Rare onaens J r Driejaar cel voor schietpartij Axel Bruinvis met twee koppen gevonden Rijkswaterstaat verrast door file A58 2 JAN VAN DAMME Column Eindelijk slaat de regen tegen de ruiten. Het werd tijd. De druppels die de afgelopen week vielen verdampten zo gauw ze de grond raakten. Ons gazon, onze border, onze slaplantjes: ze smachtten en ze smachtten. Nu de regendruppels zo dik naar beneden zwieren lijkt het bijna te sneeuwen. Engels voorjaarsweertje met hier en daar een rukwind. En gels, die gedachte komt op nadat ik afgelopen week naar sporen van Michiel de Ruyter zocht in Cha tham, vlakbij Londen. Daar herden ken ze hoe onze Michiel 350 jaar ge leden hun oorlogsvloot in puin schoot en tot de waterlijn af brandde. Een heldendaad voor ons Zeeuwen. Voor de Britten een sma delijke nederlaag. En toch vieren ze de Tocht naar Chatham een ruime week lang uitbundig. Rare jongens, die eilandbewo ners. Ik reisde met de Shuttle onder het Kanaal van Calais naar Folke stone. Hoe het mogelijk is dat ze in hun koninkrijk nog steeds aan de verkeerde kant van de weg rijden, vraag ik me na eerdere vakantie trips niet meer af. Hun ponden en shillings blijven me ook een groot raadsel. Als ik contant betaal gooi ik een hoop munten op tafel, in de hoop dat de ontvanger eerlijk zijn bedrag samenstelt. In dat opzicht is de brexit een overbodige exercitie, de Britten hebben gewoonweg nooit echt deel uitgemaakt van Eu ropa. Engels is ook heerlijk, overigens. Ik wandelde in een zonovergoten Broomhill Park in Rochester. Scha duw, shadow, het woord zong tus sen alle grootouders die met zon- hoedjes op hun terriërs en hun kleinkinderen uitlieten. Zoek de schaduw op, veel Engelsen hebben niet voor niets rossig haar en een kwetsbare huid. De zon past niet in hun voorjaarsschema. Ze keken me als buitenlander een beetje achter dochtig aan. Had ik dat mooie weer meegebracht? De Shuttle in Calais ademt een vleugje Provinciale Stoomboot Diensten. 'Motor af en remmen vast': die tekst licht in elke treinwa gon op. 'Fasten your brakes' - ik rook de motorolie van de veerboten Juliana, Bernhard, Beatrix en Wil- lem-Alexander. Zij moesten wij ken. Voor een tunnel. 1 De Britten hebben gewoonweg nooit deel uitgemaakt van de EU DESTELLING Vandaag: Onderwijzers verdienen een flinke loonsverhoging Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters ONLINE KIJKEN NAAR VOGELNESTJES POPULAIR IK &URF NIET MEER TE KIJKEN... WAT &OET ZE? MOEbER GEEFT ZE I VOOR 1 VOEbSEL MAAR HET IS WEER OP ALS NUMMER S AAN bE BEURT IS Madrid Maersk morgen al te zien Deborah maakt kans op Miss-titel Marianne Vos rijdt op mountainbike in Kustmarathon MIDDELBURG Calvijn College debatkampioen De Terneuzenaar G. el H. (21) kreeg dinsdag een celstraf van 36 maanden waarvan zes voorwaardelijk opge legd. Hij krijgt die straf omdat hij op de avond van de 28e augustus 2016 in Axel op een andere Terneuzenaar schoot. Daarbij raakte het slachtoffer gewond. Twee weken geleden eiste het Openbaar Ministerie (OM) een zelfde straf Twee vrienden krijgen een lich tere straf dan geëist. Zij waren die bewuste avond ook in Axel en vol gens de officier van justitie waren ze ook betrokken bij de schietpartij. Een van hen zou zelfs tegen de hoofdverdachte hebben gezegd dat hij zijn wapen moest trekken en ge bruiken. Daar is volgens de recht bank echter geen bewijs voor gevon den. De twee, R. S. (21) en G.D (19), zijn veroordeeld tot 107 dagen cel waarvan 60 voorwaardelijk en 74 da gen waarvan 30 voorwaardelijk. Daarnaast moet S. een taakstraf van honderd uur uitvoeren (eis was 160 uur) en D. een van zestig uur (eis was 100 uur). De opgelegde celstraf fen komen overeen met de periode waarin ze in voorarrest zaten. Ze hoeven dan ook niet terug de gevan genis in. De schietpartij in Axel heeft te maken met het slepende conflict tussen twee Antilliaanse groepen uit Terneuzen. STELLENDAM De bemanning van