Ti - Deskundige: Tieners plegen niet vaak een delict in hun eentje' SoLman Tours €289,- 4 LumeT oe Man TIENERMOORDEN BUNSCHOTEN EN HOEVELAKEN Hij komt net uit een gesprek met de familie van het slachtoffer en de schoolleiding en moet zo het volgende overleg in met de poli tie. De burgemeester van Bun schoten zit in een achtbaan die nog wel even zal voortrazen. Toch oogt hij kalm en vertoont zijn ge zicht geen spoor van vermoeid heid. Als dat zo is, dan is hij daar blij mee. Want een burgemeester moet er staan in slechte tijden. En geloof hem, dit is zo'n periode. Savannah werd vrijdagmorgen officieel als vermist aangemerkt. Toen ben ik ingeseind. Je kunt dan onmogelijk inschatten wat er aan de hand is. We wisten wel dat het om een meisje ging dat niet zomaar zou weglopen. Er waren geen problemen en geen ruzies thuis." „De schrik sloeg me om het hart. Ook ik dacht meteen aan Savan nah. Halverwege de avond liet de politie de ouders weten dat het vrijwel zeker niet om hun dochter ging. Het foutieve bericht dat de Telegraaf later verspreidde (het zou om Savannah gaan, red.) viel gelijk met het officiële nieuws aan de ouders dat het om een an der ging. De vergissing van de krant heeft er desondanks enorm De wereld is soms slechter dan we denken ingehakt. „Het vreselijke nieuws over de dood van Romy werd ver volgens een factor bij het onder zoek naar Savannah. Omdat de politie en ook de familie op dat moment gerede hoop hadden dat ze terug zou keren, is dat ook be kendgemaakt. Men ging ervan uit dat ze met iemand was en uitein delijk weer zou opduiken. Ik stond achter die boodschap, om dat inmiddels de wildste verhalen over kidnappers de ronde deden. We wilden iets van die paniek wegnemen. „Volgens mij draaide het vooral om de vraag waarom de politie zelf niet zocht naar Savannah. Dan kom ik terug bij de verwach ting die de politie en de familie toen nog hadden op een goede af loop. Bovendien waren er geen aanwijzingen over waar ze zou kunnen zijn. Als burgemeester ben ik trots op de mensen die ge zocht hebben. Het tekent hun be trokkenheid en was alleen daarom al zeker niet zinloos." „Zeker niet. Op dat moment kon den we een verband tussen de dood van de twee 14-jarige meis jes uitsluiten noch aantonen. Ik vond de waarschuwing die ik deed op zijn plaats. „De andere boodschap blijft staan. Jongens en meisjes; weet wat je doet op de sociale media en ga niet zomaar met iedereen in zee. En tegen ouders zeg ik; weet wat je kinderen bezighoudt en waarschuw ze voor de gevaren. Ze raken misschien iets van hun on schuld kwijt, maar de wereld is soms slechter dan we denken." Romy en Savannah waren allebei 14 jaar toen hun levens door een mis drijf eindigden. Hun lichamen wer den op slechts een paar kilometer afstand van elkaar gevonden, maar de politie gaat er voorlopig vanuit dat beide zaken los van elkaar staan. Wel werd in allebei de onderzoeken dit weekend een jongen aangehou den. Een jongen van 16 voor betrok kenheid bij de dood van Savannah (ze kenden elkaar mogelijk via soci ale media) en een jongen van 14 voor betrokkenheid bij de dood van Romy. Wat de rol van de twee jongens precies is geweest, wordt nog door de politie onderzocht. Maar tiener- moorden, ook nog gepleegd door tieners, komen in Nederland maar weinig voor. Winsie De bekendste zaak is misschien wel de facebookmoord uit 2012. De 15- jarige Winsie werd daarbij doodge stoken door een jongen van 14. De jongen deed dat in opdracht van een 16-jarige vriendin van Winsie, de twee meisjes hadden ruzie op Facebook. Sehriban Ook in 2012 werd de 17-jarige Sehri ban in Rotterdam doodgestoken, twee jongens van 15 en 16 jaar wil den haar beroven en verkrachten. Het mondde uit in moord. In beide zaken zijn meerdere jon geren veroordeeld. „Tieners plegen zelden (ernstige) delicten alleen, het gaat bij hen vaak om groepsde- licten", zegt een deskundige, die niet verder op de huidige twee za ken in wil gaan. „We weten nu nog te weinig van wat er gebeurd is en over een mogelijk motief." Murat D. Een jonge tiener die wel in zijn een tje een moord pleegde, was Murat D. Hij was 16 toen hij op het Terra college in Den Haag een conrector doodstak. Murat kreeg daar vijfjaar cel en tbs voor. Dat kon omdat de rechter besloot hem te straffen vol gens het volwassenenstrafrecht. In het jeugdstrafrecht liggen de maxi mumstraffen veel lager: jongeren tussen de 12 en 15 jaar kunnen maxi maal 1 jaar jeugddetentie krijgen, voor jongeren van 16 of 17 jaar is dat maximaal 2 jaar. Daarnaast kan de rechter ook nog een PIJ-maatregel opleggen, een soort jeugd-tbs. SPANJE Hotel Augusta Club**** Beste prijs, goede reis! 0495-588740 dinsdag 6 juni 2017 GO 'Waarschuw je kind voor gevaren' Zijn dorp Bunschoten leefde de afgelopen dagen tussen hoop en vrees. De gewelddadige dood van de 14-jarige Savannah is ook burgemeester Melis van de Groep (Christenunie) niet in de koude kleren gaan zitten. Marco Willemse Bunschoten Op welk moment raakte u als burgemeester betrokken bij de zaak? Dan volgt om half zes 's avonds het bericht dat er in Achterveld een lichaam is gevonden. Melis van de Groep, burgemeester Zondagochtend start een groep inwoners een zoektocht naar het meisje. Er is wrevel over de lauwe reactie van de politie op het initiatief. Als Savannah is geïdentificeerd en om het leven blijkt gebracht, waarschuwt u jongeren niet al leen op pad te gaan. Heeft u daar spijt van nu beide zaken niks met elkaar te maken lijken te hebben? M Winsie (I) werd in 2012 gedood door een 14-jarige, Sehriban (m) door een 15- en 16-jarige. Hans van Wieren (r) werd in 2004 neer geschoten door een 16-jarige. fotosanp De zaken hebben waarschijnlijk niets met elkaar te maken en dat maakt het misschien juist nog wel opmerkelijker: twee tieners die worden aangehouden voor betrokkenheid bij de dood van twee andere jonge tieners. „Tie ners plegen zelden een delict al leen Cyril Rosman Rotterdam Zin in Zon? Adults only hotel gelegen op 500m van het strand en 200m van het centrum Hotel Augusta Club 3 juli 2017 10 DAGEN HP Incl. Royal Class bus tSfi M Al onze prijzen zijn p.p. gebaseerd op een 2pk, evt vroegboekkorting reeds verwerkt, kind(eren) gratis geldt bij bijplaatsing extra bedden op een 2pk, betalen alleen busreis. Adm kst 10,-/€ 15,-. Voor voorwaarden www.solmar.nl Typefouten voorbehouden. W W W. SO llll d T.Dl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4