Oost-Indisch 'Herinneringen aan mijn moeder zijn weg, dat vind ik het ergst' Onderzoek naar tolvrije tunnel 2 ERNST JAN ROZENDAAL fiér hoteldeal.nl I voor meer informatie I C088-0331506 Column Glimlachend ervoer ik hun ergernis. Het centrum van Middelburg liep zondag letterlijk vol koren. Meer dan 5.000 zangers uit 141 gezelschappen de den mee aan het grootste koorfes tival van Zeeland en als die alle maal de straat op gaan om van lo catie te wisselen, met het publiek in hun kielzog, dan is het rond de Abdij drukker dan in de Kalver- straat op zaterdagmiddag. En daar manoeuvreerde ik met mijn auto tussendoor. Ik had een goede reden, want ik bracht mijn schoonouders naar de Koorkerk, omdat ze hun kleindoch ter wilden zien optreden. Dat wis ten de zangliefhebbers natuurlijk niet. Zij zagen een auto op een plek waarvan zij vonden dat die daar niet thuishoorde. Ik had de airco aan en dus de raampjes dicht, maar ook zonder dat ik kan liplezen zag ik dat er zinnen werden geformu leerd als: „Wat een gek. Wie gaat hier nu met de auto rijden?" Ik reed stapvoets en drong me niet op, maar de zangliefhebbers gingen geen meter opzij. Oost-In disch doof. Kennelijk vonden ze dat ik maar een toontje lager moest zin gen. Voor me fietste een echtpaar dat duidelijk niet van plan was snel heid te maken of mij te laten passe ren. Ik herken dat wel. Zelf hou ik op de linkerbaan van de snelweg vaak ook stoïcijns de maximum snelheid aan als er iemand aan mijn bumper kleeft. Even pesten. Toch leek dit me een gevalletje van typisch Middelburgs of mis schien wel Zeeuws verkeersgedrag. Het viel me gelijk op toen ik bijna een kwart eeuw geleden hier kwam wonen. Oudere fietsers die op- noch omkijken als ze uit een zij straat komen of links voorsorteren. Onverstoorbaar stralen ze uit dat automobilisten zich maar moeten realiseren wie hier de oudste rech ten heeft. Ik kwam uit Amsterdam, waar ik alles op de fiets deed. Als je daar een stoplicht negeert, zoek je oogcon tact met de automobilist, om in te schatten of hij je ziet. Domweg je oogkleppen opzetten is eigenwijs en gevaarlijk. Of zouden ze ook een binnenpretje hebben als ze weten dat ik achter het stuur van ergernis zit te brommen? Ik reed stapvoets en drong me niet op, maar de zangliefhebbers gingen geen meter opzij DESTELLING Vandaag: Ik zou best een kasteel willen hebben Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters RECORDAANTAL M06IELE FLITSERS DEZE ZOMER NOU futsmeister Expositie fotograaf Jaap Wolterbeek Debattoernooi voor scholieren Eddy Westveer fotografeert Tokio De kelder onder de woning van de familie aan de Grootmede in Mid delburg liep zaterdagochtend onder water door een lekkage. Die is waarschijnlijk veroorzaakt door een foutieve aansluiting van een waterleiding in het naastgelegen huis. Vijf drive-inwoningen kregen daardoor te kampen met water overlast. In de garages, bergingen, halletjes en de kelders. Gelaten bekijken de bewoners de verrichtingen van brandweer die het water uit de woningen pompt. Margaret glimlacht wat bitter; „En ik ben vandaag nog jarig ook. Tja, dat had ik me wel anders voorge steld." Haar buurman Willem Jan van Vliet is volop bezig met de ver bouwing van zijn huis. „Ik woon hier nog niet. Toen ik vanochtend naar het huis ging om te klussen, zag ik het water. Ik heb al mijn ma terialen in de garage liggen. Een complete houten vloer, gipsplaten, rachels. Ik heb geen idee wat daar nog van te gebruiken is." Hoofdwacht Cor de Bruine van waterleidingbedrijf Evides: „We zijn hier aan het werk. Ik vermoed dat een waterleiding in één woning niet goed is aangesloten. Daardoor is lekkage ontstaan en het water heeft vervolgens zijn weg gezocht naar de andere vier huizen. Wan neer de lekkage is begonnen weten we niet. De bewoners waren niet thuis. We hebben een raampje moeten forceren om binnen te ko men. We hebben het nu gerepa reerd." Hij schat dat er zo'n 5 kuub water is weggepompt door de brandweer. Arjan Human legt in de loop van de ochtend het houten afdekluik terug over de meterput in zijn hal letje. „Ik wilde vanochtend vroeg naar mijn werk en zag dat het