"I 'Leuke en aparte' winkelier verliest nog meer terrein E 17 CPB kritisch over verlagen leennorm Veel 'groentjes' in commissie zet 'brievenbusfirma' op in belastingparadijs sielid. Nijboer spreekt van een 'brede commissie'. „Het is nooit zo dat alle partijen in de Tweede Ka mer vertegenwoordigd zijn." In het onderzoek richt de com missie zich op twee thema's. Ten eerste de brievenbusmaatschap pijen in Nederland, die door bui tenlandse bedrijven worden ge bruikt om profijtelijke fiscale con structies op te tuigen. Vaak lege hulzen, die Nederland een beden kelijke reputatie opleveren. Het tweede thema van het on derzoek focust zich op de ware kern van de Panama Papers, maar is voor Nederland minder spannend. Dat betreft het wegsluizen van particu liere vermogens naar belastingpa radijzen in het buitenland, geba seerd op de interne administratie van juridisch kantoor Mossack Fon- seca in Panama-Stad. Klanten van over de hele wereld werden gehol pen hun vermogen te stallen in bij voorbeeld de Kaaimaneilanden. Onder hen waren een paar hon derd Nederlanders: van voetballer Clarence Seedorf tot op het oog on beduidende mkb'ers, type slager en hovenier. Echt wereldschokkende zaken zaten er voor ons land niet bij. Maar in IJsland viel de rege ringsleider en ook over de manier waarop Vladimir Poetin zijn ver mogen stalde werd meer bekend. ONERVAREN DEN HAAG Het Centraal Planbureau is sceptisch over een verlaging van de leennorm voor de aankoop van een huis naar 90 pro cent. Het Internationaal Monetair Fonds en De Ne- derlandsche Bank hebben het nieuwe kabinet hiertoe opgeroepen om de enorme nationale hypotheek schuld tot aanvaardbaar dere proporties terug te brengen. Het CPB denkt dat de maatregel zijn doel voorbijschiet. Volgens de rekenmeesters van het Centraal Planbu reau zouden starters op de woningmarkt de eerstko mende jaren kansloos zijn als de regels voor de maxi male hypotheek worden aangescherpt. Zeker zeven op de tien starters moeten dan meer geduld hebben. Ook een derde van de doorstromers zal zijn wen sen naar beneden moeten bijstellen. Volgens het CPB komt een huishouden bij een norm van 90 procent circa 10.000 euro tekort. Daarmee zou de aankoop met drie tot vijfjaar moe ten worden uitgesteld. Het CPB stelt dat versobe ring van de hypotheekren teaftrek veel effectiever is voor het terugdringen van de hypotheekschuld. Het afhaken van de grootgrutters heeft ook zijn weerslag op het vloeroppervlak van de zelfstandige winkels; dat nam de afgelopen vijf jaar af met 379.000 vierkante meter. Dit 'gat' wordt overigens meteen opgevuld door de grote winkelke- De uitdaging is door samenwerking te zorgen voor een prettige winkelmix tens. Sterker, die groeien tegen de klippen op. De winkelketens heb ben 3,6 miljoen vierkante meter meer vloeroppervlakte tot hun be schikking dan dertien jaar geleden. Zo leverden zelfstandige winkeliers in het centrum van Amsterdam 17 procent in, terwijl de winkelketens 79 procent aan vierkante meters wonnen. Ook in de centra van Eindhoven (+59 procent), Den Haag (+39 procent) en Maastricht (+24 procent) wonnen de winkel ketens terrein. De impact per branche en per gebied verschilt overigens sterk. In de modebranche daalde het vloeroppervlak van zelf standigen sinds 2012 met ruim 5 procent, terwijl dat van winkelke tens met ruim 2 procent toenam. Eenheidsworst Duijn waarschuwt de onderne mers voor een kaalslag in het win kellandschap. Hij moet er niet aan denken dat de zelfstandige winke liers definitief van het toneel ver dwijnen. Tegen elke prijs moet een eenheidsworst worden voorko men. „Zelfstandige winkeliers blij ven een onmisbaar ingrediënt in de winkelstraat. Zij maken een win kelgebied aantrekkelijker." Volgens de onderzoeker zijn er twee metho den om te overleven in de retail: zorg voor gezonde groei, of specia liseer je als winkelier. „Als de diver siteit binnen een winkelgebied niet behouden wordt, kan dit ten koste gaan van de attractiviteit." Met de hete adem van de web shops in hun nek staat de zelfstan digen volgens Duijn maar één ding te doen: samenwerken. „Winke liers staan voor de uitdaging deze gebieden te transformeren tot loca ties waar de consument graag zijn vrije tijd doorbrengt en kan winke len. Daarbij is de verhouding tus sen zelfstandigen en ketens van groot belang." ExcLusieve Lezersreis €105,- €69,- Ontdek de 'roots' van ons koningshuis NUWEG(® Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc reiskatern.nl woensdag 