O De leider doet het niet alleen DE WERELD VAN LEIDERSCHAP BIJ GROEI JANKA STOKER Schoonmaakbedrijf Asito zet zich in voor mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt. UWV is daarbij een belangrijke partner. 'Zowel om te bemiddelen als om mee te denken over wet- en regelgeving', vertelt Leonore Nieuwmeijer van AsitO. Door Jack Monde Minder risico bij aannemen mensen met arbeidsbeperking Kijk kritisch naar jezelf HOOGLERAAR LEIDERSCHAP RIJKSUNIVERSITEIT GRONINGEN Wat steek je hiervan op? - Je neemt als werkgever geen buitensporig risico wanneer je iemand met een arbeidsbeperking in dienst neemt - UWV bemiddelt en denkt mee Meer praktische tips en inspirerende verhalen? Ga naar deondernemer.nl Schoonmaakbedrijf Asito tekende in 2015 de Charter Diversiteit. Binnen drie jaar moest voor 1.000 mensen de afstand tot de arbeidsmarkt zijn verkleind. De reden: Asito wil als organisatie een afspiegeling zijn van de Nederlandse beroepsbevolking. Dagelijks verzorgen 10.000 Asito- schoonmaakkrachten werkzaamheden bij meer dan 3.000 zakelijke klanten. Eind 2016 was het doel al bereikt. In de schoonmaaksector is de vraag naar arbeidskrachten fors toegenomen. De verwachting is dat er jaarlijks 3.000 banen bij zullen komen. De overheid is heel hlij met bedrijven als Asito. Samen met werkgevers wil zij tot 2026 namelijk 125.000 banen creëren voor mensen met een arbeids beperking. Dit streven vloeit voort uit de Participatiewet en wordt de Banen- afspraak genoemd. Om het voor onder nemers aantrekkelijk te maken mensen met een arbeidsbeperking in dienst te nemen en te houden zijn via diverse maatregelen de risico's beperkt. „Iedereen hoort erbij en verdient het een eerlijke kans te krijgen', zegt Leonore Nieuwmeijer, die zich bij Asito bezighoudt met diversiteit en inclusivi- teit. „UWV is een belangrijke sparring partner voor ons. Zowel om te bemid delen voor kandidaten als om mee te denken over wet- en regelgeving." Prestatieladder Asito werkte mee aan de ontwikkeling van de Prestatieladder Socialer Ondernemen (PSO). Nieuwmeijer is ambassadeur en commissielid. „Met de ladder kunnen organisaties laten zien welke inspanningen zij leveren om iedereen een kans te geven. Het is een meetinstrument én keur merk van TNO dat is uitgegroeid tot landelijke norm voor Socialer Onder nemen. Alle 50 Asito-vestigingen zijn op de hoogste trede van de PSO gecerti ficeerd. Zo kunnen we aan andere orga nisaties uitleggen wat we precies doen en hoe én hen stimuleren mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt ook een plek te geven." O thema deze week: Leiderschap en coaching A Wat betekent coachend leiden? En waarom zou je eraan beginnen? De wereld is veranderlijk, onvoorspelbaar, instabiel en complex geworden. Ver andering is een constante. Ondernemers en medewer kers moeten alerter worden en zich langer en sneller ontwikkelen. Van de kinde ren op de basisschool heeft straks 65 procent een func tie die nu nog niet bestaat. Die nieuwe wereld vereist een ander soort leiders. Bazen hechten aan veilig heid en controle. Er wordt te veel top-down bestuurd en planningen worden gemaakt op basis van resultaten uit het verleden. Wat kunt u doen om een toekomstbestendige leider te zijn? Zorg voor proactieve medewerkers In de snel veranderende wereld weet u in uw eentje niet meer waar de gaten vallen, waar u moet kijken, hoe u veranderingen moet duiden en wat u moet beslissen. Medewerkers moeten daarom proactief worden. Zij zullen floreren wanneer ze intrinsiek gemotiveerd raken. Beoordelingsgesprek wordt groeigesprek Het motiveren van mede werkers vraagt een andere houding. Een die begint met interne visie en de vraag wat het bestaans recht van uw organisatie is. In plaats van een jaar lijks functionerings- en beoordelingsgesprek waarbij doelen worden afgesproken en resultaten worden afgevinkt, moeten de gesprekken met uw medewerkers gaan over de vraag waarvoor u hen het beste kunt inzetten. „Wat wordt je takenpakket en hoe kan ik zorgen dat je groeit van een 8 naar een 10?" Zo groeit de motivatie. •Wees mateloos geïnteresseerd Als coachend leider moet u het vuurtje in uw mede werkers aanwakkeren, net als bij de barbecue. Dat klinkt misschien soft, maar deze nieuwe aanpak is harder dan de oude. Hij vraagt immers meer van u én van uw medewerkers. U moet mateloos geïnteres seerd zijn in wat uw mede werkers drijft en waar hun potentieel zit. Geef hen de ruimte dingen zelf te regelen en geef feedback. •Doe niet alles alleen Creëer teams waarin u successen kunt vieren en missers kunt delen. Waarin iedereen elkaar kan aan spreken en waarin mensen elkaar aanvullen. En wees vooral zelf ook onderdeel van zo'n team! Leiderschap is besmettelijk. Mede werkers zijn geneigd u na te doen. O Succesvolle ondernemers hebben allerlei onderscheidende kwaliteiten. Ze zijn vaak creatief, durven risico's te nemen en zijn niet bang opnieuw te beginnen. Ondernemers verschillen op veel punten van managers, maar daar zit ook meteen de uitdaging. Want als een ondernemer succesvol is, betekent dat groei en voor je het weet ben je van ondernemer plots manager geworden. Dat vraagt om heel andere kwaliteiten, zoals medewerkers aan sturen, motiveren en ontwikkelen. Bovendien moet de organisatie beheersd worden, bijvoor beeld door bedrijfsprocessen in te richten. Een uitdaging? Het zal voor u als ondernemer eerder saai en bureaucratisch klinken. Toch bepaalt de kwaliteit van het management of een bedrijf slaagt of faalt - en niet of er ooit een briljant idee was voor een nieuw product of een nieuwe dienst. Dus u kunt twee dingen doen: uzelf scholen in dergelijke kwali teiten of iemand zoeken die deze rol voor u vervult. Beide opties vragen om een cruciale stap: de bereidheid kritisch naar uzelf te kijken. Kunt en wilt u de stap van ondernemer naar manager maken? Of erkent u dat u hiervoor iemand anders nodig heeft? Ik wens iedere ondernemer veel zelfinzicht toe! Sociaal ondernemen werkt aanstekelijk Meer informatie kunt u vinden op de websites: pso-nederland.nl, uwv.nl en asitoverantwoord.nl. Dit is een wekelijkse uitgave van De Ondernemer De artikelen worden geschreven door de redactie van De Ondernemer, deels in samenwerking met betalende partners. Anje-Marijcke van Boxtel, director coaching Schouten Gobal (Schouten Nelissen). Zij werkt internationaal in leiderschaps-, team- en organisatieontwikkeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 18