'Oe krieg je 't voo mekaore?' m ProRail vervangt meubilair Zeeuwse treinstations 8 MEDWAY FESTIVAL li! Streektaal Hie bin t'r al vroeg bie, joen- gen", roept de buurman binst a tie verbie riejt." En die wiest nao m'n frènzen, of beter gezeid, nao m'n nette over de frèn zen. Ik knikken en roept 'm nog nao: „Ze beginnen a schóöne te kleuren. En bie joe?" 't Was ongeveer drie weken ge- leejen. Net voo de wèrme daogen van meie. Joengens nog an toe. Wa stoengen die frènzen schööne. En nie allêêne bie mii ee. Overal in 't durp. 't Was êên en al witte bloe sem op die planten gewist. Noe be gonnen de vruchten te zwellen. En nie zó weinig ook. De ménsen die verbie wandelden, stoengen ge woon stille om te kieken nao die frènzen. „Wat is dat joengen", zei 'n man netje die verbie schuufelde. „Dat ènk 'nog nóóit nie meegemaokt. Zó'n bloesem." En nao dien dag kwam tie ielken dag verbie om mee studie nao die frènzen te kieken. „Wat is dat voor 'n ras toch?" vroeg tie naor 'n paor daogen. Ik kon 'm dao nie vertellen. Allêêne dan 'k die gestekt ao twêê jaor gelejen van planten die 'k op de markt in Öós- burg gekocht ao. „In Öósburg, in Öósburg," zei tie peinzend, „dao goeng ik vroeger ook altied om m'n planten. Da was goeie waor." Ik knikkende maor 's. Allicht goede waor. Anders stao je dao gêên jaoren achter mekaore. De ménsen binnen ook nie kreepel. As de plan ten nie anslaon of groeien, dan is 't mêêstal de schuld van de kóópman. En dan vertellen de klanten het je wel 'óór. Trouwens die kóópman was t 'r al een paor weken nie. Ik 'óórende zeggen dat die was geval len mee z'n motor. „Motors joengen, gaot ons man netje vèder, „motors joengen, da's bucht. Je zit mao buuten ee?" En die schuufelt wee vèder, de straote uut, 't 'oekje om en zó 't durp in. En wien d'r dan langst komt, is de katte van 'n èndje vèder op. Ielke morgen ligt die op d'achterstraote. Spook Zeumer en winter. Regen of zonne. Spook, want zó 'êêt die, Spook, ligt dan te wachten op m'n 'Goeie Mor gen'. En je zal 't gelóóven of nii, dan is 't net of tie wat terug zegt. Dan gaot z'n bekje 'n klein bitje open. Zó twêê, drie kêêr achter mekaore. En dan kiek tie ook zó dwiengend. As of tie wil zeggen: „Geef noe 's 'n brokke kaos. Van die kemiene." Mao, dao beginne kik natuurlijk nie an ee. Glad nie. Want dan bin je nóóit nie van die katte af. Kiek, ik geef dat bêêstje wel 's wat. Allicht, maor ik gaon 'm natuurlijk nie da- ogelijks voeren ee.Mao noe ei tie 't geschooten. Da kan 'k we zeggen. Noe ligt tie tussen m'n frènzen on der 't net. 'Oe of tie't weet, dao bin 'k nog nie achter gekommen. Mao die dienk naotuurlijk: De sprêêu- wen kommen om die róóie frènzen. En dan is 't miin beurte om die sprêêuwen te pakken. Vooral die joenge sprêêuwen, want die doen moeite om onder m'n nette te kommen. Kan je be- gruupen. Die lóópen d'r wel 'n rondje of tiene. Om maor 'n gaotje te vinnen. En soms lukt da. Ten minste as Spook nie tussen de frèn zen ligt. Want dao moeten ze niks van èn. „Da's schöóne ee", zei gisteren ons mannetje die wee verbie kwam, „die katte tussen de frènzen. 'Oe krieg je 't voo mekaore?" ProRail vervangt de komende jaren het 'meubilair' op alle Zeeuwse sta tions. In de toekomst kunnen trein reizigers hun billen neerplanten op comfortabelere bankjes in nieuwe wachtruimtes. Goes is deze zomer als eerste aan de beurt voor een op frisbeurt. De overige stations vol gen in 2018 en 2019. „Wij gaan inderdaad de stations- outillage, zoals wij dat noemen, vernieuwen", laat woordvoerder René Vegter namens ProRail we ten. „Dat betekent dat er nieuwe banken komen, nieuwe wachthok- jes, afvalbakken en informatiepa nelen." De vervanging van de bankjes heeft volgens de woord voerder twee voordelen. „De oude exemplaren zijn volledig van ijzer. Daarvoor in de plaats komen ban ken met meer hout. Dat heeft ener zijds een warmere uitstraling en anderzijds zit het ook veel comfor tabeler." Naast het zitmeubilair worden nog drie zaken vervangen. Alle sta tions op de Zeeuwse lijn krijgen dus nieuwe wachthokjes. Verder worden de afvalbakken meegeno men in de operatie. „Datzelfde geldt voor de panelen waarop je de reisinformatie vindt. Die gele pane len met daarop de vertrektijden." De uitvoering van de verfris singsoperatie staat gepland voor 2018 en 2019. „Behalve voor station Goes, want daar gaan we deze zo mer al aan de slag. Dat heeft te ma ken met die andere ontwikkelin gen die in Goes staat te gebeuren. De overweg wordt daar vervangen door een onderdoorgang en daar door moet ook een deel van het sta tion worden aangepast." Upnor Castle Medway O Historie Dockyard CHATHAM GILLINGHAM Een sail in, prinselijk bezoek, marineschepen en een hele reeks exposities en evenementen. De Engelsen herdenken hun grootste nederlaag ooit met verve. En hopen dat MichieldeRuyterde Medway opnieuw op de kaart zal zetten. Het blijft een merk waardig feest, na tuurlijk. Wie her denkt er nu een ne derlaag? In de ont vangstruimte van Upnor Castle, bij Chatham op de noordelijke oever van de Medway, schieten ze in de lach bij die vraag. „Onder schat de Britten niet", klinkt het vanuit een groep senioren, „wij zijn goed in het herdenken van nederlagen. Over vijftien jaar ste ken we de vlag uit om het jubi leum van de Brexit, onze jongste nederlaag, te vieren." Posters op de ramen van de pubs in de omgeving van het kas teel schreeuwen het de bezoekers toe: 'The Dutch are coming!' - 'De Nederlanders komen eraan!' Het is niet niks wat de Medway-be- woners aan herdenkingsactivitei ten hebben opgetuigd. Kijk maar eens in Upnor Castle, het 16e- eeuwse kasteel van waaruit de schepen van De Ruyter onder vuur werden genomen. Er is een uitgebreide expositie ingericht, waar vrij minutieus wordt uitge legd wat de Zeeuwse zeeheld in juni 1667 allemaal uitspookte. Verwoestend, dat is het meest toepasselijke woord. De man van de kaartverkoop in het kasteel - woensdag 7 juni 2017 ■PC In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dia lect. Deze keer een verhaal van Rinus Willemsen in het Zeeuws-Vlaams. Beluister de gesproken ru briek op pzc.nl/streektaal. Willem Adriaansens Goes De Medway is nu Jan van Damme Upnor Castle nu, met zicht op de Medway en Chatham. Installatie van Jill Bradley op de Dockyard van Chatham symbo liseert 350 jaar vriendschap tussen Engeland en Nederland. A St. James Church op Isle of Grain.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36