'Savannah was lief en altijd vriendelijk, tegen iedereen' 'Schattige Romy was de perfecte dochter en vriendin' Qatar in isolement om terreurbanden 649f Varen over de Rijn 5 Niemand kon ruzie krijgen met Savannah, al zou je het al willen. Lief, vriendelijk en slim. Zo wordt ze om schreven door iedereen in haar omgeving. Haar oma vertelde toen de zoektocht naar Savan nah nog bezig was: „Ze is heel speels, heeft een mooie uitstraling en kan heel hard lachen. Ik heb het idee dat er iets in haar koppie heeft gespeeld en dat ze een plannetje heeft gemaakt waar ze nie mand over heeft ver teld." Savannah Dekker zat in 2 E/F van het Oost- wende College in Bun schoten-Spakenburg. Schooldirecteur Henk Koelewijn noemt haar een rustige, lieve en vrolijke leerling die mooie cijfers haalde. „Ze genoot van contact met haar vriendinnen en hield van gezellig heid. We zullen haar erg gaan missen", zei hij geëmotioneerd te genover de verzamelde pers. In de school is een herdenkingsplek inge richt voor Savannah. Vriendinnen van Sa vannah hangen op het pleintje voor het ge meentehuis in vissers dorp Bunschoten-Spa kenburg. „We gaan haar zo missen", sta melt een meisje. „Nou denkt iedereen 'het was natuurlijk weer een lief meisje en zo' maar dat was ze ook écht. Niemand had een hekel aan Savannah, je kon geen ruzie met haar krijgen, al zou je dat nog zo graag wil len. Ze was altijd vriendelijk, tegen ie dereen. Op school deed ze het ook heel goed. Ik vind het zo ontzettend erg." Sportief was ze ook. Bij SV Spakenburg stond ze bij de meiden in het doel. Ze voet balde er al even niet meer, maar toch komt de klap hard aan. Het pupillenkamp dat voor komend weekeinde op de agenda stond, is af gelast. Behulpzaam was ze ook, zo zette ze zich in voor de kanker bestrijding. 'Work hard, dream big' was een motto dat ze deelde op Facebook. Dat ze een date of een vriendje had via 'Insta' (Instagram) of andere social media? Het zou wat. Dat heb ben er wel meer. Ze was gewoon een schat van een meid, zegt het vriendengroepje bij het gemeentehuis. De gevoelens van on macht zijn groot. Over de 16-jarige verdachte roept een jongen met overslaande stem: „Hij mag van geluk spreken dat hij niet in Bun schoten woont, anders hadden ze hem gepakt, zeker weten." Hoe groot het ver driet is, valt in het hele dorp te zien. Honder den vlaggen hangen halfstok. En op straat is het oorverdovend stil. 'Een raar iemand die iedereen aan het la chen maakt', schreef Romy Nieuwburg (14) over zichzelf. En dat is geen woord gelogen, zeggen vrienden en kennissen, die kapot zijn van verdriet. Vriendinnen van Romy voelden vrijdag middag al dat het goed mis was. Zus Eline vraagt aan Romy's vriendinnen Eva (16) en Sara (15) of ze Romy gezien hebben. Ze is enorm ongerust, zo laat ze weten. Het is niets voor Romy om niet te laten weten waar ze uit hangt. Rond 15.00 uur is ze al uit school. Ze zit op de J.H. Donner- school voor kinderen met gedragsproblemen in De Glind. Die ligt een halfuur fietsen buiten Hoevelaken. Maar om 17.00 uur is ze nog niet thuis. Wat volgt zijn zenuw slopende uren waarin de vriendinnen maar niets horen. Eva trilt de hele avond met haar benen. Kan alleen maar huilen. Ze pro beert er niet aan te denken wat er gebeurd kan zijn. Speelt een spelletje met haar va der ter afleiding. Tot om 22.30 uur dat onwe zenlijke berichtje bin nenkomt van zus Eline: „Romy is dood." Een dag later, als de zusjes andere vrien dinnen opzoeken, kun nen Eva en Sara het nog steeds niet bevat ten. Ze krijgen nauwe lijks een hap door hun keel. Kunnen niet nor maal nadenken. „Romy was het liefste meisje dat ik ooit heb gekend. Zo braaf. Zo schattig. De perfecte dochter en vriendin", zegt Eva. Het weekend voor Pinksteren zagen ze el kaar nog. Romy kwam bij Eva en Sara op de camping om te zwem men. Het zal nooit meer hetzelfde zijn. „Dit hoort een meisje van 14 niet te overko men. Het is een trauma. Voor haar fa milie. Voor iedereen", zegt Francis, de