Geen topsalaris, toch tevreden 4 Platenspelers Met de hernieuwde populariteit van vinyl maakt ook de ouderwetse grammofoon een comeback. Ons panel test vijf nieuwe platenspelers in koffertjes met vintage look. Mijn geld en ik „Van kinds af aan. Het geeft een kick om mensen te helpen. Je moet ook goed kunnen improviseren in het verkeer. Op de ambulance is iedere dag anders, je weet nooit hoe het loopt." „Dat is waar, maar ik denk dat men sen met zo'n soort beroep niet bezig zijn met 100 euro meer of minder. Je kiest hier niet voor vanwege het geld. Als je bezig bent met je droombaan, is geld niet belangrijk. Meer salaris is natuurlijk altijd welkom en ik vind ook dat dit werk ondergewaardeerd wordt. Toch ben ik wel tevreden met wat ik verdien." Ik zal nooit geld uitgeven aan sigaretten, ik heb echt een hekel aan roken „Auto's en voetbaluitjes. Mijn vrien din kost ook geld! We houden van dagjes uit, stedentrips, terrasjes. Een concert van De Toppers vinden we ook leuk, daar ben ik de afgelopen acht jaar bij optredens geweest. En met carnaval natuurlijk. Hoewel: dan sta ik meestal achter de bar en verdien ik er dus juist aan. Maar op de één of twee dagen dat ik wel vrij ben, kan ik zo too of 150 euro uitgeven." „Overdreven dure kleding en luxe. Of aan sigaretten, ik heb echt een hekel aan roken. Drugs, tattoos en piercings zijn ook niks voor mij." „Een speaker van Wilkins. Ik ben een muziekliefhebber en draai iedere dag thuis harde muziek. Ik heb 'm tien jaar geleden gekocht voor ongeveer 700 euro. Nooit spijt van gehad, ik ben er nog elke dag blij mee." „Ik denk mijn eerste BMW. Al in het eerste jaar ging de motor stuk. Ik heb de auto ingeruild en flink moeten bijleggen om een nieuwe te kopen." „Ik denk dat het iedereen weieens is overkomen dat je net iets hebt ge kocht en dat je het een week later voor 200 euro goedkoper tegenkomt in een reclamefolder. Dat ging bij mij om een koelkast. Daar heb ik dan niet echt spijt van, het is meer balen." „Ik heb het geluk dat ik vrij goedkoop woon. Ik woon alleen en leg iedere maand wat opzij voor een volgende stap. Verder ben ik altijd aan het kij ken voor een mooiere en betere auto. Maar dat gaat impulsief. Ik kijk of ik me die auto op dat moment kan permitteren en ik zal nooit kopen op afbetaling. Zo'n type ben ik niet." „Ja, spullen als dvd's en kleding. Ik haat passen en als het niet goed is kun je het altijd terugsturen." „Dan zou ik met mijn vriendin wak ker willen worden in een hooggele gen hotel met vanuit onze kamer een schitterend uitzicht. Het liefst in een mooie wereldstad zoals Milaan. Ont bijten op bed en dan in het zwembad duiken, 's Middags shoppen en lekker lunchen, daarna een cruise maken langs bergen en de kust. De jetski's gaan ook mee. 's Avonds een uitge breid diner in een goed restaurant en de dag afsluiten in het casino." Van langspeelplaat naar cd. Van cas sette naar mini- disc. Decennialang werden de ge luidsdragers voor muziek kleiner en kleiner, tot ook de volledige Mat- thaus-Passion en Bohemian Rhapsody zich uiteindelijk in luttele megabytes lieten vangen. In deze tijden van di gitaal luisterplezier klinkt echter een opvallend tegengeluid: de comeback van het vinyl. Volgens de NVPI, de brancheorganisatie van de entertain mentindustrie, ging er in 2014 in Ne derland voor een kleine 8 miljoen euro aan lp's over de toonbank: 11,5 procent van de fysieke muziekmarkt. Vorig jaar was die omzet al gestegen tot 14,6 miljoen euro en een kwart van de markt. Natuurlijker „Vinyl is het zwarte goud", onder streept liefhebber Pos Siccama, ter wijl hij een lp van Supertramp bijna liefkozend door de vingers laat glij den. „Het is geen valse nostalgie. Qua muziekbeleving is het een verschil Vinyl is het zwarte goud. Het klinkt zoveel natuurlijker ONS PANEL van dag en nacht vergeleken met di gitaal. Vinyl klinkt zoveel natuurlij ker. Je hoort meer details." „Je voelt het al als je de plaat in handen krijgt", voegt de zelfver klaarde vintage freak Geert Kroe- zinga daaraan toe. „Het karton van de hoes. De fotografie in het boekje. Het gewicht van het vinyl." De hernieuwde populariteit van de lp heeft een jongere doelgroep aange boord. Dat is terug te zien in de pla tenspelers. Waren pick-ups voorheen veelal bakbeesten die al gauw het halve dressoir in beslag namen, de nieuwe generatie vinylfanaten wordt bediend met vederlichte grammo foons weggestopt in handzame kof fertjes, maar nog wel voorzien van kekke vintage kleurtjes: okergeel, vespablauw, regenjasbeige. De platenspelertjes aan de tand f woensdag 7 juni 2017 PZ Elke week vraagt de redactie een streekgenoot het hemd van het lijf over financiële kwesties. Vandaag Steven van Schijndel (25) uit Den Bosch, ambulanceverpleegkundige en chauffeur. Jarry Popelier Heb je altijd je geld willen verdie nen met ambulancewerk? Voor het hoge salaris moet je niet zijn in jouw branche. —Steven van Schijndel Waar geef jij je geld liefst aan uit? Waar zou je nooit geld aan uitge ven? Wat was je beste aankoop? En wat je slechtste? Heb je weieens spijt van een aan koop? Spaar je ergens voor? Koop je weieens via internet? Als geld geen belemmering is, hoe zou jouw perfecte dag er dan uit zien? Steven van Schijndel woont goed koop en kan daar door geld opzij leg gen voor een vol gende stap in zijn leven. FOTO MARC BOLSIUS Op volle toeren Matthijs Meeuwsen 44 PosSiccema ricatec De ve derlichte grammo foons hebben kekke vintage kleurtjes. FOTO'S SHODY CAREMAN Tonnis de Jonge (54) Verkoopt platenspelers aan klanten wereldwijd via zijn site vintagehifiwinkel.nl Geert Kroezinga (36) Technisch zeer begaafde vakidioot die vintage audioapparatuur restaureert. Pos Siccama (58) Vinylfanaat en audiofiel met een razend scherp gehoor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 44