rETïTrTOl JjLiJdjy/ffJzjfj, nJ EUWS 11 Achterstanden bij aanbod woonruimte bijna geheel ingelopen Asielzoekers die in ons land mogen blijven, stromen sneller door naar een reguliere woning. Dit jaar werd er tot nog toe voor ruim 16.000 vluchtelingen met een verblijfsstatus een plekje gevonden. „Veel maatregelen die de woning markt weer op gang moesten hel pen, leveren nu pas resultaat op", constateert Marco Florijn, oud wethouder in Rotterdam en nu woordvoerder voor het Platform Opnieuw Thuis. Dat overheidsor gaan moet de huisvesting van sta tushouders aanjagen. In mei kregen 3.079 vluchtelingen woonruimte. Als de Nederlandse gemeenten in juni voor nog 2.700 mensen onder dakvinden, is de achterstand volle dig ingelopen. De huisvesting van asielzoekers leidde de afgelopen anderhalfjaar tot grote problemen. Wanneer asielzoekers een verblijfsvergun ning krijgen, hebben gemeenten de plicht woonruimte voor deze sta tushouders te vinden buiten een asielzoekerscentrum. Elke ge meente krijgt daar een zoge noemde taakstelling voor. Door de grote instroom in de af gelopen twee jaar lukte het nauwe lijks voldoende woonruimte te vin den. Duizenden statushouders ble ven in azc's wonen, waardoor steeds meer opvangcentra geopend moesten worden. Specifieke zorg Volgens het Centraal Orgaan op vang Asielzoekers woonden er op 29 mei 9.222 statushouders in asiel zoekerscentra. Een deel van hen verblijft daar kort en trekt snel in bij andere gezinsleden. Maar er is ook een groeiende groep van 'ern stig vertraagden', voor wie het vin den van huisvesting problema tisch is. „Vaak gaat het om vergunning houders die extra begeleiding of specifieke zorg nodig hebben", verklaart het Platform. druk op de woningmarkt daar het hoogst is. De afgelopen periode was vooral het vinden van woonruimte voor alleenstaanden een probleem; dat segment kent sowieso een groot te kort. In veel gemeenten zijn projec ten gestart om meerdere status houders woonruimte te laten delen. Dat leidt soms tot protesten van omwonenden, die niet zitten te wachten op een concentratie van asielzoekers, óf tot bezwaar van de statushouders zelf die na een ver blijf op een overvol azc op meer pri vacy hadden gehoopt. Ook speelt mee dat de wachttijd voor gezinshereniging sterk is op gelopen, tot bijna een jaar. Florijn: „Die mannen zitten veelal in een tussenvoorziening, zoals kamer- verhuur." De huisvesting van duizenden asielzoekers leidde de afgelopen maanden tot meer druk op de wo ningmarkt. De wachttijden voor andere woningzoekenden liepen eveneens op. De Tweede Kamer besloot daarom vorig jaar de voor rangspositie van statushouders bij het krijgen van een woning af te schaffen. Dat gebeurt per 1 juli. De gevolgen zijn nog niet duide lijk. Florijn: „We pleiten in een manifest dat binnenkort verschijnt voor een flexibel segment in de woningmarkt dat beter mee kan bewegen met de vraag naar huis vesting. Op die manier zou je ook andere groepen woningzoekenden beter kunnen helpen." Dat de achterstand nu wordt inge lopen, komt ook door de samenstel ling van de groep asielzoekers voor wie woonruimte moet wor den gevonden. Het grootste deel van de mensen die nu naar Nederland komen, be staat uit zogenoemde nareizigers: vrouwen en kinderen van wie de man of vader eerder al naar Neder land kwam. „Daardoor hebben we nu meer behoefte aan gezinswo ningen, en daar is de Nederlandse woningmarkt beter op ingesteld", zegt Florijn. Woningmarkt De verschillen in het land zijn groot: de provincies Gelderland, Friesland en Drenthe lopen ver vóór op de planning, Noord-Hol land en Utrecht blijven flink achter. Dat komt onder meer omdat de Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! www.bolderman.nl 8 dagen De Engelse Rivièra 8 dagen Salzburgerland, Fusch aan de Grossglockner 8 dagen Bohemen en Praag 8 dagen Boedapest en omgeving 8-daagse stedenreis Berlijn, Dresden, Leipzig en Potsdam 5 dagen Sonthofen in de Beierse Allgau dinsdag 6 juni 2017 GO Toegelaten asielzoekers krijgen sneller een huis Cyril Rosman Rotterdam Maher Haj Kadour kreeg een kamer in een pastorie in Malden. Onder: huizen die be schikbaar zijn gesteld aan statushouders, foto edvanalem Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Brochure en (0318)58 09 58 nnakinaran1 boekingen: Prijs p.p. o.b.v.jApers. kamer excl. CaLamiteitenfonds b reserveringskosten Vertrekdata: 1,15 juli 12, 26 aug 9 sept. Vertrekdata: 10, 24 juli 7, 21 aug 4,18 sept etc. Vertrekdata: 15, 29juli/12 aug/2 okt. Vertrekdata: 3,17,31 juli/ 14, 28 aug11, 25 sept/9 okt. Vertrekdata: 3 juli 714 aug 4 sept 2 okt. Vertrekdata: 19 juni 17 juli 14 aug 11, 25 sept etc. V--—

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11