Jarenlange procedure kan 10 miljoen kosten Een bemiddelaar heeft vier weken om het conflict over de sanering van Thermphos op te lossen. Anders dreigt een nieuwe financiële tegenvaller die kan oplopen tot 10 miljoen euro. RaceRunners kunnen eigenlijk niet lopen '*«■^■0038^ >y Van Citters Beheer (VCB), de onderne ming die door havenschap Zeeland Sea ports is opgericht om het terrein van de voormalige fosforfabriek Thermphos te saneren, en aannemer Mourik claimen tientallen miljoenen euro's van elkaar. Beide partijen kregen in maart ruzie, omdat ze elkaar verweten onveilig te werken en ze het niet eens werden over de aanpak van de sanering, die in totaal tussen de 126 en 170 miljoen euro gaat kosten. Het conflict was een van de re denen dat de schoonmaak van het met fosfor vervuilde slib de afgelopen maan den stil lag. Er is onlangs een mediator aangesteld om te bemiddelen tussen VCB en Mou rik. Volgens algemeen directeur Carel Braakman van VCB gaat het om 'een technisch iemand met veel ervaring'. Hij heeft vier weken de tijd om tot een min nelijke schikking te komen. Lukt dat niet, dan dreigt een jarenlange juridi sche procedure. Tegen de Statencom missie bestuur zei Braakman gister avond dat hij dan nog vaak zou aanklop pen voor extra geld. Na afloop van zijn toelichting aan de Statenleden zei hij dat zo'n juridische procedure een tegenval ler van 10 miljoen euro zou kunnen be tekenen, bovenop de kosten die zijn be rekend in het plan van aanpak voor de sanering. Dat het ook tot een minnelijke schik king komt is allerminst zeker. VCB en Mourik zitten in de loopgraven, zei hij in de commissievergadering. „Dat zal heel moeilijk worden. Ik zit zelf ook in een Ik denk dat een minnelijke schikking het best is voor alle partijen loopgraaf en zou liever schieten, maar ik denk dat een minnelijke schikking toch het beste is voor alle partijen." Het conflict is wel enigszins vlotge- trokken. Medewerkers van Petrogas, een onderaannemer van Mourik, zijn inmid dels gedetacheerd bij VCB. Ook heeft VCB een voorschot van 500.000 euro betaald aan Mourik, over kleinere claims met betrekking tot dagelijkse kosten op het terrein. Als de minnelijke schikking er komt, is het conflict nog niet uit de wereld. Een arbitragecommissie, met ex perts van beide partijen en een onafhan kelijke voorzitter, gaat zich dan buigen over de miljoenenclaims. Komt de schikking er niet, dan ver wacht Braakman dat de sanering op nieuw vertraging oploopt. Volgens het plan van aanpak moet het terrein in het voorjaar van 2018 fosforvrij zijn. Dan houdt de bemoeienis van de provincie op. Mochten de onderhandelingen met Mourik spaak lopen, dan verwacht Braakman dat de medewerkers van Pe trogas van het Thermphosterrein ver dwijnen. „Dan moeten we tien nieuwe mensen aannemen en gaan opleiden. Dat zorgt zeker voor twee tot drie maan den vertraging." Zolang het terrein niet fosforvrij is, betaalt de provincie de be heerskosten. Die kosten nu ruim 700.000 euro per maand. Saamhorigheid is groot bij Delta Ride for the Roses Wielerevenement voor de strijd tegen kanker volge boekt in Zeeuws- Vlaanderen. ZEELAND10 Spastische kinderen krijgen door loopfiets spierkracht, conditie en zelfstandigheid. ZEELAND4 It woensdag 7 juni 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Nadia de Loos (rechts) is blij met de enorme stapel Ie- vensmiddelen die ze voor de stichting De Melkkan knjgt van Marianne Uiterwijk Winkel van Vestrock. Een flink aantal gezinnen in de omgeving van Hulst eet en drinkt de komende tijd hetzelfde als de sterren van het festival. Met name een grote hoeveelheid dranken die backstage niet de beroemde, gouden strotjes in ging, is nu voor De Melkkan. Die stichting helpt gezinnen die het moeilijk hebben. Uiterwijk Winkel somt op wat er zoal meegaat. „Heel veel jus d'orange, en verder andere sapjes, water. yoghurt, blikjes die we niet meer terug kunnen geven omdat we alleen complete trays kunnen inleveren en veel met gember. Ja, gember, dat drinken ze vaak omdat dat goed schijnt te zijn voor de stem." FOTO PETER NICOLAI -32 Nieuwe tegenvaller Thermphos dreigt Ernst Jan Rozendaal Middelburg - Carel Braakman, directeur VCB 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 29