u Historisch kanon Zierikzee is beschermd tegen sluipmoordenaar Octopussen en poezen vliegen de toeschouwers rond de oren 23 De lucht boven het strand tussen Renesse en Scharend ij ke werd met Pinksteren gekleurd door vliegers 'Dierentuin' Dertien vliegers heeft Stephen meegenomen naar het vliegerfes tival in Renesse. Zijn 'dierentuin' legt beslag op de volledige kop van het vak dat voor het paviljoen is uitgezet. Toeschouwers worden uit veiligheidsoverwegingen bui ten de linten gehouden. De krab een tiental meters boven zijn hoofd trekt hard aan de lijn. Ste phen moet flink hangen om de brede windvanger in toom te hou den en besluit ook deze vlieger met een haak vast te zetten aan een anker in het zand. „Het waait In oktober gaan we naar Taiwan. Alles betaald. Top toch? stok breken. De windvangers zijn gemaakt van spinnaker nylon. „Het zelfde materiaal van die grote bolle zeilen op schepen", legt Ste phen uit. Hoe anders waren zijn vliegers als kleine jongen: „Ik was altijd aan het uittekenen hoe je een mooi model kon maken van een vuilniszak en wat stokken. Dat gaat heel goed, als je weet wat je moet doen. Tegenwoordig teken ik nog wel mijn eigen ontwerpen, maar bestel ik ze gewoon in China. Ik hoef geen twee maanden achter een naaimachine te zitten." Plink." Hij wijst op de imposante octopussen die tot zijn stal horen. „Deze jongens zijn 35 meter lang. Ik heb er ook nog één liggen van 65 meter, maar daar gaan we bij deze wind niet mee vliegeren. Daar is dan geen houden aan. Je kunt met dit soort éénlijnsvliegers tussen windkracht één tot vijf de lucht in. Een stuntvlieger kan ook wind kracht zeven nog aan." De vastgehaakte krab en een oc topus vliegen elkaar in de haren. Twee leden van team Mascotte haasten zich om de lijnen te ont warren, voordat de boel neerstort en schade ontstaat. Al kan er geen Stephen Versteegh (43) uit Berkel en Rodenrijs is al van kleins af aan met vliegers in de weer, een passie die hij overnam van zijn vader. „Mijn va der komt uit Indonesië en deed aan vechtvliegeren. Zijn vliegers bouwde hij van vloeipapier en bamboe." Die lijn heeft Stephen deels doorgezet, maar dan puur in de sponsornaam: Mascotte Kite Team, zo staat op de helblauwe jasjes van de captain en zijn drie teamleden. „In Nederland staat het vliege ren nog in de kinderschoenen. Maar in Frankrijk of Azië wordt dit als topsport beschouwd. Vorige week zaten we nog op een festival in Narbonne. In oktober gaan we naar Taiwan. Alles volledig be taald. Top toch!" Altijd al willen weten hoe je een oud kanon kan behandelen tegen aanvallen van moeder natuur? Het Stadhuismuseum Zierikzee biedt morgen en woensdag een uniek in kijkje in de werkwijze van metaal restaurateur Michiel Langeveld. Onder zijn supervisie wordt een bronzen kanon uit 1552 op de bin nenplaats (gratis toegankelijk) van het museum opgetakeld. Het ruim 800 kilo zware antieke schiettuig wordt behandeld tegen weersin vloeden en vocht- en vuilaanslag. Het kanon is sinds anderhalfjaar in bezit van het museum. Het werd geschonken door de Britse over heid, die het in beslag nam van een duiker. De man had het geschut voor de Engelse kust illegaal opge doken en als versiering in zijn tuin staan. Op het kanon prijkt het stadswapen van Zierikzee. Volgens kanonnenspecialist Nico Brinck uit Terschelling is het in Me- chelen gegoten geschut uiterst zeldzaam en hebben naast Zierik zee alleen Veere en het Bretonse Dinan nog een kanon van deze gie terij met hun eigen stadswapen in bezit. Dit kanon stond oorspronke lijk ter verdediging op de stadswal en is mogelijk later ge bruikt ter bewapening van een Ne derlands schip in de strijd tegen de Engelsen. Een andere optie is dat het werd geroofd door de Spaanse bevelvoerder Mondragon na zijn beleg en inname van Zierikzee in 1575/1576. Het is de bedoeling dat het kanon later dit jaar een vast plekje krijgt in het museum. dinsdag 6 juni 2017 Mooiste vliegers getoond op strand - Stephen Versteeg, vliegeraar Marcel Modde Allerlei vliegerbeesten gaan met Pinksteren de lucht in. Een vliegerbeest is klaar om de lucht in te gaan. fotos dirk-jan gjeltema Marcel Modde Zierikzee Ook jongeren tonen hun vliegers op het strand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 45