Watersporters varen in rouwstand 22 Geen lokale mensen onder 22 aspirantleden 4 i Zeeuwen laten zich lastig porren voor een vrijwilligersbaantje aan zee. Onder de 22 aspirantleden van de Strandreddingsbrigade Wester- schouwen die tijdens het pinkster- weekeinde hun selectietrainingen ondergingen, was geen enkele lo kale deelnemer. En dat is eerder re gel dan uitzondering, aldus voor zitter Jesse van Meggelen.„Wat dat nou aan ligt? Ik weet het niet! Mis schien omdat hier ook genoeg be taalde vakantiebaantjes te vinden zijn en ze liever daar voor kiezen." Desondanks heeft de reddings brigade niet te klagen over nieuwe aanwas. De vereniging telt een sta biel aantal van rond de 160 leden, zegt Van Meggelen. Elk jaar gaan er wel een paar weg, omdat ze andere verplichtingen hebben of het mooi genoeg vinden. „Maar ieder jaar stromen ook weer genoeg verse krachten in. Ge middeld zo'n 15 aspiranten, dus die 22 van dit weekeinde is best iets om tevreden over te zijn." De leeftijd van de deelnemers varieert van 15 tot 36 jaar.Strandwacht word je niet zomaar. Daar moet je best wat voor doen, bleek tijdens de selectietrai ningen. Op het strand tussen de Jan van Renesseweg en de Wilhelmi- nahoeve werd onder meer een con ditietest afgenomen: tweehonderd meter rennen naar de zee, vierhon derd meter zwemmen en dan weer tweehonderd meter rennen ternaar het startpunt. „En dat binnen elf minuten", vertelt Van Meggelen. „Best pittig, maar ze waren allemaal Best pittig, maar ze waren allemaal rond de negen minuten binnen rond de negen minuten binnen."Ook de lancering van de reddingsboot vergt de nodige fy sieke inspanning, evenals het red den van een slachtoffer met niets meer dan een drijfboei. „Bij die ca sus draait het om het aanleren van transportgrepen", legt de brigade voorzitter uit. „Doel is het slachtoffer zo stabiel mogelijk uit het water te halen. Je weet op dat moment namelijk niet wat er aan de hand is. Hij kan de bo dem wel hebben geraakt met z'n hoofd en nek- of rugletsel hebben opgelopen. Dus behandelen we zo'n casus standaard als zwaar let sel." Naast de lichamelijke inspan ning werden de de aspiranten ook getest op hun sociale en communi catie vaardigheden. „Als strand- wacht ben je namelijk ook gastheer en gastvrouw." Onderdak De brigadiers worden straks twee weken ingezet op de posten tussen Westenschouwen en Scharendijke. Daarvoor ontvangen ze een vrijwil- ligersvergoeding en gratis onderdak op een camping in de buurt. De strandwacht waakt vanaf 1 juli tot half september iedere dag over de veiligheid van de badgasten op de Kop van Schouwen. Tot de zo mer zijn ze alleen de weekeinden paraat. De watersporters zijn in rouw. Ze hebben hun vertrouwen in de poli tiek verloren, nu een ruime meer derheid in de gemeenteraad Schou- wen-Duiveland lijkt af te koersen op goedkeuring van het bestem mingsplan voor Brouwerseiland. Bijna 19.000 handtekeningen (waarvan ongeveer de helft van ei gen inwoners) tegen de aanleg van 13 eilandjes voor 325 luxe vakantie bungalows moeten het waarschijn lijk afleggen tegen het 'oldboys net work en het grote geld', betogen felle tegenstanders als Mario van der Sluizen en Mario Scheffers. Een uniek watersportgebied dreigt daarmee verloren te gaan. In een open briefin de PZC de den zes natuur- en cultuurorgani saties afgelopen week nogmaals een moreel beroep op de raad. De raads fracties van PvdA, SP, Alert! en D66 (samen goed voor 6 van de 23 zetels) hebben de kiezers opgeroepen hun eigen politieke vertegenwoordigers in de raad aan te schrijven en op an dere gedachten te brengen. Deze maand valt de besluitvorming. Gaat het gemeentebestuur akkoord met het bestemmingsplan dat de bouw van het recreatieproject in de Gre velingen mogelijk maakt, dan is er aan die kant geen weg terug meer. Dat betekent niet het einde van het protest, benadrukt Van der Sluizen. „Wij gaan door tot de Raad van State en het Europese Hof!" „Dan kunnen we de boel in ieder geval nog een jaar of acht