Humor en duidelijkheid moeten Oranje redden 23 uit naar nieuwe uitdaging Wie wordt de nieuwe trainer van Ajax? Sneijder zeker van basisplek OPVOLGER voetballers van allerlei pluimage. Zore voetbalde zelf met Borus sia Dortmund nog tegen Bosz, toen die eind jaren 90 in de Bun- desliga voor Hansa Rostock uit kwam. „In ons eerste gesprek was Peter zo bescheiden om de uit slag niet te noemen. Wij verloren met 3-1." Bij zijn nieuwe club zal Bosz waarschijnlijk niet over spits Pierre-Emerick Aubameyang kunnen beschikken. De sterspe ler lijkt te vertrekken. Maar de rest van de ploeg blijft staan. Bo vendien kocht Dortmund deze week twee nieuwe toptalenten: verdediger Dan-Axel Zagadou (18) van Paris St. Germain en voor 20 miljoen euro spits Maximilian Philipp (23) van Freiburg. Verzekering De verzekering dat buiten Auba meyang om de ploegt intact blijft, heeft ook Bosz gekregen, zegt hij even later buiten de pers conferentiezaal. Op 7 juli zal hij zijn eerste training leiden. „Twee weken later dan dat ik bij Ajax zou zijn gestart." Toch nog een linkje, ook omdat Bosz in het slot van zijn presen tatie was gevraagd of hij eigenlijk spelers van Ajax kan of wil mee nemen naar Dortmund. Hij had 'nee' kunnen zeggen, zoals Frank de Boer vorig jaar zomer deed tij dens zijn presentatie bij Inter. Maar Bosz laat het open. De persconferentie is halverwege, als Ruud Gullit de tijd rijp acht voor een grap. „Ik hoopte zo onderhand wel van de advocaten af te zijn", zegt de assistent-bondscoach. „Nu zit er wéér eentje naast me." Gullit, de ongekroonde koning van de alimentatie, specialist in vechtscheidingen tegen wil en dank, schudt even wat zelfspot uit zijn mouw. Het is wel duidelijk: het nieuwe Oranje-duo heeft zichzelf voorgenomen wat humor, bravoure en energie toe te voegen aan het Nederlands elftal. Dick Advocaat en zijn assistent hebben onmisken baar een boodschap te verkondigen, op weg naar de kwalificatie-inter land tegen Luxemburg van vrijdag. „Wij durfden het wél", zegt Ad vocaat, wijzend naar alle kandidaat- bondscoaches die bedankten voor de eer. „Omdat we echt geloven dat het WK nog altijd haalbaar is. Er is voldoende kwaliteit aanwezig." ]a, bevestigt de nieuwe bonds coach, het heeft ook hem verbaasd dat hij hier op zijn 69ste weer zit. En nee, hij was oorspronkelijk niet de eerste keus natuurlijk, dat snapt hij zelf ook wel. „Maar als de ande ren allemaal niet willen, of niet durven, dan kom je toch weer bij mij uit." Samen hebben ze duidelijk afge sproken vooral niet teveel terug te kijken. Advocaat heeft slechts een paar afgemeten antwoorden op het recente verleden, op al het rumoer dat voorafging aan zijn benoeming. Vanaf zijn eerste gesprek met LUXEMBURG Hans van Breukelen wist hij dat hij de eerste man was, aldus Advocaat. En nee: hij heeft zichzelf nooit aan geboden bij de KNVB. Maar toch, zijn vertrek vorig jaar, toen hij na een paar weken alweer de deur uit liep in Zeist, op weg naar Fener- bahce? Dat schuurt toch wel ergens? „Dat heb ik vooral vervelend ge vonden voor Danny Blind", aldus Advocaat. „Die heeft mij destijds persoonlijk overgehaald om te hel pen. Maar vóór ik naar Fenerbahge ging, was ik al drie keer gebeld, de vierde keer kon ik er niet van sla pen. Ik had niet voor niets die clau sule in mijn contract. Ik merkte al heel snel dat het assistentschap niet bij mij past." Niet overdrijven Maar de suggestie dat ook de spe lersgroep hem dat ernstig kwalijk heeft genomen? „Ik zou niet weten wat ik in dat opzicht goed te maken heb. Laten we het niet overdrijven: ik heb slechts veertien dagen mee gelopen in de zomer, en niet eens als eerste man. Volgens mij hebben zij - de spelers - zélf wat recht te breien in deze kwalificatiereeks. Richting Danny heb ik me rot ge voeld, niet richting de groep." De nieuwe bondscoach neemt het op voor Danny Blind, zijn voor ganger, en roemt en passant het werk van tussenpaus Fred Grim. Maar Advocaat slaat ook een paar duidelijke piketpalen. De bonds coach hamert in zijn betoog bo venal op duidelijkheid, realisme, discipline en hard werken. „We gaan puur op resultaat spelen", al dus Advocaat. „Daar is alles op ge richt." Oh ja, nog één heikele kwestie: of Advocaat een clausule in zijn con tract heeft deze keer? „Alleen de KNVB heeft een clausule opgeno men, ik niet. Wat daar in staat? Dat als ik weg wil, dat ik het dan zelf moet betalen." woensdag 7 juni 2017 Dortmund M Peter Bosz werd gisteren gepresenteerd als nieuwe trainer van de Duitse topclub Borussia Dort mund. FOTO EPA AMSTERDAM De volgende trainers worden genoemd als opvolger van Peter Bosz bij Ajax: Roger Schmidt: Schakelde Ajax in 2014 met Red Buil Salzburg uit in de Europa League. Ook daarna bij Bayer Leverkusen vrij succesvol. Marcel Keizer: Maakte afge lopen seizoen indruk met Jong Ajax. Veel talenten van zijn team debuteerden al in het eerste elftal. Erik ten Hag: De succestrai ner van FC Utrecht. Ogen schijnlijk niet een karakter dat bij Ajax past, wel een trainer met een geheel eigen visie. Jaap Stam: Lijkt door zijn manier van spelen een minder grote kandidaat. Liep met zijn Engelse club Reading recent op een haar na promotie naar de Premier League mis. Clarence Seedorf: Zijn trai nerscarrière is nooit echt van de grond gekomen. Wel een echte Ajacied. Dick Advocaat (I.) en Ruud Gullit in Hotel Huis ter Duin, op weg naar hun persconferentie, fotopimras Dick Advocaat, de nieuwe bondscoach van Oranje, trachtte duidelijkheid en daad kracht uit te stralen op zijn eer ste persconferentie, assistent Ruud Gullit bracht een glimlach en charisma mee. Sjoerd Mossou Noordwijk NOORDWIJK Met recordin ternational Wesley Sneijder als basisspeler willen Dick Advocaat en Ruud Gullit vrij dag tegen Luxemburg zor gen voor een daverende start. „Ik heb bijna al zijn wed strijden bij Galatasaray ge zien", zei Advocaat. „Hij was de beste speler van Galatasa ray en misschien wel van de hele Turkse competitie. Hij speelt vanaf de start tegen Luxemburg." Advocaat en zijn rechterhand Ruud Gullit ont vouwden gisteren hun plan nen om Oranje alsnog naar het WK in Rusland te loodsen. Ook Robin van Persie, onder Blind niet meer geselecteerd, is weer in beeld. „Als hij zijn niveau haalt, is hij nog een kandidaat voor Oranje." Wesley Sneijder start vrijdag in de basis, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 23