In de Kuip lijkt Oranje altijd 2 HUGO BORST VOETBAL VRIJDAG: NEDERLAND - LUXEMBURG Nederland - Luxemburg zou vrijdag een niemendalletje moeten zijn. Maar nu, bij de nieuwe start van Oranje, is er extra druk. Na twee testduels en een trainingsweek in Portugal is de vraag: op welke posities ligt de strijd om de basisplaatsen open? Column Y~ Het woord van dit mo ment bij het Nederlands elftal is: gunfactor. Zondag jl. Oranje-spits Vin cent Janssen wordt gevloerd door de keeper van Ivoorkust. Penalty. Janssen heeft een rotseizoen ach ter de rug bij Tottenham Hots pur. Hij maakte in de competitie één velddoelpunt. Zo'n jongen verdient hulp. Laat hem die pin gel nemen. Nou, dat vindt Arjen Robben niet. Die neemt 'm zelf en scoort. Captain Robben krijgt bij FOX de zegen van Kenneth Perez. De gunfactor voor Janssen van collega-analyticus Ronald de Boer wordt door de Deen wegge hoond. 'Het is geen speeltuin.' Perez vindt dit overduidelijk een geval van hiërarchie. Robben is de baas, dus die neemt de straf schop. Na rust mag Wesley Sneijder in vallen. De stand is 4-0, nog twin tig minuten te gaan. Het is zijn 130ste interland en Sneijder eve naart daarmee oud-doelman Ed win van der Sar. Er is veel over te doen. Analyticus Wim Kieft heeft in De Telegraaf gezegd: 'De manier waarop Wesley Sneijder Nederlands recordinternational gaat worden, wringt bij mij. Ze ker als ik zie hoe grappig ieder een dit idee vindt en iedereen bij Oranje daaraan meewerkt, hoe wel Wesley lang niet meer de Wesley is die hij was. Zo'n rol zal ook niet meer weggelegd zijn voor hem.' Keurig netjes verwoord. Kieft spreekt uit wat veel (oud-)voet- ballers denken. Voor Kieft geen gunfactor dus. Sneijder reageert op zijn Sneijders, als een straat vechter. Mensen die dat zeggen neemt hij niet serieus, die men sen zijn jaloers en het sterkt hem alleen maar om nog langer door r v 4 te gaan. Later (maar eerder dan Wesley Sneijder denkt) zal oud international Wesley Sneijder voetballers beoordelen voor NOS, FOX of Ziggo. Dat zal hij vast goed doen: hij is een charac ter en durft scherpe dingen te zeggen. Tegen die tijd heeft Sneijder de status van recordin ternational, want Dick Advocaat gunt hem aanstaande vrijdag die 131ste interland. Ik hou het op twintig minuten tegen Luxem burg. Voor analyticus Kenneth Perez geldt nu de gunfactor in het kwadraat. Hij zegt na Neder land - Ivoorkust: 'Sneijder moet in de basis beginnen, hangend links.' We kijken ver voorbij Luxem burg - Nederland. In het jaar 2034 moet analyticus Sneijder zich uitspreken over Matthijs de Ligt die op het punt staat zijn 132ste interland te spelen. Daarmee zal hij Sneijder passeren. Raar. Er zit sleet op De Ligt die zijn impo sante interlandloopbaan even desastreus zal beëindigen als hij hem begon. Het zou beter zijn als bondscoach Frank de Boer de traag geworden verdediger niet zou selecteren, maar uit respect mag De Ligt een paar minuten invallen. Wat zegt analyticus Wesley Sneijder in 2034? Hij ziet net als iedereen dat het beste er wel vanaf is. De Ligt is ietsje te dik, te langzaam, niet meer zo wend baar, zijn afstandspoeier mist scherpte en kracht. Hoe simpel kan het zijn. Kieft heeft gelijk. De gunfactor telt niet op het allerhoogste niveau. Was Sneijder zo fit en scherp als de superprofessionele Robben, ja, dan had hij die paar interlands mee mogen doen. Want Sneijder, laat ik het respectvol houden: hij heeft een toplichaam en een top conditie. Voor een café-elftal. Hem nu laten spelen in Oranje is heel sympathiek maar een heel slecht signaal nu er fitheid en een wonder nodig zijn om het WK te halen. Sneijder nu laten spelen is een heel slecht signaal et een tevreden blik wandelde hij weg bij de Kuip. En zijn vrije dag na de 5-0 zege op Ivoor kust bracht Vincent Janssen giste ren relaxed door bij zijn ouders in Oss. De spits die de nummer 1 was onder Danny Blind, blijft dat voorlopig ook na diens vertrek. Vrijdag tegen Luxemburg krijgt Janssen eveneens het vertrouwen van