hal- Ik vermoed dat er een waterleiding in een woning niet goed is aangesloten letje onder water stond. Da's niet goed, dacht ik. Evides was hier ge lukkig heel snel. Zij hebben vervol gens de brandweer gevraagd om te assisteren want hun pomp was niet groot genoeg." Hij kijkt eens rond: „Nu begint de ellende pas echt. Uit zoeken wat er allemaal in het kel dertje ligt en wat nog bruikbaar is. Er ligt van alles; skispullen, baby kleertjes, kerstdingen, visgerei. Nee, we hadden geen plannen om de pinksterdagen weg te gaan. Mijn vriendin en ik moeten allebei wer ken werken. En nu dus ook de spul len in de kelder sorteren." Het onderzoek zal zich niet richten op de vraag hoeveel het kost om de Westerscheldetunnel eerder dan in 2033 tolvrij te maken. Toen begin dit jaar de discussie hierover (op nieuw) losbarstte, maakte de pro vincie al een rekensom: zo'n 500 miljoen euro is ermee gemoeid. „Het gaat ons erom in beeld te krijgen welke gevolgen de tolhef fing voor de economie in Zeeland en vooral in Zeeuws-Vlaanderen heeft", licht de Terneuzense wet houder Cees Liefting toe. „De tun nel vormt nu een obstakel, zeker voor werkzoekenden die aan de éne of de andere kant van de Wester- schelde aan de slag willen. Niet ie dere werkgever vergoedt immers de tol." Het onderzoek moet voor het einde van dit jaar klaar zijn. Ter neuzen hoopt met de resultaten sterker te staan in een hernieuwde strijd voor een tolvrije tunnel. 3 dagen Belgische Ardennen incl. culinair 4-gangendiner dinsdag 6 juni 2017 zie pzc.nl: Voor 1,3 miljoen koop je dit kasteel in Baarland (video) Reageer op pzc.nl Gisteren: Heerlijk, al die toeristen in Zeeland 1351 stemmen LAAT HEM t>AN MAAR ZIEN/ WE FUTSMOBIEL VAN JE... ALLEEN NIET VERSETEN BAT KENTEKENPLAATKLEPJE OP TUB OMLAAS TE BOEN MIDDELBURG In het pas geopende café Le Penseur (voorheen De Schuur) aan de Varkens- markt 15 in Middelburg is vanaf vandaag werk te zien van fotograaf Jaap Wolterbeek. Om 18.00 uur opent oud-wethouder van Middelburg Gerrit Schoenmakers deze ten toonstelling, Terug van weggeweest'. Jaap Wol terbeek werkte onder meer voor de landelijke dagbladen De Telegraaf en het AD. Zijn archief omvatte zo'n 40.000 op namen, die overgedragen zijn aan de Zeeuwse Bi bliotheek. MIDDELBURG In het provinciehuis van Middelburg wordt van daag de vierde editie van het Zeeuws Debattoer nooi gehouden. Jongeren van zeven scholen debat teren in de voorrondes voor een plek in de finale. Dan strijden de twee scholen met de hoogste scores om de titel Zeeuws Debatkampioen 2017. Het debat gaat over Zeeuwse en lande lijke onderwerpen als kustbebouwing, groot schalige vluchtelingenop vang in Zeeland, kern centrale Doel en de uit gaven voor Defensie. GOES In de Manhuistuin in Goes zijn van 11 tot en met 29 juni foto's van de miljoenenstad Tokio te zien van Eddy West- veer. Bij de opening zon dag 11 juni om 15.00 uur is er live jazz van de Ja panse altsaxofonist Genzo Okabe en pianist Miguel Rodriguez. Leden van Ryuku Kobujutsu Hol land geven demonstra ties Japanse krijgskunde onder leiding van Wim van de Leur Shihan (ze vende dan). MIDDELBURG Jort Kelder spreekt Journalist Jort Kelder spreekt op 14 septem ber tijdens het sympo sium 'Get in the Ring' tij dens de vijftiende Natio nale Zeeuwse Oester partij, in de Middel burgse Abdij. Hij belicht dilemma's en kansen van de energietransitie, toegespitst op het Del tagebied en Vlaanderen. „Die herinneringen aan mijn moeder zijn weg, dat vind ik het ergst", vertelt Margaret Schuit. „Toen ik de kerstspullen zag drij ven, deed me dat niet zo veel. Maar de oude Engelse kranten en andere papieren van mijn moeder zijn niet te ver vangen." Annemarie Zevenbergen Middelburg -Cor de Bruine, Evides Terneuzen laat niet los in de strijd voor een tolvrije Wester- scheldetunnel. Het college van B en W heeft 20.000 euro uitge trokken voor een onderzoek. Harmen van der Werf Terneuzen Auberged'Alle 2 overnachtingen incl. ontbijt 1 x 4-gangen a la carte diner Gratis wandelkaart en parkeren V Tip: bezoek Bouillon of Chateau de Sedan Hoteldeal.nl/K06061

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2