JL-1 De verre broer en zijn erfenis 7 WAARVAN AKTE 'Wel twintig keer afgewezen, ondanks stevige spaarreserve' OD De notaris Dat huis heeft een flinke tuin met stenen fïetsenschuur, twee slaapka mers en een vaste trap naar de zolder, waardoor alle wensen netjes werden afgevinkt. „En we hebben vrij uit zicht op het spoor, terwijl we trein tjesliefhebbers zijn. We noemen het nu Villa Spoorzicht." Wie in de huidige markt er niet in slaagt om lokaal wat betaalbaars te vinden, doet er goed aan zijn zoek tocht uit te breiden naar de omlig- INKOMENSEIS gende regio. Want de huurmarkt is krap. Vooral in de vier grote steden, maar ook in middelgrote plaatsen zo als Groningen en Eindhoven zijn er te weinig huurwoningen, meldt DNB in een recent onderzoek. Dat komt door de aanhoudende trek van uit omliggende gebieden, want in de stad wonen is populair. In Amsterdam was de vraag naar huurwoningen in de vrije sector in 2015 maar liefst 43 procent groter dan het aanbod. Voor Rotterdam en Utrecht was dat 28 en 21 procent. In omliggende gebieden en in kleinere steden is de kans van slagen groter. De overheid heeft afgelopen jaren diverse plannen gelanceerd, waaron der het Woonakkoord in 2013, om het huuraanbod te vergroten. Na decen nia van daling is het aantal woningen in de vrije sector sinds 2012 weer ge stegen, maar DNB benadrukt dat de bouw meer impuls moet krijgen. Bij voorbeeld door met gemeenten af spraken te maken over een minimum aantal middeldure huurwoningen, net zoals er afspraken zijn over het aantal sociale huurwoningen. „Er moeten inderdaad veel meer woningen worden gebouwd en tegen een betaalbare prijs worden aangebo den", vindt Marcel Trip, woordvoer der van de Woonbond. „Daar kan de overheid ook wat aan doen door bij voorbeeld de huurprijzen in de vrije sector aan banden te leggen. Zo kan er meer aangeboden worden net bo ven de grens van sociale huur." Tot slot: vergeet makelaars, inschrij vingen en wachttijden. Wie in de vrije sector zoekt, doet er goed aan bij zijn eigen netwerk te beginnen. Plaats je oproep op Facebook of Twit ter en vraag of mensen die willen de len. Er is altijd wel iemand met een vriend, kennis of collega die een huis te huur heeft of die zelf gaat verhui zen. „Ik vond mijn huis via Facebook", vertelt Sara Spruitenburg (29) uit Leiden. „Als zzp'er in de zorg ver diende ik te veel voor sociale huur, maar te weinig voor bepaalde inko menseisen. Beetje dubbel! Voor zelf standigen kan het heel lastig zijn. Uiteindelijk werd ik op Facebook door een vriendin getagd in een be richt over een particulier aangeboden appartement. Dat leverde binnen twee dagen ruim vijftig reacties op." Spruitenburg vindt het 'bizar' hoe moeilijk het is een huurhuis te vin den. „Zeker in de prijsklasse waarin ik zocht: tussen de 700 en 1.000 euro. Er zijn steeds meer zzp'ers en men sen met korte arbeidscontracten en flexcontracten voor wie het heel las tig is een hypotheek te krijgen. Of om als huurder aan een inkomenseis te voldoen. Ik heb mijn situatie aan de ver huurder uitgelegd. Zij vond dat inko men niet zo belangrijk. Zo kon ik toch dit prachtige appartement hu ren, waar ik alweer anderhalfjaar met veel plezier woon. Dankzij de kracht van social media!" k Van al zijn broers en zusters is Meindert, zakelijk gezien, de succesvolste. Afge studeerd aan een prestigieuze Ameri kaanse business school, een topbaan bij een multinational en een leven waar zijn eenvou dige christelijk-conservatieve familie zich am per een voorstelling van kan maken. Het grootste deel van het jaar verblijft hij in zijn penthouse in Maleisië. In Nederland heeft hij een luxe optrekje in het centrum van Amsterdam. Laat Meindert maar schuiven, zeggen zijn broers en zusters