Sylvana Simons moet partijnaam veranderen R 10 Koeweit bemiddelaar bij knallende burenruzie m Agent aangevallen bij Notre Dame Omdat Qatar veel invloed heeft binnen de islamitische wereld. De miljarden vloeien niet alleen in ei gen land. Ook in bijvoorbeeld Groot-Brittannië investeren Qa- tari duizelingwekkende bedragen. Verder zijn de ogen van de wereld op Qatar gericht omdat het WK voetbal er in 2022 wordt gehou den. De buurlanden ergeren zich mate loos aan Qatar. Het emiraat leunt als een van de weinige soenniti sche staten in het Midden-Oosten sterk op het sjiitische Iran. Boven dien zouden de Qatari gewapende groepen als de Palestijnse organi satie Harnas, het terreurnetwerk al-Qaeda en de door Egypte ver boden Moslimbroederschap veel geld toestoppen. Saudi-Arabië heeft nu besloten om Qatar te boycotten, en het koninkrijk zo 'te beschermen tegen de gevaren van het terrorisme'. Onder meer Egypte, Jemen, Bahrein, de Ver enigde Arabische Emiraten sloten zich aan. Al langer waren er spanningen. De staatspers van Qatar meldde on langs dat de emir, de leider van Qatar, het opnam voor terreuror ganisaties en stelde dat het sjiiti sche Iran als islamitische macht niet kan worden genegeerd. Die opmerkingen vielen slecht bij de andere landen. Qatar ontkende la ter dat de emir het had gezegd. Nee, al is het maar omdat in het emiraat tal van omstreden figuren wonen, onder wie kopstukken van de Egyptische moslimbroeder schap en de familieleden van de Iraakse oud-dictator Saddam Hus sein. „Het gaat de Qatari niet eens zozeer om de steun aan omstre den of verboden groeperingen", stelt arabist Leo Kwarten. „Het emiraat wil een ingang hebben in alle islamitische stromingen zodat het verzekerd is van invloed in de gehele Arabische wereld." Nogal. Saudi-Arabië staat een harde lijn voor, wat het land nog eens onderstreepte tijdens het re cente bezoek van de Amerikaanse president Donald Trump. Ameri kaanse vliegtuigen stijgen op van uit de luchtmachtbasis Udeid in Qatar om IS te bestrijden. Daar be vindt zich een coördinatiepunt waar militairen uit onder meer de VS, Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten hun strategie op elkaar afstemmen. Dat er nu ruzie is, betekent niet dat de strijd tegen IS gevaar loopt, stelt Kwar ten. „De Amerikanen gaan niet een belangrijke militaire basis ontmantelen. Qatar heeft er geen baat bij om de relatie met de VS op te blazen. Ook Europa zal weinig merken van het conflict, zolang olie en gas vanuit Qatar zijn weg naar Europa blijft vinden." Koeweit. De emir van dat land belde gisteren met sjeik Tamim bin Hamad al-Thani van Qatar en reisde daarna naar Saudi-Arabië om met koning Salman te praten. In 2014 kreeg Qatar al de wind van voren vanwege de banden met Iran en terreurgroepen. Ook toen be middelde Koeweit met succes. „Dit is echter een heftige crisis", zegt Kwarten. „Qatar is niet van plan van mening te veranderen. Saudi- Arabië wil geen gezichtsverlies lij den. Ik denk dat dit conflict nog wel even zal duren." Volgens de rechter moet de naam van Artikel 1 binnen een maand zijn gewijzigd. Anders moet zij een dwangsom van r.000 euro per dag betalen. Dat bedrag kan maximaal oplopen tot 20.000 euro. Ook moet de partij binnen een week een tekst op de website publiceren waarin de naamswijziging wordt medege deeld en toegelicht. De stichting stelt dat Simons ten onrechte de naam Artikel 1 claimt. Volgens directeur Cyriel Tries- t Een partij kan een grondwetsartikel nooit claimen, aldus de tegenstanders scheijn is de politica, die geen zetels wist te bemachtigen bij de Tweede Kamerverkiezingen in maart, meermaals verzocht de naam te veranderen. Omdat Simons daar niet op reageerde, stapte Tries- scheijn naar de rechter. Zijn organi satie doet al jaren onderzoek naar de bestrijding van discriminatie. De rechter stelt Triesscheijn in het gelijk. De gelijkenis zorgt vol gens hem voor verwarring. Hoewel de rechter aanneemt dat Artikel 1 niet bewust heeft willen aanhaken bij de naam van Art. 1, geeft hij de stichting, die sinds een paar jaar tijd samenwerkt met antidiscrimi natiebureau RADAR, wel gelijk. Triesscheijn was bang dat er ver warring kan ontstaan als een poli tieke partij dezelfde naam gebruikt. Art. 1 moet volgens hem boven de politieke partijen staan. Een partij kan