moe der van Eva en Sara. Wat Romy is overko men, blijft nog gissen, ook al is er nu een ver dachte opgepakt. Had ze misschien ruzie met iemand? Niemand die het zich kan voorstel len. „Ze was het aller liefste meisje dat ik ken. Ze moet wel van straat zijn geplukt", zegt moeder Francis van Eva en Sara. De angst zit er goed in bij Francis. Ze week afgelopen weekend daarom niet van de zijde van haar doch ters. „Ik laat ze voorlo pig niet meer alleen gaan. Ik ben doods bang geworden. En dat in Nederland." De landen beschuldigen Qatar er van banden te onderhouden met terroristische groeperingen en de regio te destabiliseren. Ook de rege ring van Jemen heeft de banden met Qatar afgekapt. Qatar verwerpt de beschuldigin gen. „De maatregelen zijn onge rechtvaardigd en gebaseerd op claims die totaal ongefundeerd zijn", aldus het ministerie van Bui tenlandse Zaken. De Arabische landen beschuldi gen Qatar van steun aan extremis ten zoals strijders van Islamitische Staat en ze hekelen de goede relaties die Qatar met Iran onderhoudt. Het sjiitische Iran betreurt de stap van de vier landen en stelt dat deze ontwikkeling niet behulpzaam is bij het bezweren van de crisis in het Midden-Oosten. De landen verbreken de contac ten via lucht, land en zeeDat bete kent een reisverbod van en naar Qatar. Qatarese diplomaten hebben 48 uur de tijd gekregen om te ver trekken. Volgens Saoedi-Arabië is het besluit genomen om het ko ninkrijk te beschermen 'tegen de gevaren van terrorisme en extre misme'. Gesloten Het land roept andere landen op hetzelfde te doen en heeft de gren zen met de golfstaat gesloten. Vol gens Saoedi-Arabië steunt Qatar sjiitische militanten die ook steun krijgen van aartsvijand Iran. Zij zouden actief zijn in Bahrein en in het oosten van Saoedi-Arabië. Bahrein zei ook dat het regime in Doha zich bemoeit met binnen landse aangelegenheden. Volgens Egypte steunt Qatar de Moslim broederschap die het bewind van president al-Sisi ziet als een ter reurbeweging. De organisatie claimt zelf vredelievend te zijn. Egypte sluit zijn havens en vlieg velden voor Qatarese transporten. WK voetbal In Qatar wordt in 2022 het WK voetbal gehouden. De FIFA zegt dat het in nauw contact staat met het organiserend comité. De wereld voetbalbond geeft verder geen commentaar. Drie jaar geleden hadden de soennitische clans die de golfstaten regeren ook felle ruzies over Iran. Deze keer laaiden ze op na een mel ding op de website van het Qatarese We moeten het koninkrijk beschermen tegen terrorisme en extremisme persbureau QNA. Daar stond dat de emir van Qatar, Tamim bin Hamad al-Thani, in een toespraak had ge zegd dat hij een gespannen relatie met president Trump had en dat Iran een grote kracht in de stabili sering van de regio is. De uitspraken werden door QNA als 'vals' ingetrokken, maar in Sa oedi-Arabië, de VAE en Bahrein was het kwaad al geschied. Zij vin den dat je als Arabische golfstaat al tijd partij tegen Iran moet kiezen. De anti-Iraanse stemming is on langs aangewakkerd met het be zoek van de Amerikaanse president Trump aan Saoedi-Arabië. Zijn re gering ziet Iran ook als een bedrei ging. Teheran stelt dat Trump ach ter de stappen tegen Qatar zit. Riviercruise Compleet verzorgd! De wereld is Kras Kras.nl/91151 of bel 0900-9697 dinsdag 6 juni 2017 GO SAVANNAH DEKKER (14 JAAR), BUNSCHOTEN Marco Willemse Bunschoten ROMY NIEUWBURG (14), HOEVELAKEN Raymond Boere Hoevelaken Saoedi-Arabië, Egypte, Bahrein en de Verenigde Arabische Emi raten hebben gisteren alle diplo matieke banden verbroken met buurland Qatar. ANP Doha -Saoedi-Arabië 7 dagen al v.a. Keulen Boek nu uw riviercruise per geliefd MS Rhine Princess**** bij Kras. Laat u verrassen door de gastvrijheid, uitstekende maaltijden en mooie vaarroutes! Vanuit Arnhem naar o.a. Keulen, Alken, Zeil en Düsseldorf Optionele excursie: de imposante Reichsburcht in Cochem Vertrek: 8 29 juli 2017 70 cpg 3jSjPrijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5