Gelukkiger achter duin en dijk if 4 DRIEWIELFIETS DELTA SPORT Zeeuwen zijn een tevreden volkje, als we de reken meesters van het Centraal Bureau voor de Statistiek mogen geloven. De Atlas van Ne derlandse Gemeenten zette deze maand Ede in het zonnetje als de 'gelukkigste van de vijftig grootste gemeenten'. Geen enkele Zeeuwse gemeente hoort bij de top 50. Hoe doet Zeeland het dan als provincie op de geluksschaal? De Geluksmeter van het CBS is een doorlopend onderzoek waarin mensen naar hun welbevinden op verschillende vlakken wordt ge vraagd, zoals gezondheid, finan ciën, toekomstverwachting en leefomgeving. Wat blijkt: Zeeland scoort als enige provincie een 7,2. De hoogste score van het land. Toegegeven, de verschillen zijn klein. Acht provincie komen uit op 7,1- Dat is niet iets van vandaag op gis teren. Bij alle onderzoeken die op dit gebied de laatste jaren zijn ge daan staat Zeeland in de top. Met Drenthe en Friesland, waar ook veel contente mensen wonen. Zo vroeg het CBS een paar jaar gele den Nederlanders naar hun 'ma- laisegevoel'. Dat slaat op wat vage klachten als moeheid, hoofdpijn, slapeloosheid en pijntjes. In Zee land heeft 64,3 procent daar we ieens last van. Overal elders in het land zijn dat er meer. In Utrecht wordt het meest geklaagd: 73,6 procent heeft weieens last van ma laise. En op de Drenthenaren na klagen de Zeeuwen ook het minst over moeheid. Dr. Martijn Burger van de Erasmus Universiteit in Rotterdam is ge specialiseerd in 'geluk'. Hij noemt twee hoofdoorzaken van het wel bevinden van de Zeeuw. „De woonomgeving speelt hierbij een rol. De rust en de nabijheid van natuur hebben een gunstige in vloed. Een tweede factor is de be volkingssamenstelling. Zeeland kent geen grote steden. Die scoren wat het geluksgevoel betreft lager doordat er naar verhouding meer mensen zonder werk en met een laag inkomen wonen. Helpt het ook nog een beetje dat Zeeuwen trots op Zeeland zijn? Burger: „Een sterke culturele iden titeit draagt wel bij aan het geluks gevoel, maar je moet de invloed daarvan niet te hoog aanslaan." re. Niet of nauwelijks kunnen lopen, tot je gaat RaceRunnen. Op een soort driewieler met borststeun loop je binnen no time de atletiekbaan rond. Een warrige krullenbos, guitig bekkie, gulle lach én een ontnuch terende tekst. Als je Sebas de Bruijn (6) uit Kattendijke vraagt wat er zo leuk is aan RaceRunning is zijn antwoord pijnlijk simpel. „Dat ik kan lopen. Dat kan ik an ders niet." Met Laurens Wesdorp (6) uit Bruinisse en Seno Houwing (12) uit Vlissingen racet Sebas over de atletiekbaan van Delta Sport in Zierikzee. Dat doen ze op Race- Runners; een soort driewielfietsen zonder pedalen. Ideaal voor kinde ren die normaal gesproken, bij voorbeeld omdat ze cerebrale pa- rese (spasticiteit) hebben, op een rolstoel of rollator aangewezen zijn om vooruit te kunnen komen. „Je gunt alle kinderen dat ze kunnen rennen", zegt Sebas' vader Thom over zijn motivatie om we kelijks naar de training in Zierik zee te rijden. „Je gunt ook kinderen het maxi male dat er in zit", vult Laurens' moeder Miranda aan. „Laurens zit gevangen in z'n lichaampje. Dit is een mooi middel om hem in be weging te krijgen. En, dat vind ik héél belangrijk, ze vinden het zelf heel erg leuk. Je ziet dat ze er ont zettend van genieten". De blauw- gekleurde RaceRunners schieten in wisselend tempo over de rond- baan van de Zierikzeese atletiek- club, die deze tak van sport een maand of twee geleden in huis haalde. Met succes, wijst moeder Charlotte op haar zoon Seno die - na afloop van de training - breed uit lachend aan een nieuwe ronde begint. „In het begin maakte hij nog niet eens één rondje vol." De sport levert spierkracht, conditie maar ook zelfstandigheid op. Zo ging één van de kinderen van de club laatst met de RaceRunner naar de supermarkt. Thom: „Je re ach wordt groter. Je kunt zelf er gens naar toe." Miranda: „Dat is so- Je gunt alle kinderen dat ze kunnen rennen DELTA SPORT wieso mijn streven: je wilt je kind zo zelfstandig mogelijk maken." Miniwedstrijdjes Al die overwegingen van hun ou ders is de jongens nu nog worst. Ze doen spontaan miniwedstrijdjes met een broer en zus die niets mankeren, vertellen over super snelle clubgenootjes en Sebas pept zijn vriend Laurens op die er fysiek eventjes doorheen zit. Trainster Marieke van den Bosch, kinderfysiotherapeut van de Kik- kersprong, hopt van de ene race runner naar de andere om ze alle maal aandacht te geven. Meer be geleiders kunnen ze bij de Race- Runninggroep heel goed gebrui ken. Nee daar hoe je geen fysiothera peute voor te zijn, zegt Marieke. „Iedereen die een hart voor kinde ren heeft, is welkom. Natuurlijk moet je je er wel in verdiepen, maar dit doe je vooral voor de glimlach van de kinderen hier. Dat vind ik zelf mooiste. En die krijg je hier echt zat." Gezocht: begeleiders EFTELING MIDSUMMER FESTIVAL (eftgling Ga naar pzc.nl/voorjaarsuitjes In de rubriek 'Zeeland op 1' staat het verhaal achter de lijstjes waarop Zeeland bovenaan staat. Deze week: in Zeeland zijn mensen het gelukkigst. zeeland woensdag 7 juni 2017 Theo Giele Op een schaal van 1 tot 10 scoort het geluksgevoel van de Zeeuwen een 7,2. De hoogste score van Nederland. I HMW1 Mfli W J 1 Sebas (links en Laurens gaan op hun RaceRunner de atletiekbaan over. foto dirk-jan gjeltema Lopen dankzij RaceRunner Esme Soesman Zierikzee -Thom de Bruijn De RaceRunning- groep van atletiek vereniging Delta Sport in Zierikzee zoekt begeleiders. De groep telt sinds de oprichting twee maanden geleden zes leden. Binnen kort komt er een ze vende lid bij. Omdat elke racerunner zich in eigen tempo voortbeweegt, is het handig om met meerdere begelei ders tegelijk te wer ken. De groep traint elke zaterdag op de atletiekbaan van 10.00 tot 11.00 uur. Hoewel nog geen paralympische sport wordt Race Running internatio naal steeds beken der. Onlangs nog gaven Sebas de Bruijn en clubge- nootje Janna Heij- boer een demon stratie op het NK at letiek voor gehandi capten in Terneu- zen. Meer info: avdeltasport.nl. Combi-ticket: voor 40,-* Avond-ticket: voor 30,-* Combi-ticket: vanaf 14.00 uur I Avond-ticket: vanaf 19.00 uur KAATSHEUVEL Geldig op 17 juni 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32