een grondwetsartikel boven dien nooit claimen, meende hij. Simons wil volgend jaar met haar partij meedoen aan de gemeente raadsverkiezingen in Amsterdam. Een politieagent is gisteren in Parijs gewond geraakt toen hij op de trappen van de Notre Dame door een man werd aangevallen. De dader zou een hamer en twee messen bij zich hebben gehad. Toege snelde agenten schoten hem direct neer, meldde de politie. De aanvaller, die een identi teitskaart bij zich droeg met de afbeelding van een Alge rijnse student, zou 'dit is voor Syrië' hebben geroepen. Het lijkt erop dat hij alleen han delde. Het Openbaar Ministe rie is een terreuronderzoek gestart, aldus de Franse mi nister van Binnenlandse Za ken Gérard Collomb. Er ontstond paniek onder de vele aanwezige toeristen bij de Notre Dame. 900 mensen moesten uit veiligheidsover wegingen twee uur in de be roemde kathedraal blijven. Op foto's is te zien dat zij de handen omhoog moesten houden tijdens het politieon derzoek. Sinds begin 2025 zijn in Frankrijk meer dan 230 doden gevallen bij verschillende ter reuracties. Het is voor huishonden verschikkelijk om te werken als bewakingshond Ophef om aanstelling bestrafte psychiater Bij de Brabantse verslavings zorginstelling Novadic-Ken- tron is ophef ontstaan over de mogelijke aanstelling van psychiater Marc van R. Hij is veroordeeld voor bezit van kinderporno. De psychiater meldde zich kortgeleden zelf bij Novadic-Kentron voor een functie en de directie wil hem een kans gevens, aldus waarnemend bestuurder El len Rutgers. De onderne mingsraad is unaniem tegen zijn aanstelling. Een deel van de verslaafde doelgroep is zelf seksueel is misbruikt. Tiener vast om ransomware Ganzen niet vergast Animo actie vluchtelingen woensdag 7 juni 2017 Qatar: een ministaatje met een grote mond Het halve Midden-Oosten ligt overhoop met Qatar. Landen verwijten het schatrijke olie staatje dat het terroristische groeperingen steunt en de regio zo in de ellende stort. „Niet eer der liep het zo uit de klauwen." Gerben van 't Hof Rotterdam/Doha Waarom maakt iedereen zich druk om zo'n klein staatje? Wat is er aan de hand? Hoe heeft het zover kunnen komen? Dus de rest zit er naast? De timing is bijzonder. Wie gaat het oplossen? Sylvana Simons moet de naam van haar politieke partij Artikel 1 veranderen. Dat heeft de rech ter gisteren beslist in een kort geding dat was aangespannen door stichting Art. 1, een kennis centrum voor discriminatie in Rotterdam. Maarten van Ast Amsterdam PARIJS Dierenwelzijnsorganisaties vinden dat honden die in be slag zijn genomen na een bijtincident, niet verkocht mogen worden als bewakingshond. VUGHT BEHOUDEN HUIS Koning Willem-Alexander bezocht 'Het Behouden Huis' in Oudkarspel. Door inzet van buurtbewoners werd het school gebouw uit 1883 van de sloop gered. Zij knapten het pand op zodat er allerlei activiteiten kunnen plaatsvinden. Het ko ninklijke bezoek vormde het startsein van de collecteweek van het Oranje Fonds, foto remko de waal OSAKA De Japanse politie heeft een 14-jarige jongen opgepakt voor het schrijven van ransomware. „Ik wilde uitprobe ren wat ik kon en het lukte", zei hij bij zijn verhoor. Ook wilde hij beroemd worden. De scholier had op internet ge leerd hoe hij gijzel- software kon maken. Ruim 100 mensen waren de klos. Zelden wordt iemand opgepakt voor zo'n vergrijp. BLARICUM Animal Rights heeft op het Eemmeer bij Blaricum voorko men dat bijna 1.000 ganzen werden ge vangen om vergast te worden. De stichting vindt dat de deze overlastbe- strijding te dier onvriendelijk. AMSTERDAM Er is grote belang stelling voor de achtste editie van de Nacht van de Vluchteling over twee weken. Het maximum aantal deelnemers is al bereikt. Op 17 juni gaan 's nachts in totaal 4.500 hard lopers van de start bij de sponsorloop van 40 kilomter in Amsterdam, Nijme gen en Rotterdam. De opbrengst gaat naar noodhulp aan vluchtelingen. TURKIJE KOEWEIT probeert te bemiddelen ISRAËL JORDANIË Bahrein EGYPTE SAUDI- ARABIË SOEDAN OMAN JEMEN 070617 /TU A Door de boycot en het sluiten van de grenzen zijn Qatari mas saal aan het hamsteren gesla gen. FOTO AP Arabische landen boycotten Qatar omdat het land bevriend is met Iran, en het Harnas, al-Qaeda en de Moslimbroederschap zou steunen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10