-pt< Lage Licht in Westkapelle twee keer per week open voor publiek El 23 Circa 140 koren doen mee aan de negentiende editie festival Vólkoren Van poprock tot smartlappen en kerkelijke liederen. Middelburg is zaterdag en zondag één grote concert podium. Doorde stad weerklinken duizenden stemmen. Bike0 Ktacit Xing Popcore davert zaterdag over de Mid delburgse Markt. Het ruigste koor van het festival Vólkoren krijgt al snel het publiek mee. Dat zijn geen echte rockers, de luiste raars blijven rustig zitten of staan. Maar meedeinen, meeklappen of meezingen gaat ze prima af. Het koor heeft zelfs een fanclub tussen het publiek. Niet zo gek gezien het feit dat Xing Popcore vrijdag doordrong tot de halve finale van Holland's got Talent. Dirigent Jan Klomp grijnst: „Of we doorgaan? Haha daar mag ik niks over zeggen... Wij zijn het ruigste koor hier op dit festival. We zingen rockcovers; van Elbow, Queen, Pink Floyd en Guns N' Roses tot Pearl Jam, Lin- kin Park en Within Temptation. Zondag klinken de mannen stemmen van mannenkoor De Ke rels in de Kloostergangen van het Abdijcomplex in religieuze en pro fane koorwerken. Rock en religie; uitersten die elkaar ontmoeten tij dens het festival. De negentiende editie van Volkoren heeft zo'n 140 koren op het programma staan op 24 locaties. In totaal doen ruim 5.080 zangers mee vertelt Marin van den Berge. De gastvrouw pre senteert zaterdag het programma op de Markt. vertolking van 'Onder de groene hemel in de blauwe zon.' De groep zingt een thuiswedstrijd en dat bevalt het publiek prima. „Als ie mand z'n billetjes licht, kunnen we zitten," zucht een festivalgan ger als hij langs de overvolle ter rassen op der Markt sloft. Helaas. Geen zitplek over. Het Brabantse echtpaar Cees (79) en Olga (70) de Groot wandelt even verderop fraai uitgedost richting Abdijplein. „We zingen in het Zwanentranen- koor", verklapt Olga. „En", glim lacht ze; „ik vind dat wij 'Zeeman' zooo mooi zingen". Volkoren biedt een scala aan ko ren. Grote groepen, kleinere en sembles en duo's. Oude en jong zingt volop. Van tienerkoor Amee- Zing op het intieme pleintje van Hofje onder de toren tot het Zeeuws Byzantijns koor Srétenje in de Hofpleinkerk. Optreden van Vox Jubilans uit Waddinxveen in de Wandelkerk. fotos lex de meester Voor iedere koorliefhebber valt er wat te luisteren. Smartlappen, zeemansliederen, musicallied jes, klassieke stukken, barbershop en jazz. „Het is er fantastisch weer voor", zegt het echtpaar Ri- nus en Ria Jeroense dat er speciaal voor uit Bergen op Zoom over komt. Voor de zevende keer al weer. „De levensliederen trekken ons het meest," aldus Ria. „We hebben ook kennissen en vrien den in het Koor Bittere Tranen, dus daar gaan we zeker naar luiste ren. Het is hun laatste optreden. De dirigent stopt en de koorleden zijn ook al flink op leeftijd." De Middelburgs Ilse Strobos (30) 'verkent' samen met Chris Heeren (33) zaterdagmiddag het festivalterrein. „Ik treed zondag op met de Middelburgse musical- groep Papilion", vertelt ze. „Ik wil alvast de sfeer proeven." Chris: „Ik vind de woordspeling Vólkoren zo leuk. Daarom ben ik nu gaan kij ken. Ik laat me verrassen, ik heb geen idee wat me te wachten staat." Hij is zondag te vinden aan de rand van het podium op de Dam waar de musicalgroep het publiek al snel mee krijgt met de Jweo f3 ocwie Het torentje op het Noorderhoofd, zo'n zeventien meter hoog, telt vier verdiepingen. Bezoekers die de 53 treden beklimmen worden beloond met een spectaculair uit zicht vanaf de balustrade vertelt Adrie Provoost van het Polderhuis, Musea en Meer. „Voor de zee en achter natuurgebied Noorder vroon. Je staat echt op de rand van zee en land." Proefjaar ,De inrichting van de toren is nog niet klaar. Dit is voor ons een proefjaar. De komende maanden werken we door en ervaren zo hoe het er straks moet uitzien", zegt Provoost. „Bezoekers kunnen wel op alle verdiepingen terecht. De eerste verdieping staat in het teken van de dijk, op de tweede is aandacht voor de vogels in de om geving. De derde heeft scheep vaart als thema en op de vierde staan licht en torenlicht centraal." Bezoekers kunnen elke woens dag en zondag terecht tussen 13.00 en 16.00 uur. „Een ploeg van veer tien torenwachters begeleidt de mensen." In de toren is nu de expositie 'Zeven eeuwen dijk' te zien en er hangen foto's van de berging van de City of Benares, het schip dat in 1911 vlak bij de toren strandde. De boegspriet ervan staat als monu ment in de tuin van het Polder huis. Het Polderhuis heeft nu beide vuurtorens van Westkapelle in exploitatie: de stenen vuurtoren het Hoge Licht aan het begin en het Lage Licht aan het einde van het dorp. dinsdag 6 juni 2017 WA Ontmoeting tussen rock en religie Annemarie Zevenbergen Concert van De Leye Zangers in de Kloostergangen. Leo Joosse Tweewielers Dorpsplein 14 4363 AC Aagfekerke info@leojoossetweewielers.nl Tel. (01 18) 581 306 De ijzeren vuurtoren van West kapelle, het Lage Licht op de Zeedijk, is sinds zondag ge opend. Twee dagen per week verwelkomen torenwachters bezoekers. Annemarie Zevenbergen Westkapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 23