59.- 3 dagen Zeeland 3 RDEN DORPEN IN SHOCK Savannah en Romy zijn dood. De politie denkt dat de twee zaken niks met elkaar te maken hebben. Een jongen van 14 en een jongen van 16 zijn opgepakt. Het was een schokkend pinksterweekeinde. 99.- Wat kun je allemaal voelen in een paar dagen tijd? Wat gebeurt er met een familie, in een gemeenschap, op een school, in de kerk, als er vlak na elkaar twee meisjes worden ge vonden, allebei 14 jaar oud, allebei met lang haar, allebei dood in een sloot? Voor de familie van Savannah Dekker uit Bunschoten begint het einde van alles op donderdagmid dag, als het meisje niet thuiskomt voor het eten. Ze had met vriendin netjes afgesproken. De paniek slaat toe als haar telefoon uit blijkt te staan en haar fiets wordt terugge vonden, vlakbij een bushalte, netjes op slot en op de standaard. Moeder Monique doet een op roep op Facebook, met een signale ment van haar dochter: 'We zijn enorm ongerust. Willen jullie dit bericht delen alstublieft!!!' Al snel schiet het dorp te hulp. Mensen willen meezoeken, delen flyers uit, die zelfs opduiken op het popfesti val Pinkpop, in Zuid-Limburg. „De steun is hartverwarmend", zegt Monique. „Helaas hebben we ver der geen nieuws over Savannah." De donderdagnacht verstrijkt, de vrijdagochtend. Dan, aan het eind van de middag, wordt 20 kilometer verderop het lichaam van een meisje gevonden. Heel even denkt iedereen dat het om Savannah gaat. Hoe erg dat ook zou zijn, het is nog erger: de politie zoekt het ene meisje van 14, maar vindt een an der. Zijn er dan mogelijk twee dode meisjes? Waar de ene familie nog even hoop houdt ('Het gaat niet om de vermiste Savannah', zegt de po litie snel), staat voor een andere de wereld op instorten. Ontroostbaar De volgende ochtend blijkt het te gaan om Romy Nieuwburg uit Hoevelaken. Ze was vrijdag om 15.00 uur na school op de fiets ge stapt en werd een kleine twee uur later 'in het water' gevonden door een man die zijn hond uitliet. Ineens lopen er in de weilanden van Achterveld mensen in witte pakken en blauwe plastic hand schoentjes rond: dit is nu een plaats delict. Romy's vriendinnen Eva (16) en Sara (15) zijn ontroostbaar. „Romy was het liefste meisje dat ik ooit heb gekend", zegt Eva. In Bunschoten, het dorp van Savan nah, nemen de ongerustheid en de onrust toe. De mensen willen hel pen, ze willen iets dóen. Er wordt een zoekactie op touw gezet: zon dagochtend om 9.15 uur verzame len. De politie is op de hoogte, maar niet enthousiast. Ook blijft ze 'goede hoop' houden dat Savannah levend wordt teruggevonden. Dan blijkt hoe hecht het dorp is. Honderden mensen melden zich voor de zoektocht. „Ik heb zelf een dochter van 14", zegt Bunschoter Steven Vedder. „Dit raakt me dus echt. Stilzitten is geen optie, en dus moeten we wat doen. Eerste pink sterdag of niet." Hij schiet vol als hij de drukte beziet: „Dit is echt een hechte gemeenschap, dat merk je maar weer." Op deze zondag wordt ook duide lijk hoe gespannen iedereen is. Plots gaat het verhaal dat twee mannen in een zwarte auto het ge munt hebben op jonge meisjes. Mannen met baarden, die meisjes klemrijden. Het blijkt niet te klop pen, de geschrokken mannen mel den zich ('Dit is een nachtmerrie'), maar de online klopjacht die is ont staan, tekent de sfeer. Dan, rond het middaguur, als in Hoevelaken de vlaggen halfstok hangen voor Romy, komt het be richt dat er weer een lichaam ge vonden is. Behalve de politie weet niemand nog wie het is, maar het ergste wordt gevreesd, ook door de vrijwilligers. „Er is veel emotie, angst, verbazing en verdriet", zegt een coördinator. Maar ook boos heid, op de politie, die de vrijwilli gers niet geholpen heeft. En die heel lang wacht, tot vlak voor mid dernacht, voor ze bekendmaakt dat het inderdaad om Savannah gaat. Burgemeester Van de Groep spreekt 's nachts in een videobood schap de gemeenschap toe. Op het eind maant hij jongeren ('Blijf zo veel mogelijk bij elkaar') en ouders ('Waar gaan uw kinderen heen?') tot alertheid. Waarom doet hij dit? Hebben de zaken met elkaar te ma ken? Loopt er een kindermoorde naar rond? Dat blijft onduidelijk. Halverwege de maandag komt de politie met alweer een opzienba rend bericht: er zijn twee jongens aangehouden. In de zaak-Romy is dat een 14-jarige boerenzoon uit Lunteren die Romy kende via vrienden. In de zaak-Savannah gaat het om een 16-jarige uit de ge meente Den Bosch (hij kende haar mogelijk via sociale media). Het ziet er nu naar uit dat het gaat om twee op zichzelf staande zaken. Na een weekend vol angst, wanhoop, ver driet en woede, komt daar nu ver bijstering bij. Dit kan toch niet waar zijn? Tieners die tieners vermoor den? Biesbosch diner 4 dgn Münsterland HP www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg dinsdag 6 juni 2017 GO lichaam lichaam De Glind (school) Bunschoten- Spakenburg (woonplaats) Savannah Donderdag vermist, zondag om 11.40 u. gevonden. Nijkerk Hoevelaken (woonplaats) Romy Vrijdag vermist, zelfde dag om 17.00 u. gevonden. AmerS' foort Leusden lichaam De Glind (school) AmerS' foort Leusden Een weekend vol angst, verdriet en verbijstering Mark van Assen Bunschoten Vanaf: Gelegen op een vakantiepark, in het vissersplaatsje Bruinisse, dichtbij het strand! 2 nachten in 3* Hotel Aquadelta, Bruinisse (8,2) 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet Gratis binnenzwembad, parkeren en wifi Aankomsten t/m sep. Betaal pas bij aankomst! 3* Hotel Port of Moerdijk 3* Hotel am Wall, Soest DE (8,1) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt lx diner (dagmenu) 150 Incl. rondvaart Biesbosch OH1* 3 nachten incl. uitgebreic 3x een 3-gangen diner Gratis parkeren en wifi ontbijt Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3