7 juni 2017 De papers bevatten m m m f** Mr 214.000 zaken tussen 1977 en 2015. De leden van de commissie: vlnr. Eppo Bruins (ChristenUnie), Jan Paternotte (D66), Henk Nijboer (PvdA), Renske Leijten (SP), Chris van Dam (CDA) en Ton van der Lee (GroenLinks). foto tweede De eerste parlementaire ondervragingscommissie ooit is relatief onervaren. Drie van de zes commis sieleden zijn pas net be gonnen als Kamerlid. Voorzitter van de commis sie is Henk Nijboer, finan cieel woordvoerder van de PvdA. Hij zit sinds 2012 in de Kamer. Ondervoorzit ter is Tom van der Lee. Hoewel pas net beëdigd heeft hij een lange staat van dienst als man achter de schermen bij Groen Links. Meer parlementaire erva ring heeft SP'er Renske Leijten, die na tien jaar de portefeuille Zorg heeft in geruild voor die van Finan ciën. Verder bestaat de commissie uit Eppo Bruins van ChristenUnie (Kamerlid sinds 2015) en nieuwkomers Chris van Dam (CDA) en Jan Pater notte (D66). Zelfstandige winkeliers zitten in de hoek waar de klappen vallen. Hun aantal nam in dertien jaar tijd met meer dan 10.000 af, blijkt uit onderzoek van Sonny Duijn, sector-econoom retail en leisure van ABN Amro. Leo Roggeveen Amsterdam Hotel Wilhelm von Nassau De voorouders van ons huis van Oranje-Nassau komen er vandaan en nog steeds vraag je je af waarom ze er ooit zijn weggegaan. Want in het Duitse Diez an der Lahn, waar Hotel Restaurant Wilhelm von Nassau jullie begroet, adem je als bezoeker 'Oranje-Nassau'. Ga er heen voor het bier, de stevige streekgerechten, of voor het prachtige slot. Maar kom er in ieder geval om te genieten van een heerlijke korte vakantie. Nu extra aantrekkelijk geprijsd, met twee keer een driegangen menu én twee uur gratis kegelen. Het (familie)Hotel Restaurant Wilhelm von Nassau beschikt over een kegelbaan en een traditioneel restaurant met een biertuin. Het heeft een rustige ligging tussen Limburg an der Lahn (op ca. 3 km) en Diez (op 1,5 km), aan de oostelijke rand van het schitterende Natuurreservaat Nassau. Het hotel serveert een Duits ontbijtbuffet en 's avonds biedt het landelijke restaurant Zum Hecker stevige streekgerechten. In de zomer kun je in de biertuin genieten van drankjes en maaltijden. De lichte kamers van Hotel Restaurant Wilhelm von Nassau zijn voorzien van een flatscreen-tv met kabelzenders, gratis wifi, een minibar (tegen betaling), een Frans balkon en een badkamer met douche en/of bad, toilet en een haardroger. De accommodatie ligt op slechts 5 km van de snelweg A3. Je bent binnen 35 minuten in Koblenz en binnen 45 minuten in Frankfurt. Maar waarom zou je? In de directe omgeving is al zoveel te zien! Een prachtige streek op iets meer dan driehonderd kilometer van Utrecht. Er echt even helemaal uit, dus! Diez ligt in Rijnland-Palts, aan de rivier de Lahn. Diez wordt voor het eerst genoemd in een oorkonde van Karei de Grote uit het jaar 790. Later kwam het graafschap Diez in handen van een tak uit de familie Nassau waartoe ook de Nederlandse Koninklijke familie behoort. Zij bouwden in Diez het slot Oranienstein, gelegen op een kalkrots. Het is één van de vier kastelen van de familie Oranje-Nassau die op Duits grondgebied werden gebouwd. Evenals andere kastelen werd ook dit slot vernoemd naar Willem van Oranje. In het Huis Oranje-Nassau voert het hoofd (de Koning der Nederlanden) nog steeds de titel graaf/gravin van Diez. De dichtstbijzijnde grote stad is Limburg an der Lahn. Limburg is een bijzondere vakwerkstad, waar je heerlijk kunt kuieren. Het oudste huis van Limburg (Werner-Senger-Haus) stamt uit de dertiende eeuw, maar het vakwerkhuis in de straat Römer op nummers 2, 4 en 6 is een stuk bijzonderder, dit is namelijk het oudste vrijstaande huis van heel Duitsland (1289). Vergeet ook niet een bezoek te brengen aan de prachtige Limburger Dom. Hotel Wilhelm von Nassau 69,00 p.p. •2 overnachtingen 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 1 xeen lunchpakket •2x3-gangendiner gratis gebruik sauna 1 x 2 uur gratis kegelen sieraad EXOAL cadeau Actievoorwaarden kortingen Kinderkorting bij 2 volbetalende personen op de kamer: max. 2 Kinderen t/m 6 jaar gratis en t/m 11 jaar 50% korting. Toeslag 1-persoonskamer: 2,50 per nacht. Boekingskosten: 15 per boeking. Meer informatie en boeken: Ga voor Hotel Wilhelm von Nassau naar onze website reiskatern.nl/pzc/NUW1723 Voor vragen zijn wij per e-mail bereikbaar via info@nuwegexclusief.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17