6 Huren Nederlanders verhuizen zo'n zeven keer in hun leven. Ruim vier op de tien huishoudens kiezen daarbij voor huur. Maar wie op zoek gaat naar een huurwoning komt voor de nodige uitdagingen te staan. Kiezen voor een huurhuis is één, maar een ge schikt huis vin den is een ander verhaal. Want er is een groot te kort aan betaalbare huurwoningen, constateert onder meer De Neder- landsche Bank (DNB). Vooral voor mensen met een middeninkomen is het lastig iets te vinden. Ze verdienen te veel voor een sociale huurwoning en verdringen elkaar in de vrije sec tor. Vijf tips voor een succesvolle zoektocht. Huurwoningen zijn verdeeld in soci ale huur- en vrijesectorwoningen. Voor sociale huurwoningen gelden maximale inkomens: woningcorpo raties moeten 8o procent van hun aanbod beschikbaar stellen aan huis houdens met een inkomen lager dan 36.165 euro. Maximaal 10 procent mag naar inkomens tussen de 36.165 en 40.349 euro. In de resterende 10 pro cent zijn woningcorporaties vrij. Het helpt om ingeschreven te staan bij een woningcorporatie die sociale huurwoningen aanbiedt. Daar spaar je maandelijks punten, wat van be lang kan zijn als er voor een woning meerdere geïnteresseerden zijn. Heb je een ruimere beurs, dan kom je in de vrije sector terecht. Daar Door dagelijks het aanbod te checken, vonden we een rijtjeswoning moet je vaak aantonen dat je juist meer dan een bepaald minimum inkomen hebt. Verhuurders kunnen namelijk zomaar eisen dat je bruto wel vier of vijf keer de maandhuur verdient. „Er zijn geen wettelijke regels voor woningen in de vrije sector", licht Gerard Scholten, specialist huurrecht bij Tomlow Advocaten in Utrecht, toe. „Contractvrijheid maakt het mo gelijk om allerlei eisen te stellen." Loop eens bij een huurmakelaar bin nen of bekijk de mogelijkheden on line en stel een lijstje met voorkeuren op. Zij gaan dan op basis van jouw budget aan de slag om een geschikte woning te vinden. Dat kan een kwes tie van lange adem zijn, dus vooral een optie voor wie de tijd heeft. Huurmakelaars werken vaak op ba sis van no cure, no pay. Zolang ze je niet aan een nieuw onderkomen hel pen, zijn er dus geen kosten. Vindt een huurbemiddelaar wel een match, dan kan dat prijzig zijn. Je betaalt dan courtage: een vergoeding voor de ad ministratie, de bezichtiging en even tuele hulp bij het opstellen van het huurcontract. Het is niet ongebruike lijk dat daar één of zelfs twee keer de maandhuur voor in rekening wordt gebracht plus btw. Let op: die kosten mogen ze alleen berekenen als je als huurder exclusief klant bent. Werkt de bemiddelaar ook in opdracht van de verhuurder, dan mogen de kosten alleen daar worden doorberekend. Het heffen van een dubbele courtage is namelijk verboden. Wil je op de hoogte blijven van het lokale aanbod, schrijf je dan in voor automatische updates bij websites die de huurmarkt in de gaten hou den. Dat kan bij woningcorporaties, maar ook bij verzamelsites zoals huurwoningbemiddeling.nl, neder- woon.nl, pararius.nl en vrijever- huur.nl. Er zijn ook handige apps, van bijvoorbeeld hurenapp.nl en huurwoningen.nl. Zo zit je bovenop het aanbod en kun je snel reageren. Karolien van Wijk (36) en haar vriend vonden hun woning door elke dag even op woningnethollandrijn- land.nl te kijken. „We stonden niet ingeschreven en verdienen allebei net iets te veel voor sociale huur. Door dagelijks het aanbod te checken vonden we drie jaar geleden een per fect gerenoveerde rijtjeswoning, on derdeel van de Tuinstad in Leiden." VRAGEN REACTIES Aansprakelijkheid klussende buren (Verborgen) gebreken Wat te verzekeren? woensdag 7 juni 2017 Rob Nijman, financieel journalist Huurhuis gezocht 1 Sociale huur- of vrije- sectorwoning: weet waar je moet kijken. 44 Karolien van Wijk Vragen? Vragen of opmerkingen naar aanleiding van dit artikel? Mail naar goederaad@pers- groep.nl. Volgende week behandelen we enkele reacties. 2 Schakel een makelaar in om een geschikte huurwoning te vinden. 3 Abonneer je op automatische meldingen. Verbouwen was vorige week het onderwerp. Hier enkele reacties van lezers. Diverse lezers maken zich zor gen over klussende buren: hoe houd je die aansprakelijk voor eventuele schade aan je huis? Als de buren gaan verbouwen kun je de aannemer een bouwexploit sturen. Daarmee stel je hem aan sprakelijk voor mogelijke schade. In dat geval zal de aannemer een nulmeting uitvoeren, waarmee hij de bouwkundige conditie van je huis voor de verbouwing vastlegt. Daar is hij overigens niet toe ver plicht. Zijn je buren of hun aanne mer daartoe niet bereid, dan kun je zelf een deskundige inschake len. Mocht je na de verbouwing schade aan je woning constate ren, die voorafgaand aan de ver bouwing nog niet aanwezig was, dan kun je de buren of aannemer hiervoor aansprakelijk stellen en schadevergoeding eisen. Veel gestelde vraag: waar moet je op letten bij de oplevering?' Controleer of de verbouwing is uitgevoerd zoals afgesproken. Staat alles op de goede plek en kloppen de gebruikte materialen? Let ook goed op beschadigingen. Gebreken die je tijdens de opleve ring constateert, leg je samen met de aannemer vast in het opleve ringsrapport. Eenmaal onderte kend is de aannemer verplicht de aangetroffen beschadigingen te herstellen. Maar let op: tekortko mingen die je over het hoofd ziet maar wel had kunnen constate ren, hoeft de aannemer achteraf niet meer te repareren. Ontbreekt de kennis, neem dan een onaf hankelijke bouwkundige in de arm. 'Waartegen moet ik mij verzeke ren als ik ga verbouwen?' willen sommige lezers weten. Controleer of de aannemer een CAR-verzekering heeft (Construc tion All Risks). Die dekt schade veroorzaakt door de aannemer tij dens het bouwproces. Daarnaast kan het handig zijn een rechtsbijstandverzekering af te sluiten. Als onenigheid over de verbouwing uitloopt in een juri disch conflict, kunnen de kosten aardig oplopen. Doe dat wel ruim op tijd: bij sommige verzekeraars dien je 3 maanden te wachten voordat de dekking van kracht is. Verder moet je de opstalverzeke ring aanpassen als de waarde van je woning stijgt. -Kaj van Arkel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46