vertragen", klinkt het om hem heen. „En tegen die tijd ziet de wereld er weer heel anders uit, dus wie weet..." IN DE REGIO Werken met iPad in Zierikzee Stilte wandeling in Renesse MIJN DORP, MIJN STAD Dinsdag dinsdag 6 juni 2017 SD Versterking voor reddingsbrigade Marcel Modde Renesse Jesse van Meggelen, strandreddingsbrigade Een vijftigtal surfplanken vangt de wind en zeilt in colonne de Grevelingen op. Anders dan an ders is dat ze een zwarte wimpel in de giek hebben hangen. Even als de jachten, die verderop een jammerlijk getoeter laten horen. Marcel Modde Scharendijk Mario van der Sluizen deelt zwarte wimpels uit aan windsurfers. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA ZIERIKZEE In Bibliotheek Zie rikzee wordt van daag, dinsdag, de cursus 'Werken met de iPad' gehouden. Deelnemers maken kennis met de be langrijkste functies en opties van de iPad. Zoals het ver binden met WiFi en 3G-netwerk, sur fen, mailen, en apps downloaden en installeren. De cursusduur bestaat uit vier lessen van twee uur op de dinsdagen 6,13, 20 en 27 juni, tussen 10.00 uur en 12.00 uur. Meer informatie over onder meer de kosten is te vinden op bibliotheekoos- terschelde.nl. Of via telefoonnum mer 0113-562626. RENESSE Goedereede Coun seling houdt mor gen, woensdag, een stilte- en be- zinningswandeling in Renesse. De tocht van maxi maal vier kilometer voert door de dui nen en over het strand en begint om 19.00 uur bij restaurant Zeerust aan Rampweg 1. Het is de bedoeling dat deelnemers even een moment voor zichzelf heb ben. Aanmelden is ver plicht en kan via mailadres willy@goedereed- ecounseling.nl of telefoonnummer 06-51864953. ZIERIKZEE De Schouwen-Duiveland Runners en het Bru's Runningteam hebben het weer geklaard. Voor respectieve lijk het vijftiende en tiende achtereenvolgende jaar brachten ze de Roparun-estafetteloop naar Rotterdam voor mensen met kanker gistermiddag tot een goed einde. De Runners startten zaterdagmiddag in Parijs (527 kilometer), het Run ningteam in Hamburg (567 kilometer). Met hun inspannin gen zamelden de Runners ruim 5400 euro in voor het goede doel. De deelnemers uit Bruinisse sprokkelden dik 9000 euro bij elkaar. „De afgelopen nacht was het flink koud. Maar iedereen is heel gebleven en niemand is ziek geworden", aldus een trotse teamcaptain Hans Bos van het Running team. BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 18.30-22.00 uur: Repetitieavond Mu ziek Apollo Brass band, 20.00-22.00 uur; Boogschieten dames; BRUINISSE Brusea, 14.00-17.00 uur: Museum ge opend en expositie Over de paling!; Dorpshuis, 20.00- 21.00 uur: Yoga door de Toermalijn, De Vanger, 9.00- 10.00 uur: Kwiek- gym voor ouderen; BURGH-HAAM- STEDE De Schutse, 9.30 uur: Zangkoor Vrou wen van Nu; 17.45 uur: Yoga; 19.30 uur: Bridge; 19.30 uur: Volksdansen; 19.00 en 20.15 uur: Yoga; FC de Westhoek, 18.00 uur: Inschrij ven avondvier daagse, 18.30 uur: Vertrek; DREISCHOR Streek-en land bouwmuseum Goe- manszorg, 11.00- 17.00 uur: Wissel tentoonstelling 'Aardappel'; KERKWERVE Dorpshuis, 14.00- 16.00 uur: Koersbal en soos, 20.00- 22.00 uur: Toneel groep Ygenweizen; OOSTERLAND De Oosterhof, 19.30 uur: Zumba dansen; OUWERKERK Dorpshuis, 10.00 uur: Bewegen voor ouderen; 19.00- 23.00 uur: Dartver eniging Smijt Maar Raak; Watersnood museum, 10.00- 17.00 uur: Foto ex positie Wie is het Waterschap?; RENESSE Dorpshuis, 19.15- 20.15 uur: Yoga Steffine; SEROOSKERKE Dorpshuis, 14.15- 15.00 uur: Gym voor Ouderen, 15.15-16.45 uur; Koersbal; SIRJANSLAND Dorpshuis, 14.00- 16.00 uur: Schilder club, 19.15-20.15 uur: Gymclub; ZIERIKZEE Bibliotheek, 10.00- 12.00 uur: Start Ta bletcursus Ipad; FIZI, 14.00 uur: Going in Style, 20.00 uur: Beauty and the Beast; Sint Lievensmonsterto- ren, 10.00-17.00 uur: Expositie Arie Roon; Stadhuismu seum, 11.00-17.00 uur: Tentoonstelling Zilver van Kaft tot Kaft; Aspirantleden laten een boot te water, foto dirk-jan gjeltema KLUS GEKLAARD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 44