo Anthos). De bijeen komst begint om 19.30. Toegang is gratis. Reserveren is gewenst en kan via 0113-231072. VEERE In Veere vindt zaterdag voor de tweede keer het Beiaardfestival plaats. Voor het bordes van het Stadhuis op de Markt en in de bloemrijke luistertuin zijn speciale voor stellingen voor kinderen en is het spel van de beiaardier op een groot scherm te volgen. In Museum Veere kunnen be zoekers mee met een rondleiding naar de zolder van het Stadhuis, waar de grote speeltrommel van het carillon staat. Dit jaar wordt het Beiaardfestival georganiseerd in samen werking met het Open Tuinenweekend Veere. Wethouder René Molenaar opent op de Markt om 10.30 uur het Beiaard festival en het Open Tuinenweekend. Het concert en de acti viteiten op de Markt zijn gratis bij te wonen, foto museum veere BEIAARDFESTIVAL Een Waterpoort Weekend vol activiteiten moet het gebied rond het Volkerrak-Zoommeer bij toeristen op de kaart zetten. Rob Paardekam T Volgens wethouder Frank Hommel is Sint-Annaland één van de dorpen die profiteert van Waterpoort, foto beeldbank van rijks waterstaat BROUWERSHAVEN De Kunstcadeau winkel, 11.00-17.00 uur: Expositie Co- rine den Boer-Boot en Joyce Weber; Tonnenmagazijn, 20.00 uur: Boog schieten heren Sint Jan; Yogacentrum Be happy, 16.30- 17.45 uur: Yogales Marianne van den Flaak; BRUINISSE Brusea, 14.00-17.00 uur: Museum ge opend; De Vanger, 8.45 en 10.30 uur: Yoga door Jacque line Binnendijk, 14.00-15.00 uur: Ka rate tot 6 jaar, 15.15- 16.00 uur: Karate van 3 tot 6 jaar, 20.00-22.00 uur: Badminton; BURGH-HAAM- STEDE Burghse Schoole, 13.00-16.00 uur: Ex positie 25 jaar mu seum en Wind kracht; Dorpshuis de Schutse, 9.30- 12.00 uur: Bridge Vrouwen van Nu, 19.00-21.30 uur: Drumband; ELLEMEET Dorpshuis, 9.50 uur: 55 plus Yogales door Lena Span, 13.00-17.00 uur: Bil jarten; 19.30 uur: Yogales door Ingrid Geers; DREISCHOR Streek-en land bouwmuseum Goe- manszorg, 11.00- 17.00 uur: Wissel tentoonstelling 'Aardappel'; Wijn hoeve de Kleine Schorre, 15.00 uur: Rondleiding en proeverij; KERKWERVE Dorpshuis, 10.00- 14.00 uur: Pedicure; NOORDGOUWE Dorpshuis, 18.30: Repetitie Muziek vereniging Con Amore; 20.00 uur Badmintonavond; OOSTERLAND Dorpshuis de Oos terhof, 13.30 uur: Koersbal; OUWERKERK Watersnoodmu seum, 10.00-17.00 uur: Foto expositie Jakarta, de mensen achter de zeemuur, RENESSE Centrum, 8.00- 15.00 uur: Seizoen- smarkt; Dorpshuis, 9.00- 10.00 uur: Yoga Steffine, 19.30- 20.45 uur: Yoga Jacqueline Binnen dijk; Strand bij Res taurant Zeerust, 19.00 uur: Start Stilte- en bezin- ningswandeling; SEROOSKERKE Dorpshuis, 13.00- 16.30 uur: Biljarten; SIRJANSLAND Dorpshuis, 19.30- 21.00 uur: Yoga; ZIERIKZEE Brogum, 14.30 uur: Kindertheater Any- wave Festival: Het elfje met de kap laarzen; Camera museum, 13.00- 17.00 uur: Open stelling museum; FIZI, 14.30 uur: Spokenjagers, 20.00 uur: 0,03 se conde; Stadhuis museum, 11.00- 17.00 uur: Tentoon stelling Zilver van Kaft tot Kaft; ZONNEMAIRE Dorpshuis, 14.00- 17.00 uur: Inloop Breek de Week.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 55