BUITEN Klokjesbijen Liefst eet ik uit eigen tuin 11 NATUURJOURNAAL De natuur is in deze tijd van het jaar op zijn mooist. Waar je maar wandelt. Dus ook in de eigen 'achtertuin', aan de noordoostrand van Middelburg. In de wijken Klarenbeek en Veersepoort in Middelburg is het ommetje 'Linten en ruggen' groen-met-pijl bebord. Eigen lijk zijn het twee ommetjes, die te combineren zijn tot één. Het eerste voert rond Klarenbeek, het andere door de Veersepoort. Ze komen el kaar tegen op de kruising Nadorst- weg-Nieuwenhovenseweg-Prooijen- seweg. Dit is ons startpunt voor een rondje Veersepoort. We lopen in noordoostelijke rich ting, de Prooijenseweg in. Werkelijk alles is hier groen! Behalve het asfalt dan. En de lucht. Aan weerszijden van de weg staan enkele kapitale hui zen. De rijksten van Middelburg wo- Het is gewoon heerlijk om na een dag hard werken met je hoofd, met de tuin bezig te zijn nen waarschijnlijk hier. Hoor die me rel toch eens fluiten. We gaan rechtsaf het mooie Baaij- enompad op, langs de volkstuinen van Kweeklust. Egon en Tini Peeters hebben hier een paradijsje gemaakt. Ze hebben 300 m2 grond op het volkstuincomplex en huren er bin nenkort nog 300 m2 bij. Die beplan ten ze ook met bloemen, groenten en fruit. Ze zijn er 25 jaar geleden mee begonnen, toen Egon met de vut ging. „Op mijn 50ste. Ik zat bij de ma rine." Tini: „We eten eigenlijk altijd uit eigen tuin. Alleen in het voorjaar halen we komkommer en sla bij de groenteboer." Na het Baaijenompad lopen we de woonwijk in. De Veersepoort is een groene, ruime wijk, een ontwerp van architect Herman Herzberger. De wijk is gebouwd in de periode 1990- 2010. De meeste huizen zijn strak modern, aan de randen van de wijk zijn ook traditionelere woningen. De Geersesweg kadert de wijk aan de noordoostkant af. Nog iets ver derop raast het verkeer over de N57. Aan de Geersesweg is alweer een volkstuincomplex, ook onderdeel van Kweeklust. Voor maar 30 euro per jaar heb je al je eigen stukje grond van 100 m.2. Johan Marinissen komt net terug van zijn tuin. Hij boert er vanaf januari 2000. In de jaren daar voor is het complex hier aangelegd, vertelt hij. „Toen het winkelcentrum van de Veersepoort gebouwd is, moesten de volkstuinen daar weg. Toen zijn ze naar hier verhuisd." Ma rinissen heeft een tuin van 300 m2, waarin hij zijn groenten teelt. „Het liefst eet ik altijd uit eigen tuin. Het is veel smakelijker. En onbespoten." In deze tijd van het jaar komt hij hier vrijwel elke dag. „Het is gewoon heerlijk om na een dag hard werken met je hoofd, met de tuin bezig te zijn." Vanaf de Geersesweg komen we weer op de Prooijenseweg. Via een kaarsrecht fietspad, genoemd naar verzetsstrijder A.C. van Beest, lopen we door de wijk Prooijenspark naar de President Rooseveltlaan. Vooruit, voordat we teruggaan naar het begin punt van de wandeling nog even naar het mooiste pad van Middelburg: het Brigdamsepad. Een kronkelig schel penpad in het groen. We gaan heen en meteen weer terug. Zo'n pad kan best twee keer achter elkaar. En van een andere kant bekeken, ziet alles er altijd anders uit. In onze voortuin staan een stuk of zes planten van het perzikbla- dig klokje. Ze komen jaar in jaar uit terug en hun aantal blijft door de jaren heen constant. Het gaat om de variant met witte bloemen en alleen al dat feit maakt het vrijwel zeker dat het niet om oorspronke lijk wilde klokjes gaat, maar om ge plante of ingezaaide tuinplanten. Logisch ook, omdat ze middenin ons bloementuintje staan. Maar nog niet zolang geleden was er er gens in de Zak van Zuid-Beveland een groeiplaats van deze plant waarvan we dachten dat die wel eens oorspronkelijk wild kon zijn. Maar of die veronderstelling klopte was onmogelijk na te gaan. Twintig jaar geleden werd de plant al om die reden van de Rode lijst ge schrapt. En toch koesteren we die paar klokjes in de tuin. Want ondanks hun geringe aantal verschijnt in de bloemen elk jaar de Grote klokjes bij. Dat is een wilde bij die voor zijn voortbestaan helemaal aangewezen is op Klokjes (Campanula's) in tui nen. In het wild zijn klokjes der mate schaars dat de soort waar schijnlijk heel snel verdwenen zou zijn. De klokjesbij is een bijtje van de klok. Die komt nooit te vroeg, maar is ook nooit te laat. Vorige week donderdag ging in onze tuin de eerste bloem van de klokjes open en vrijdagochtend vroeg wa ren er al vijf. En in één van de vijf bloemen zat prompt de eerste klokjesbij! Zaterdagochtend waren er acht bloemen, waarin we totaal vijf klokjesbijen aantroffen. De mannelijke klokjesbijen blijven in de bloemen slapen, zodat we de aantallen makkelijk bij kunnen houden. Wilde bijen zijn van enorm be lang voor de bestuiving van plan ten. Helaas gaat het met de meeste soorten niet al te best. Het gebruik van herbiciden, maar ook het kle pelen van bermen en het gebruik van kunstmest veroorzaken een te kort aan bloeiende bloemen, waar door diverse soorten bijen, zoals de Grote wolbij, de Gewone behan gersbij en ook onze klokjesbij zich voornamelijk in tuinen ophouden. Maar de boer blijft voor een sub stantieel deel van de oogst afhanke lijk van wilde bestuivers! «Vterje fWf, AFSTAND: 4,3 KM Volkstuinen woensdag 7 juni 2017 GO Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse Carla van de Merbel Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: een rondje aan de rand van Middelburg. - Johan Marinissen, volkstuinder A Klokjesbij. foto chiel jacobusse A Brigdamsepad 4 Johan Marinissen A Drijvende woning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 39