Marjan Berk r Overdosis drugs eist in Europa8.400 levens €89,50 aS*ii 15 Vooral synthetische opioïden zeer gevaarlijk Ooit riep een klein zoon op zijn 16de verjaardag: Alsjeblieft oma! GEEN boek! Exclusieve Lezersreis Cruisen aan de kade f Hl e wilt geen bloe- h men?" vroeg mijn oudste zoon, die de opdracht kreeg uit naam van alle kinde ren een mooi bosje te verzorgen. „Wat wil je dan?" „Een boek!" riep ik gretig, ver lekkerd denkend aan alle pracht werken die zojuist weer zijn uit gekomen. „Wat raar! Nou ja, je moet het zelf maar weten. Een boek. Komt in orde!" Mijn kinderen krijgen altijd een boek, de kleinkinderen ook, ze mogen er zelf een uitzoeken. Af en toe kocht ik vijf keer voor alle vijf een boek waarvan ik vond dat ze het ABSOLUUT moesten lezen. Ooit riep een kleinzoon op zijn 16de verjaar dag: „Alsjeblieft oma! GEEN boek!" En nu krijg ik ook een boek. Een boek om in te happen: Onder de mensen, de biografie van M.J. Brusse, geschreven door zijn jongste zoon Peter. Brusse, door zijn tijdgenoten ook wel 'de Prins van de Journalisten' genoemd, was de 'grondlegger van de ver slaggeving van de NRC'. Ik ga dezelfde avond nog te bed met het boek, om pas te stop pen met lezen wanneer mijn ogen dichtvallen... Wat een fan tastisch boek! de schouwburg, waar Annie van Ees' Boefje speelde, een succes stuk van Brusse. Drie jaar gele den maakte ik voor het eerst ken nis met zijn werk. Ik had al eens in de televisieserie Mensen zoals jij en ik gespeeld met acteur Kees Brusse, een oudere broer van Peter die ik oppervlakkig kende. Maar toen ik begon aan de bio grafie van Catharina van Rennes en de twee mannen die voor mij in de archieven doken en de op microfilm vastgelegde delen van het feuilleton van M.J. Brusse uit de serie Onder de mensen uit de NRC, in 1910, in mijn schoot wierpen, werd ik heel opgewon den! Ondanks de leeftijd van de stukken werd ik geconfronteerd met een frisse, geestige stijl, beetje tongue in cheek, en ik kreeg goed inzicht in het karakter van Catharina. op de neus, op mijn buik op de grond liggend, het allereerste in terview dat Catharina van Ren nes in haar hele leven ooit gaf en wel aan Brusse, haar karakter uit het opgedolven microschrift! En ik, die op zoek was naar de liefde in het leven van Catharina, kwam in dat hele interview geen spoor tegen van welke affectieve relatie - noch voor een man, noch voor een vrouw - dan ook. De enige liefde waarvan zij tegen over Brusse getuigde, was de liefde voor de muziek. Grootste geluk was voor haar, wanneer het carillon in Utrecht, hoog boven de stad, haar Zonnelied klingelde! In dit heerlijke boek van Peter Brusse vernemen we hoe hij be vriend raakte met Herman Heij- ermans, hoe hij in Rotterdam diep inging op het leven van mensen aan de onderkant van de maatschappij... Hij werd geboren in Amsterdam, maar in Rotter dam kwam hij tot grote bloei met zijn vaak kleine verhalen. Hij liet de mensen praten in hun eigen onvervalste plat Rotterdams. Dat viel op, dat waren de lezers van die nette krant niet gewend. Maar ze lazen. Nee... ze vraten het en hadden het gevoel dat zij zelf met de schrijver op pad waren geweest. Het Europese drugsagentschap ECMDDA waarschuwt in een nieuw rapport voor meer drugsdo den door zeer krachtige syntheti sche opioïden. Die zijn in een handomdraai in kleine laboratoria te produceren. Er zijn maar kleine hoeveelheden van nodig om dui zenden doses in omloop te bren gen. Tussen 2009 en 2016 zijn in Eu ropa al 25 van deze zeer krachtige opioïden ontdekt, aldus Eurocom missaris voor Binnenlandse Zaken, Dimitris Avramopoulos. Hij maakt zich vooral zorgen over jongere ge bruikers. „Geen enkel land heeft het wondermiddel hiertegen. Het