Achttien gruwelijke minuten in beeld 8 AANSLAG LONDEN Genoeg is genoeg, zei de Britse premier Theresa May dit weekend tijdens een speech na de aanslag in Londen. Groot- Brittannië is te lang tolerant geweest. Maar het is de vraag of Mays oplossingen terreur kunnen beteugelen, zeggen deskundigen. „Engeland is al tamelijk repressief." van een strengere straf is doorgaans niet iets wat dit soort mensen te genhoudt." May bedoelde volgens partijge noten dat vooral politieagenten de mogelijkheid moeten krijgen om verdachte mensen die nog nergens voor zijn veroordeeld 'op een plek te zetten waar ze niets kunnen uit halen'. Superieure waarden Dat past bij een andere uitspraak uit de speech waarin May stelt dat haar land te lang 'te tolerant is geweest tegenover extremisme'. „We moe ten het identificeren en eruit stam pen", stelt ze. „We moeten mensen ervan overtuigen dat onze Britse waarden superieur zijn aan alles dat wordt aangeboden door haat- predikers." Wittendorp: „Het beleid in Groot-Brittannië is in vergelijking met andere Europese landen zeker niet tolerant. Ze zijn er best wel repressief. Wat May nu zegt, zegt ze al een tijdje. De Conservatieven hebben niet echt een alternatief verhaal, terwijl de basis volgens mij ligt bij het proberen te begrijpen waarom iemand is geradicaliseerd. Als je dat eenmaal weet, kun je de achtergrond ervan proberen aan te pakken." Groot-Brittannië moet veranderen, stelde May, om snel een einde te maken aan de nieuwe terreurtrend van 'copycat'-terroristen die zij over het eiland ziet trekken. Aanslagple gers die niet per se worden gedre ven door een netwerk, maar snel en simpel doen wat ze zojuist iemand anders hebben zien doen: dood en verderf zaaien. „Terreur kweekt ter reur", stelde May. Al drie keer dit jaar in Groot-Brittannië. Voor het oog van de natie was ze fel en robuust. Deze extremistische ideologie moet Groot-Brittannië 'uitgestampt worden', luidde Mays boodschap. Daarvoor moet er op verschillende terreinen iets veran deren. Het meest direct trok ze van leer tegen de 'grote internetbedrij ven die veilige plekken bieden waar deze ideologie kan gedijen'. Lees Facebook, lees YouTube. Toen May haar uitspraken deed, wist ze wel licht al dat een van de aanslagple gers radicaliseerde door de online preken van Ahmad Jibril, een jiha- distische prediker uit de VS die tienduizenden volgers heeft. Facebook Facebook reageerde direct en stelde al hard te werken aan het 'verwijderen van terroristische posts'. Er is de afgelopen jaren ook al veel gebeurd. Europol heeft een speciale afdeling die het web af struint op zoek naar jihadisten. De online-propa ganda van IS is, onder meer door die inzet, het afgelopen jaar fors af genomen. Maar, stelt de Britse terreurexpert Peter Neumann, die aanpak heeft er ook voor gezorgd dat de meeste ji hadisten nu andere, versleutelde platforms zijn gaan gebruiken, zo als Telegram. „Het heeft het pro bleem niet opgelost, alleen veran derd", stelt hij. En: „Niemand radi caliseert alleen online. Social media de schuld geven is politiek wel makkelijk, maar intellectueel ge zien nogal lui." Strenger straffen In haar speech noemde de Britse premier één concreet voorstel: strenger straffen. „Desnoods ook voor minder ernstige overtredingen." Uit onderzoek is evenwel niet gebleken dat strenger straf fen ook voor minder ter reur zorgt, stelt Stef Wittendorp, die aan de universiteit van Leiden onder zoek doet naar het anti-terreurbeleid van verschillende Europese landen. „Het vooruitzicht dinsdag 6 juni 2017 GO Zaterdag, 21.58 uur Busje rijdt voetgangers aan op de stoep van London Bridge. In slechts achttien minuten wisten de drie daders van de aanslag in hartje Londen dood en verderf te zaaien. Even voor tien uur startten zij hun dodelijke tocht op London Bridge, die eindigde om 22.16 uur in een spervuur van kogels van de Britse politie. 2 Busje crasht, daders gaan te voet verder. Borough Market. De drie lopen verder en steken in op mensen op straat, in bars en in restaurants. De politie heeft de namen van twee van de drie daders bekendgemaakt. BOROUGH MARKET." Boze May wil strenger straffen, helpt dat wel? Cyril Rosman Rotterdam/Londen Theresa May spreekt de Brit ten toe na de aanslag. FOTO EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8