ft O 16 Met een mini-enquête als nieuw wapen zet de Tweede Kamer vanaf vandaag haar tanden in belastingontwijking. De verwachtingen zijn niet hoog: VVD en PVV laten de verhoren onder ede links liggen en multinationals niet zijn opgeroepen. MINI-ENQUÊTE PANAMA PAPERS Kort KFC bezorgt ook aan huis Fastfoodketen Kentucky Fried Chicken gaat zijn eten via Thuisbezorgd.nl bij klanten thuis afleveren. Gisteren had Den Haag de Nederlandse primeur. KFC wil ook snel gaan leveren in Eindhoven en Amsterdam. Vorige week kondigde McDonald's ook al aan maaltijden te gaan bezorgen. Burger King bezorgt zijn Whoppers al langer thuis. De markt voor maaltijdbezorging groeit als kool. Verkoop Airbus A380 stokt Airbus schroeft het productietempo van de A380, 's werelds grootste passagiersvlieg tuig, mogelijk verder terug. Het lukt de Eu ropese vliegtuigmaker maar niet om nieuwe klanten voor de superjumbo's te vinden. Vorig jaar werd de verkoop van één toestel per maand als 'houdbaar' bestempeld. Nu wordt toch gekeken of de productie verder omlaag kan worden gebracht. 'Eerste test met hyperloop' Hyperloop One hoopt al in 2021 de eerste 'hyperloopverbindingen' in bedrijf te heb ben, wellicht in Nederland. Het Ameri kaanse bedrijf wil dit jaar gaan testen met dit supersnelle vervoerssysteem. Een hyper loop is een buis met een extreem lage lucht- weerstand, waar een capsule met meer dan 1.000 kilometer per uur doorheen schiet. Gisteren presenteerde Hyperloop One in Amsterdam negen mogelijke Europese rou tes. De Nederlandse inzending betreft een rondje langs Amsterdam, Rotterdam, Eind hoven, Den Bosch, Arnhem en Lelystad. Meer gevlogen in 2017 Het aantal vliegtuigpassagiers in Europa is in april met ruim 14 procent toegenomen ten opzichte van dezelfde maand vorig jaar. Die groei kwam onder meer doordat april 2016 een slechte maand was door de nasleep van de aanslagen in Brussel en stakingen van de luchtverkeersleiding in Frankrijk. Bovendien viel Pasen vorig jaar in maart en dit jaar in april. Flitsen Unibail Rodamco Heineken Arcelor Mittal Wie hoopt op peentjes zwetende Starbucks- en Google-directeuren hoeft de komende twee weken niet af te stemmen op het live-kanaal van de Tweede Kamer. Een Kamer meerderheid van WD, PW, CDA en D66 blokkeerde voor de verkie zingen de komst van multinatio nals om onder ede te moeten ver klaren over hoe en waarom zij zo min mogelijk belasting proberen te betalen. Voor de kijker is dat jammer. 'Ge wone' parlementaire enquêtes ont lenen hun faam dikwijls aan de soms bloedstollende verhoren van ex-bewindslieden met plots geheu genverlies, gevallen corporatieba zen en ijdele spoordirecteuren. De gastenlijst van de eerste mini- enquête in de historie van de Tweede Kamer, die is ingesteld naar aanleiding van de vorig jaar uitge lekte Panama Papers, belooft juist weinig vuurwerk. Er staan vooral bij het grote publiek onbekende personen op, actief bij onder meer de Belastingdienst, De Nederland sche Bank en trustkantoren. Vooral die laatste categorie kan worden ge zien als spin in het web bij het op grote schaal door- en wegsluizen van kapitaal om belastingdruk voor bedrijven en vermogenden te ver lagen. Belastingontwijkers zijn verplicht te verschijnen en de waarheid te spreken Maar juist daarom denkt voorzitter Henk Nijboer (PvdA) dat zijn parle mentaire ondervragingscommissie genoeg fiscale constructies boven tafel zal weten te halen. „Het thema belastingontduiking en -ontwijking is actueel. Bovendien speelt Neder land een behoorlijke rol, zo valt dik wijls te lezen. Mensen die zich hier mee bezighouden zijn lang niet al tijd genegen daarover te spreken. Nu moeten ze wel, want ze zijn ver plicht te verschijnen en de waarheid te spreken." Tijd Het belangrijkste verschil met een 'echte' parlementaire enquête is de beschikbare tijd. Bij de mini- enquête is geen sprake van een uit puttend onderzoek. De commissie houdt gesprekken onder ede en maakt daarvan een verslag. Conclu sies en aanbevelingen ontbreken. Opvallend is verder de samen stelling van de commissie: de twee grootste fracties in de Kamer, WD en PW, hebben er geen zitting in. De VVD zegt niet mee te doen om dat zij tegen het nieuwe instrument van de parlementaire ondervraging is. Het CDA was daar ook tegen, maar levert toch een eigen commis- Advieskantoor Mossack Fonseca in Panama De Panama Papers is de naam van een groot aantal documenten van de Panamese financiële dienstverlener Mossack Fonseca, die in 2015 naar de pers lekten. Daarin wordt ook Nederland genoemd. Voorbeeld belasting ontwijking via Mossack Fonseca: Belasting- ontwijker X Kentucky MAALTIJDBEZORGING VLIEGTUIGINDUSTRIE SUPERSNEL VERVOER VLIEGREIZEN De aanhoudende lage rente blijft een bron van zorg voor de Nederlandse finan ciële sector, stelt De Nederlandsche Bank. De winstgevendheid van banken blijft daar door onder druk staan en bedrijven en parti culieren gaan te makkelijk met schulden om. Telecombedrijven mogen geen grenzen stellen aan het verbinden van een laptop of tablet met internet met behulp van een smartphone, aldus de Autoriteit Consument Markt. Tele2 werd op de vingers getikt omdat het wel beperkingen had opgenomen. O woensdag 7 juni 2017 De Franse win kelvastgoedont wikkelaar no teerde een klein plusje in de AEX, maar was desondanks koploper. Het hield niet over voor de bierbrouwer, maar er was wel een positief resultaat. m Het staalconcern en verzekeraar Aegon 'vochten' om de een na laagste plek in de AEX. Het biotechnolo giebedrijf was de sterkste daler bij de Amsterdamse hoofdfondsen. O Moet ontduiker belasting hier echt bang z Laurens Kok Sander van Mersbergen Den Haag HenkNijboer Stuurt facturen naar X waardoor: geld naar de brievenbusfirma gaat die weinig belasting hoeft te betalen. de winst van X omlaag gaat en X minder belasting betaalt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16