beste wat we kunnen doen is zo veel mogelijk informatie blijven uitwisselen", aldus EMCDDA-be- stuursvoorzitter Laura d'Arrigo. Volgens het in Lissabon gevestigde drugsagentschap lag het aantal drugsdoden door een overdosis in 2015 - het laatste jaar dat gemeten werd - 6 procent hoger dan in 2014. Behalve in Nederland nam het aan tal toe in Duitsland, Groot-Brittan- nië, Zweden, Litouwen en Turkije. De meest kwetsbare groep, telt 1,3 miljoen problematische opioïden- gebruikers. In Nederland zijn dat er rond 14.000. Volgens het drugsagentschap vormen de opioïden, die de effec ten van heroïne en morfine na bootsen, aantrekkelijke handels waar voor de georganiseerde mis daad. De opsporingsinstanties zit ten met het probleem dat het spul makkelijk te transporteren is. De opioïden zijn verkrijgbaar in aller lei vormen: als poeders, tabletten en capsules, soms ook als vloeistof of neusspray. Een klein lichtpuntje voor Nederland is dat het aantal jongere drugsdoden onder het Eu ropese gemiddelde ligt. Vanaf 44 jaar is dat net andersom. Volgens het Europese drugs agentschap blijft Nederland een ex portland van in Nederland gepro duceerde cannabis en synthetische drugs en een doorvoerland van heroïne (vooral uit Afghanistan) en cocaïne (rechtstreeks uit Zuid- Amerika of via Afrika). De heroïne komt via de Balkan. De handel erin is het domein van Turkse misdaad groepen. Voor cannabis blijft Ne derland ook een belangrijke thuis markt. Van de jongeren tussen 15 en 34 vergreep één op de zes zich er het afgelopen jaar aan. 2dagen vanaf €109,- 'Minicruise' in Rotterdam €89,50p.p WestCord Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc f) reiskatern.nl woensdag 7 juni 2017 Brusse Mijn grootouders gingen naar Ik las 's nachts bij fel licht, bril Meer dan 93 miljoen Europe anen hebben in hun leven al eens geëxperimenteerd met verboden drugs. Het aantal drugsdoden door een overdosis is voor het derde jaar op een rij gestegen naar nu al meer dan 8.400, onder wie 197 (2015) in Nederland. Een jaar eerder waren dat er nog 123. In de drugshandel gaat 24 miljard euro om. Frans Boogaard Brussel Waarschuwing tegen drugs. Tussen 2009 en 2016 zijn in Europa 25 zeer krachtige opioïden ontdekt, die makkelijk te maken zijn. verblijf is mogelijk tot 30 september 2017 2 dager Rotterdam Inclusief ontbijt 3-gangen verrassingsdiner Inclusief x overnachting in een Superior Room x uitgebreid Internationaal cruise ontbijt x 3-gangen verrassingsdiner in Lido Grill op de aankomstdag Ondanks dat dit schip niet gaat varen, kriebelt het toch bij de gedachte dat u op 'minicruise' gaat. Dit voormalige vlaggenschip van de Holland- Amerika Lijn heeft bijna alle wereldzeeën bevaren en draagt een rijke geschiedenis met haar mee. 2-dagen cruisen aan de kade Lezersprijs Adviesprijs v.a, €89,50 p.p. v.a. €109,- p.p. ss Rotterdam Het ss Rotterdam is een ontdekkings reis vol verhalen. Het schip biedt een authentieke sfeer en heeft de stijl van de fifties. U overnacht in één van de 254 sfeervolle hotelkamers. Met dit arran gement geniet u van een heerlijk 3-gangen diner in Lido Grill met uitzicht op de skyline van Rotterdam. Pak de watertaxi naar het centrum of maak een rondvaart door de haven van deze wereldstad. Verblijf mogelijk t/m 30 september 2017, op basis van beschikbaarheid. Prijs is op basis van 2 personen per kamer en excl. toeristen belasting. Toeslag op vrijdag en zaterdag. Meer voorwaarden zie website. HOTELS Meer informatie en boeken: Ga voor 'Cruisen aan de kadenaar onze website reiskatern.nl/pzc/WEST1713 of bel met het ss Rotterdam010-2973090 o.v.v. 'Persgroep - Cruisen aan de kade'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15