trots. Al vinden ze het wel sneu voor hem dat hij nooit is getrouwd. Daar heeft hij het te druk voor, menen ze. Ze zouden graag een keer bij hem op be zoek gaan in Malei sië. Maar telkens als er afspraken worden gemaakt, komt er op het laatste moment wat tussen. En nu is het te laat: Meindert is dood. Een hartstilstand tijdens een meeting. Hij was pas 51. Wij hebben hem eigenlijk helemaal niet gekend,zegt een zus Nu zitten zijn broers en zusters aan mijn bu reau. Meindert heeft een testament waarin hij hen tot erfgenaam benoemt: een flinke bank rekening, effecten, het Amsterdamse apparte ment. Ook in Maleisië heeft hij een woning en een ruime bankrekening. Aan mij de taak die bezittingen in kaart te brengen. Makkelijk is dat niet. Maleisië is ver weg en kent geen notarieel testament. De rechter be paalt of een eventueel testament rechtsgeldig is en wie de erfgenamen zijn. Ik besluit een Maleisische advocaat in te schakelen om de af werking van de nalatenschap te regelen. Meindert laat geen Maleisisch testament na, meldt de advocaat mij een paar weken later te lefonisch. Maar wel een Maleisische minnaar, met wie hij vele jaren heeft samengewoond. De minnaar is geen erfgenaam en heeft finan cieel gezien nergens recht op, maar weigert het huis van Meindert te verlaten. Zoals ik al vermoedde, heeft Meindert zijn lief desrelatie altijd verzwegen tegenover zijn fa milie. De broers en zusters zijn tot op het bot geschokt. Ik zie voor mijn ogen hoe hun beeld van hun succesvolle broer verandert. Trots maakt plaats voor twijfel: was Meinderts glans rijke internationale carrière een vlucht voor het oordeel van zijn conservatieve familie over zijn seksuele geaardheid? Hebben zij Meindert feitelijk weggejaagd met hun rigide bijbelse opvattingen over homoseksualiteit? De Maleisische minnaar wordt afgekocht, Meinderts Maleisische bezittingen worden verdeeld onder de broers en zusters. Ze accep teren die met gemengde gevoelens. „Wij heb ben onze broer eigenlijk helemaal niet ge kend", constateert een zuster. Het klinkt on eindig triest. —Johan Nebbeling woensdag 7 juni 2017 GO 4 Breid je zoekgebied uit naar omliggende plaatsen. 5 Zet je speurtocht ook op social media. Hoe lastig het kan zijn om aan inkomenseisen te vol doen, merkt Monique Bouvy (72) uit Den Haag. „Ik heb onlangs mijn koop huis verkocht om van de opbrengst nog een paar goede jaren te hebben. Ik wilde gaan huren, maar daarbij liep ik steeds tegen die inkomenseis aan. Een onmogelijke eis voor mij, met een AOW-uitkering en een klein pensioentje." Door de verkoop had Bouvy een stevige reserve op haar spaarrekening, maar die deed volgens diverse verhuurders niet ter zake. „Ze re deneerden dat ik dat geld zo kon uit geven. Daar begrijp ik niets van. Als je een goede baan hebt kun je die toch ook verliezen? Ik ben alles bij elkaar zeker twintig keer afgewezen. Er zijn zo veel zoekenden dat ze blijk baar kunnen kiezen." Na een zoektocht van maanden vond Bouvy uiteindelijk een ap partement, maar slechts als tijdelijke oplossing. „De huur is zo hoog dat ik hier niet kan blijven. Ik heb ook nog 7.500 euro borg moeten betalen. Ik hoop dat de regels worden aan gepast. Het is bizar dat ik gedwongen ben zo veel te betalen omdat niemand mijn financiële situatie ac cepteert." „Er staat geen rem op de inkomenseisen die verhuur ders kunnen stellen", be aamt Marcel Trip van de Woonbond. „Eigenlijk zou de inkomensgrens bij soci ale huur omhoog moeten, zodat ook de middeninko mens daar een betaalbaar huurhuis kunnen vinden." Een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk Ik ontkom er niet aan zijn broers en zusters te vertellen over de minnaar van hun broer. Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47