viskotter GO 9 uit Goedereede heeft maandagochtend ter hoogte van Stellendam een bruinvis met twee koppen aangetroffen in een van hun netten. Het dier was al dood, vol gens opvarende HenkTanis De GO 9 ving het bijzondere exemplaar even ten zuiden van de Eurogeul voor Rotterdam. Dit is de vaargeul van Het Kanaal (Nauw van Calais) richting de Maasvlakte en Europoort. „Ik schat hem zo'n halve meter lang bij een gewicht van on geveer vier kilo", zegt Tanis op Vis- serijNieuws.nl. „Een jong exem plaar dus, maar geen lang leven be schoren", besluit hij. De bemanning heeft het dode dier weer overboord gegooid, huive rig voor een bekeuring voor bij vangst. Het was hen niet exact dui delijk wat wel en niet toegestaan is bij zo'n vangst. Aanvoeren is name lijk verboden, maar als het kadaver was aangemeld bij een onderzoeks instituut had het wel aan land mo gen komen. Volgens Jaap van der Hiele van het Reddingsteam Zee dieren Zuidwest is het een gemis voor de wetenschap. Wellicht dat het kadaver nog aanspoelt, maar hij rekent er niet op: „Zo'n jong dier heeft nog allemaal kraakbeen. Het is zo zacht, dat is snel verteerd." Het werpseizoen is volgens Van der Hiele nog maar net begonnen voor de bruinvis. Hij vermoedt dat het dier direct na de geboorte is versto ten door de moeder. Rijkswaterstaat werd op de dag na het pinksterweekend verrast door vakantieverkeer. Als gevolg van wegwerkzaamheden ontstond gis teren een file van twintig kilometer op de A58 richting Bergen op Zoom. Op de snelweg was bij Rilland maar één rijstrook beschikbaar. Au tomobilisten liepen daardoor een vertraging van zo'n anderhalf uur op. De werkzaamheden stonden al maanden gepland, laat Rijkswater staat weten. „We vinden het heel erg vervelend dat er files zijn ont staan", zegt woordvoerder Lia van Dijke. „We hebben de werkzaam heden zorgvuldig ingepland. Erva ringen uit het verleden lieten zien dat de toeristen in het weekend al naar huis vertrokken. We hadden niet voorzien dat er op dinsdag nog zoveel verkeer zou zijn op de A58." De gevangen bruinvis met twee koppen foto zeezoogdieren org woensdag 7 juni 2017 Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik zou best een kasteel willen hebben 881 reacties ANTWERPEN De 399 meter lange en 58 meter brede Madrid Maersk, het eerste con tainerschip dat meer dan 20.000 standaard-con tainers (teu) kan vervoe ren, komt eerder naar Antwerpen dan gepland. Morgenmiddag vaart het schip al over de Wester- schelde om rond 18.00 uur in Antwerpen aan te komen. HEINKENSZAND Het zou een droom zijn die uitkomt voor Deborah van Hemert (21) uit Hein- kenszand. Na succes volle deelnames aan de verkiezingen Miss Beauty (2015) en Miss Earth (2016) is het nu tijd voor het echte werk: ze heeft het geschopt tot de fi nale van Miss Nederland 2017. Wie op 9 oktober met de titel naar huis gaat, mag mag Neder land vertegenwoordigen op de grote Miss Uni- verse-verkiezing. ZOUTELANDE Marianne Vos rijdt mee in de mountainbiketocht tij dens het Kustmarathon- weekeinde. De tweevou dig Olympisch kampioene rijdt zaterdagochtend 7 oktober van Zoutelande naar Burgh-Haamstede, traditioneel de omge keerde route die de lopers 's middags afleggen. Haar deelname is te danken aan busmaatschappij TCR, één van de partners van WM3 Pro Cycling, de ploeg van Marianne Vos. Het Calvijn College heeft gisteren de vierde editie van het Zeeuwse Debattoernooi gewon nen. In de abdij in Mid delburg debatteerden jongeren van zeven scholen met elkaar over onder meer kustbebou- wing in Zeeland, groot schalige vluchtelingen opvang, de kerncentrale Doel en de uitgaven voor defensie. In de jury zaten Letty Demmers, Ferdinand Koppejan en Eeke van der Veen. De rechtbank heeft Terneuze- naar tot drie jaar cel veroor deeld voor zijn betrokkenheid bij een schietpartij in Axel. Emile Calon Middelburg Corneileke Blok Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2