Achtergrond Ze slcicm aan de goede kant, maar uerdienen hun boterham aan wetsovertreders. Vier portretten van mensen die leven van de criminaliteit. 'MEDEDOGEN IN PLAATS VAN WRAAK' 'Fouten, willekeur en misbruik van macht; hel gaat in ons land niet goed met mensenrechten' „Als beginnend advocaat deed ik 'alles', maar al gauw bleek dat vooral strafrecht mij paste. Omdat ik het fascinerend vind hoe mensen elkaar bejegenen, hoe culturen met elkaar omgaan en hoe een rechtsstaat functioneert." Over dat laatste is Weski steeds slech ter te spreken. De recente uitspraken van ex-staatssecretaris Teeven passen naad loos in een trend die Weski al jaren signa leert. Teeven zou hebben beweerd dat hij doelbewust heeft bezuinigd op de advocatuur 'zodat het dus niks wordt' met de verdediging van verdachten. Weski: „Toen ik in 1978 begon, was onze rechtsstaat humaner. Er waren, in 1974, juist meer waarborgen voor de verdedi ging in het leven geroepen, om meer evenwicht te brengen in het proces maar ook in de detentie." „Door tal van maatregelen zit de advo catuur tegenwoordig bij wijze van spre ken op de tribune. Er is bijna geen individuele burger meer die de overheid durft aan te spreken; je wordt beschouwd als een lastige vlieg. En om verdachten wordt zo'n schuld gebouwd, dat je bij voorbaat al bent veroordeeld. Dat wordt nog eens versterkt doordat bij rechters, politie en het OM wordt bezuinigd. Dat werkt fouten, willekeur en misbruik van macht in de hand; het gaat in ons land niet goed met de mensenrechten." Volgens Weski hebben veel van haar collega's de strijd opgegeven, maar zij wil blijven vechten tegen elke vorm van uitholling van het rechtssysteem. „Zo worden tegenwoordig steeds meer un dercovers ingezet om verklaringen los te weken. Een soort politieknokploegen. Er is steeds minder ruimte voor mededogen. In ons rechtssysteem gaat het vooral om wraak, om het recht van de sterkste, en de sterkste is vaak de meest manipula tieve. De politiek helpt ook al niet mee: sommige partijen hitsen het publiek op door te zeggen dat het mogelijk moet zijn rechters te ontslaan die niet zwaar ge noeg straffen. Mensenrechtenverdragen wil men zelfs liever opzeggen. Dan blijf je dus rechteloos achter." Volgend jaar beleeft Weski haar 40-jarig jubileum als strafpleiter. Een feest wordt dat niet „Ik vier ook m'n verjaardag nooit." Het past bij haar over tuiging dat aandacht voor haar als privé- persoon alleen maar afleidt. „Ik mani festeer mij in mijn werk." Als ze wint, is er een kort moment van triomf, om direct de tanden te zetten in de volgende klus. Liefst ingewikkeld en internatio naal. De spotlights rond grote zaken, daar is het haar niet om te doen. Weski: „Wie strafadvocaat wil zijn om in de belang stelling te staan, bewandelt een pad dat regelrecht naar de afgrond leidt. Wat mij blijft fascineren: de speurtocht naar de bronnen van de zaak, de soms lange, bochtige route langs hoop en wanhoop naar het eindoordeel, via de zittingszaal. Helaas zijn de strafadvocaat, de eenzame moedige rechter, de rechtvaardige officier van justitie en de politieman de laatste strohalmen. Het strafrecht is een van de symptomen van een beschaving." Tekst LEO VAN MARREWIJK Inez Weski (62) vergaarde sinds haar beëdiging in 1978 vooral faam als straf rechtadvocaat. Naast het behandelen van grote zaken treedt ze op als hoe der van de Nederlandse rechtsstaat. 201 zaterdag 3 juni 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 77