opvolger Dick Advocaat. Maar er zijn ook posities waar de strijd weer open ligt. Allebei hadden ze een wereldred ding in de oefenwedstrijd die ze speelden. Jeroen Zoet ranselde een vrije schietkans tegen Ma rokko knap uit zijn doel. Jasper Cillessen hield een zeker lijkend doelpunt van Ivoorkust tegen. Maar de redding van Zoet ver bleekte bij een vrije trap die hij la ter onnodig binnenliet. Terwijl de redding voor Cillessen het slotak koord was van een feilloze partij. De kans lijkt groot dat Cillessen vrijdag tegen Luxemburg gaat starten, als de volgende wending in de keeperstombola bij Oranje. Een vaste nummer 1 is er al ruim een jaar niet meer. Ook Zoet is het nog niet gelukt het vertrouwen te winnen. Onrustig, dat blijft het beeld als hij keept. Cillessen be seft: zijn nieuwe seizoen begint nu al. Het blok van keeper en twee cen trale verdedigers is het fundament van elk elftal. En juist dat funda- OPSTELLING ment stortte in maart tegen Bul garije volledig in, door blessures en noodgrepen. Dick Advocaat zal zo snel mogelijk vastigheid moe ten creëren. In principe zou Stefan de Vrij rechts centraal achterin lo gisch zijn, maar hij is niet meer onomstreden. Veltman pakte te gen Ivoorkust zijn oude stiel op en tegen Luxemburg kan dat ook best. Als opties links ziet Advocaat Wesley Hoedt, Bruno Martins Indi en Daley Blind. Of bij nood één van de jonge centrale verdedi gers met potentie: Matthijs de Ligt of Nathan Aké. Het middenveldblok dat voor con trole moet zorgen bij Oranje staat wel vast. Strootman-Wijnaldum, dat is de beoogde tandem. Maar de derde, meest aanvallende mid denvelder voor die twee? Davy Klaassen kan uiteraard, of in een thuiswedstrijd tegen Luxemburg good old Wesley Sneijder. Óf de prikkelende nieuwe optie Quincy Promes. Ook een interessante knoop die richting Luxemburg wordt door gehakt: wie wordt de linksbuiten in die wedstrijd, in een aanvalsli- nie met spits Janssen en rechts buiten Robben? Memphis speelde er zowel te gen Marokko als Ivoorkust en deed dat met wisselend resultaat. Hij bracht goals aan, maar hield het spel ook onnodig op. Als wordt besloten dat Klaassen en Promes allebei moeten starten, dan zal het ten koste gaan van Memphis. „Misschien komt het wel door de Kuip", zei Wesley Sneijder zondag, op dat kenmerkende nonchalante toontje van hem, de armen tevreden over elkaar geslagen. „Dat hier de kampioe nen naar boven komen." Het Nederlands elftal had net met 5-0 van een zwak verdedi gend Ivoorkust gewonnen. Wel iswaar in een matig gevuld Rot terdams stadion deze keer, maar wonderlijk blijft het: de statis tieken van Oranje in de Kuip, vooral als je die cijfers afzet te gen die in de Arena. Op speciaal verzoek van de captain maaide grasmeester Er- win Beltman het veld van de Kuip afgelopen week extra kort, vrijdag tegen Luxemburg wordt het gras nóg ietsje korter, be doeld om de balcirculatie zo snel en optimaal mogelijk te krijgen. De Kuip heeft daarmee een eer hoog te houden: als het een beetje meezit kan Nederland vrijdag zijn veertiende overwin ning op een rij boeken in het dinsdag 6 juni 2017 GO Oranje en de aunfacto 'Luxemburg' startpunt nieuwe orde DOEL: Jasper Cillessen vs. Jeroen Zoet CENTRAAL ACHTERIN: Wie naast Stefan De Vrij? En is die zelf fit? Nederland - Ivoorkust 5-0 (3-0). 13. Veltman 1-0, 32. Robben (pen.) 2-0, 36. Velt man 3-0, 69. Klaassen 4-0, 75. Janssen 5-0. Scheidsrech ter: Lechner (Oos). Toeschou wers: 33.500. Gele kaart: Blind (Nederland). Nederland: Cillessen; Tete, Veltman, Martins Indi, Blind; Pröpper (64. Wijnaldum), Klaassen (70. Sneijder), Strootman (84. Ramselaar); Robben (78. Promes), Jans sen (77. Dost), Depay (77. Berghuis). NUMMER 10: Nieuwe rol voor Quincy Promes? LINKSBUITEN: Memphis of Promes Tegen Luxemburg kan het Ne derlands elftal vrijdag zijn veertiende zege op een rij boeken in de Kuip, het stadion waar het in 2000 voor het laatst een interland verloor. Sjoerd Mossou Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31