'MENSEN WILLEN DUIDELIJKHEID' 'In Noorwegen moet Iedere arts bij een ster] rgci al motitveren waarom hij géén obductie döëFH Gevraagd naar hun droomberoep zullen weinig basisschoolleerlingen zeggen dat ze later graag mensen willen opensnij den. Wél zijn veel kinderen gefascineerd door het menselijk lichaam. Dat gold ook voor Van de Goot, al duurde het even voordat hij in de gaten kreeg waarom hij zo geschikt was voor zijn huidige werk. „Op de middelbare school moet je al kiezen. Ik was helaas geen alfa of bèta, alleen een vervelend jochie. Tot ik, pas veel later, doorkreeg dat mijn gedrag keurig voldeed aan de definitie van, zoals dat zo mooi heet, een stoornis in het autistisch spectrum." Daar profiteert hij nu van in zijn werk. „De meeste collega's zijn heel vaardig en sociaal, maar als het aankomt op het doen van obductie hebben negen van de tien pathologen daar geen feeling voor. Ik vind het juist boeiend en het doet me emotioneel niets; dat is de gouden combinatie." Zijn voldoening haalt hij uit het feit dat hij nabestaanden kan vertellen waaraan hun geliefde is gestorven. Of meer zeker heid kan geven over de doodsoorzaak. Wat dat betreft is er nog een wereld te winnen, merkt Van de Goot, die tot acht jaar geleden werkzaam was bij het NFI, het Nederlands Forensisch Instituut. „Een voorbeeld: moeder is overleden, de familie denkt dat ze geslagen is. Uit mijn onderzoek blijkt echter dat ze een infarct heeft gekregen en vervolgens is gevallen. Met die informatie kunnen nabestaanden vrede hebben, niet met het eeuwig kna gende gevoel dat ze misschien is geslagen en heeft geleden." Het stoort Van de Goot dat er steeds minder onderzoeken worden verricht. „Tien jaar geleden werden er jaarlijks nog circa 650 onderzoeken gedaan bij het NFI; in 2016 nog slechts circa 280. Landelijk worden er nog maar zo'n 3.000 obducties gedaan en dat op 150.000 doden. Justitie redeneert: als het geen misdrijf is, boeit het ons niet, en dus wordt het niet ge daan. Maar ik vind dat niet Justitie over doodsoorzaken moet gaan, maar de ge neeskunde. Ik ben voorstander van het Noorse systeem: iedere arts moet daar bij een sterfgeval motiveren waarom hij géén obductie doet." Terwijl het aantal obducties daalt, willen steeds meer mensen weten waar aan hun dierbare is overleden. Dat blijkt ook bij het maken van Doden liegen niet. Zo maakte hij een uitzending over de bal- penmoord uit 1991, waarbij een zoon zijn moeder zou hebben vermoord door met een kruisboog een balpen door haar oog kas te schieten. In hoger beroep werd hij vrijgesproken omdat de moeder ook zou kunnen zijn overleden door een val op de pen. Van de Goot liet zien dat de kruis boogtheorie veel waarschijnlijker was. „De aanmeldingen voor Doden liegen niet zijn weer opengesteld, want we gaan in het najaar een nieuwe serie maken. En voor de website doodoorzaakonbekend.nl, waar we met een team van specialisten op zoek gaan naar de ware doodsoorzaak van mensen, is het aantal aanmeldingen nu al ongekend. Dat zegt natuurlijk iets. En ik vind het ook logisch: als je een nieuwe knie wilt, staat elk ziekenhuis te springen om je te ontvangen. Maar als je wilt weten waaraan je vader is overleden, kun je eigenlijk nergens terecht." magazine 23 Forensisch patholoog Frank van de Goot (49) werkt als opleider en patho loog voor zijn bedrijf Centrum voor Forensische Pathologie. Verder maakt hij het tv-programma Doden liegen niet en is hij een van de aanjagers van de website doodsoorzaakonbekend.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 80