9 PZC ONLINE We voelden ons net toch wel een beetje avonturiers. Zo van living dangerously and on the edge. #boswandeling #storm #thelmaandlouise Verenigd Koninkrijk Amsterdam Londen Brussel België Chatham Het Kanaal Frankrijk geen naam, hij mag eigenlijk niet met de pers spreken - noemt de herdenking bittere noodzaak: op school leren de kinderen niks meer over dit soort geschiedenis sen. Hij vraagt hoe je de naam van prins Maurits schrijft en uit spreekt. De Nederlandse prins is morgen te gast in het kasteel. Richard Holdsworth van The Historie Dockyard in Chatham, doet er nog een schepje bovenop. Hij is historicus en leidt de afde lingen onderwijs en conservering van de tot een groots attractie- en educatiepark omgebouwde werf. Hij zegt: „De Nederlandse raid in 1667 veranderde de wereld. Voor de Nederlanders was de tocht naar Chatham het hoogtepunt van hun Gouden Eeuw. Voor de Engelsen was het de grootste maritieme ne derlaag ooit. En Londen was toen al zo geplaagd, door de pest en door een grote stadsbrand. Maar..." Hier volgt de wending, die alle hedendaagse Britten aan de neder laag van toen geven. De toenmalige koning Charles II had het belang van de vloot uit het oog verloren. De actie van De Ruyter drukte hem met de neus op de feiten. Opeens werd duidelijk dat er met voorrang in nieuwe oorlogssche pen moest worden geïnvesteerd. Holdsworth: „De impact van de aanval van De Ruyter was enorm. Aanvankelijk was er verdriet en schaamte en werden er onderzoe ken ingesteld om een schuldige voor de nederlaag te vinden. Maar uiteindelijk werd met het rampza lige verlies het fundament gelegd voor een nieuwe vloot, die ervoor zorgde dat Engeland in de 18e eeuw wereldleider werd." Dat grootse maritieme verleden kan Paul Barnard, communicatie man van de Dockyard in Chatham, laten zien. De Ruyter slaagde er niet in de scheepswerf te vernieti gen, hij vond de Medway te on voorspelbaar om veel verder dan Upnor Castle te varen. Barnard toont in een korte tour de langste nog werkzame touwslagerij ter wereld, de in 1942 gebouwde de stroyer HMS Cavalier, de in een droogdok ondergebrachte duik boot Ocelot, een loods waarvan het dak de balkenstructuur van een schip heeft, en nog veel meer. Te gen de voorgevel van de vroegere smederij staat Barnard stil bij een nieuw werk van de Britse kunste- Voor de Nederlanders was de tocht naar Chatham het hoogtepunt van hun Gouden Eeuw nares Jyll Bradley: kleurige banen die 350 jaar vriendschappelijke be trekkingen tussen Engeland en Nederland symboliseren. Oranje staat voor Nederland, groen voor Kent. De installatie zal tijdens de Medway-herdenkingsweek wor den onthuld. Celia Glynn-Williams, hoofd marketing en communicatie van de gemeente Medway, kan simpel verklaren waarom haar bestuur ders diep in de buidel tasten voor de herdenkingsactiviteiten. Ze heeft cijfers paraat: Medway ligt op veertig minuten afstand van Lon den, vlakbij havens en vliegvelden, 5 miljoen toeristen per jaar, met een universiteit (12.000 studenten) en een bouwprogramma dat in 30.000 nieuwe woningen voorziet in de komende twintig jaar. Haar visie: „Met het Chatham-festival willen we onze gemeente Medway Met het festival willen we onze gemeente Medway in de schijnwerpers zetten in de schijnwerpers zetten. Het is goed wonen hier, een mooi alter natief voor de oververhitte stad Londen. Betaal je in Londen 360.000 pond voor een woning, hier volstaat 250.000 pond. Onze ambitie mag ook in Nederland worden gehoord. In de huizen bouw zijn we zeer geïnteresseerd in jullie aanpak, met snelle en lichte constructies. Daar liggen kansen voor de Nederlandse hui zenbouw." Zo zijn we waar we willen zijn: De Ruyter zette de regio drieën halve eeuw geleden ongenadig op de kaart. In feite doet hij dat nu weer, zij het in een wat vriende lijker variant. Hoewel... In een zaal van de smederij op de Dockyard wordt gewerkt aan de inrichting van de tentoon stelling ter gelegenheid van de herdenking. We verzoe ken vriendelijk om een 'sneak preview'. Alex Pat terson, de 'visitor expe rience manager' van de Dockyard, geeft niet thuis. Hij zit midden tussen de half uitgepakte schilde rijen en kan - zo laat hij weten - geen pot tenkijkers hebben. Of we in de omge ving nog De Ruyter kunnen proeven, vra gen we aan Richard Holdsworth. Hij ver wijst ons naar Broom- hill Park, het hoogste punt in de omgeving. Daar zette Willem Schellinks in 1661 zijn schildersezel neer om de Medway te schilderen. In clusief alle strategische verde digingspunten, zodat hij in Britse ogen een spion is. We moeten ook naar Isle of Grain, in de monding van de Thames. Ma riniers van De Ruyter vernielden er de deur van St. James Church. Zeer tegen de zin van de vlootvoogd. Een dag later stuurde hij timmerlieden om de deur te repareren. Isle ofSheppey f Tocht naar Chatham 19-24 juni 1667 Isle of Grain SHEERNESS woensdag 7 juni 2017 UW REACTIE Vissers uit Goedereede hebben gisterochtend een bruinvis met twee koppen gevonden in een van hun netten bij Stellendam. Het jonge dier was al dood. Waarschijnlijk is het direct na de geboorte afgestoten door de moeder. Gedich- tenvanduif zegt op Insta- gram: „Wow, dat is bijzon der, aan de grootte te zien heeft het zich een tijdje aardig kunnen redden!" Aad van der Voort vraagt zich af of de bruinvis uit Japan komt. „Dit komt vast door al die chemische zooi die gedumpt wordt in de zee", zegt Geronimo Renee Haumahu op Face- book. TWITTER Conny @ConnyJust Het weer was gistermiddag onstuimig. Het regende en waaide flink, met windsto ten tot 95 km/u. Het KNMI kondigde daarom code geel af. Conny maakte samen met een vriendin gewoon een boswandeling. Dat was niet heel veilig, aangezien (grote) takken van bomen zijn gewaaid. ONLINE TOPP-5 Meest gelezen op pzc.nl 1. File op A58 richting Ber gen op Zoom 2. Voor 1,3 miljoen euro koop je dit gigantische kas teel in Baarland 3. Onderzoek naar tolvrije Westerscheldetunnel 4. Bruinvis met twee kop pen aangetroffen in visnet bij Stellendam 5. Smakenfestijn in de Ma chinefabriek: proeven en nog eens proeven Kijk op www.pzc.nl of Q @pzcredactie fj facebook.com/depzc Is) @pzcredactie blij met De Ruyter -Richard Holdsworth -Celia Glynn-Williams Michiel de Ruyter staat klaar voor de herdenkingsactivi teiten op de Doek- yard van Chatham. FOTO'S JAN VAN DAMME

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37