II Zeeuwen helpen na watersnood in Sri Lanka ZEELAND 25 Oude gewoonten afgestoft nu organisatie overgaat naar nieuwe generatie Bij het Scoutcentrum Zeeland in Veere werd dit pinksterweekeinde voor de veertigste keer het Zeeuws Waterkamp (Zewaka) gehouden. Een feestje voor 480 zeeverkenners uit Zeeland en West-Brabant. Bij het Scoutcentrum Zeeland in Veere werd dit pinksterweekeinde voor de veertigste keer het Zeeuws Waterkamp (Zewaka) gehouden. Vrijdag arriveerden de in totaal 480 zeeverkenners uit Zeeland en West-Brabant. Voor kampcoördinator Laudie Bal was dit het zeventiende en te vens laatste kamp dat hij organi seert. „We doen dat al jaren met zijn vijven, maar hebben besloten dat het tijd is om het stokje door te geven aan een nieuwe generatie", zegt Bal. Ter gelegenheid van het jubileum werden dit jaar wat oude tradities afgestoft uit de tijd dat de scouting nog padvinderij heette. Zo werd bij aanvang van het kamp na het hijsen van de vlag de 'Padvin- derswet' voorgelezen. Bal pakt zijn van ouderdom uit elkaar gevallen monsterboekje er bij, uit i97t. Daar staan ze opge somd, onder de Padvindersbelofte ('Op mijn eer beloof ik ernstig te zullen trachten mijn plicht te doen tegenover God en mijn land en ie dereen te helpen waar ik kan en de padvinderwet te gehoorzamen'). De kampleider leest de wetten voor: „Een padvinder is eerlijk. Een padvinder is trouw. Een padvinder is hulpvaardig..." Zo gaat het nog even door. Een padvinder is een broeder voor alle andere padvin ders, voorkomend en sportief, zorgt voor de natuur, weet te gehoorza- Een padvinder is eerlijk. Een padvinder is trouw men, zet door, is spaarzaam en heeft eerbied voor zichzelf en voor anderen. Bal lacht, „la, je wordt er heel sociaal van. Bovendien werk je in groepjes en leer je geleidelijk steeds meer De vletten worden opgetuigd voor de jubileumwedstrijd, foto lex de meester verantwoordelijkheid te dragen." Zaterdag begon het programma met een 'masterclass zeeverkenner', waarbij oude scoutingtechnieken beoefend werden zoals sjorren, vuurtje stoken, seinen, EHBO en kaart en kompas. Hoogtepunt was het Zeeuws kampioenschap raket- fles schieten, met een colafles en een fietspomp. Zondag werd op ei gentijdse wijze aandacht besteed aan het thema normen en waarden met een interactieve voorstelling rond sexting en social media. Daarna werden zeventig vletten opgetuigd voor een jublieumwed- strijd. Gisteren stond nog Walchers ringsteken op het programma. Janny Fioole is moe maar voldaan. De Middel burgse leverde zaterdag na een reis van zeven uur een truck vol le vensmiddelen en water afin Kalu- tara, het district van Sri Lanka dat het zwaarst getroffen is bij de overstromingen van eind mei. Zaterdagmorgen om 3 uur plaat selijke tijd vertrok Fioole vanuit Anuradhapura. Sinds 2003 biedt zij actief hulp in Sri Lanka met de Zeeuwse Stichting Sri Lanka Sup port. „Wij zaten zeifin een busje en namen een truck mee vol rijst, kaarsen, waterflessen, linzen, pompoenen, suiker en kruiden. Basisvoedsel", zegt Fioole. Zo'n tweehonderd kilometer verder ar riveerden ze in Kalutara. In dat ge bied verloren voor zover nu be kend 208 mensen het leven door overstromingen en landverschui vingen als gevolg van hevige re genval en rivieren die buiten hun oevers traden. „Er zijn nog veel vermisten, dus het dodental kan nog verder oplopen", vreest de Middelburgse. Inmiddels is het water, dat aanvankelijk meters hoog in de huizen stond, tot zo'n twintig centimeter gedaald. Naast de slachtoffers van de overstro ming zijn er veel zieken als gevolg van de onhygiënische omstandig heden en het stilstaande water, waarin de muggen die knokkel koorts veroorzaken, goed gedijen. De Stichting Sri Lanka Support werd in 2003 in Zeeland opgericht met als doel ondersteuning te bie den aan scholen en de armste kin deren in staat te stellen om naar school te gaan. De stichting onder steunt nu zo'n 65 scholen en 200 kinderen, dankzij donaties waar van circa driekwart van Zeeuwen komt. Secretaris van de stichting Netty Tiggelman, vanuit Middel burg: „Zeeuwen zijn altijd extra betrokken bij rampen door water. Bij de tsunami in 2004 hebben de Zeeuwen heel veel gegeven. Het mooie is dat Janny elk jaar twee kwartalen in Sri Lanka is en daar een goed netwerk heeft. Bij zo'n ramp als dit kan zij heel snel ter plekke zijn en zelf zien wat er no dig is." Direct na de watersnood eind mei stelde Sri Lanka Support 2500 euro beschikbaar uit het noodfonds. „Daar kun je hier heel veel mee doen", verzekert Janny. Op 26 juni keert de Middelburgse terug naar Zeeland. De regering meldde eerder dat in de getroffen gebieden er nu vooral behoefte is aan voedsel en drinkwater. Overigens is het ge vaar nog niet geweken. In het zuidwestelijke district Kalu tara vinden nog steeds grondver schuivingen plaats en als er weer hevige regenval komt, kan de Ke- lani rivier weer buiten haar oevers treden. Op de Facebookpagina en website van Stichting Sri Lanka Support doet Fioole regelmatig verslag van de besteding van het Zeeuwse geld. dinsdag 6 juni 2017 PC Maritiem talent viert feest Ondine van der Vleuten Veere -Laudie Bal, kampcoördinator Ondine van der Vleuten Middelburg Janny Fioole bij het uitladen van de vrachtwagen met hulpgoederen waar zij kort daarvoor mee gear riveerd was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25