II ImPPP ■ryjwu IfT^ IK BEN DEGENE DIE BEPAALT OF IETS ME RAAKT Column David en Arjan van 365dagensuccesvol.nl hebben één doel: Nederland het gelukkigste land van de wereld maken. Soms zitten in de grootste gruwelen ook de grootste lessen. Dat leren we van Viktor Frankl, een joodse psychiater die in de Tweede Wereldoorlog werd gedeporteerd naar verschillende concentratiekampen. Zijn vrouw Tilly werd vermoord. Zijn ouders werden vermoord. En Victor Frankl overleefde. Dat gaat niet bepaald vanzelf in zo'n kamp. De gevangenen worden dag in dag uit mishandeld. Er is veel te weinig eten en elke dag opnieuw moet Frankl uren en uren dwangarbeid verrichten. In de Tsjechische zomerhitte en de Poolse kou. Het leven lijkt hem volkomen zinloos. Hij ziet om zich heen hoe door de vernie tigende kracht van de nazimisdaden alle wil om te leven verdampt. Als nieuwe gevangenen zien waar ze zijn terecht gekomen, worden ze een voor een opge vreten door het donker; de apathie, de moedeloosheid, de onverschilligheid. Als je zo hard wordt aangevallen, waarom zou je dan nog terugvechten, lijkt het overheersende idee. Bij Viktor Frankl gebeurt iets anders. Ook in het concentratiekamp was hij nog steeds psychiater en die bril zette hij nooit helemaal af. Hij begon zijn mede gevangenen te observeren. En op een dag viel hem wat op. Iedereen in het kamp leefde onder enorme stress. Het voedseltekort en slaapgebrek brak iedereen op. Maar er waren een paar gevangenen die het an ders deden dan de rest. Zij gaven hun laatste korst brood weg aan anderen, ze troostten hun medegevangenen en vrolijkten hen op. In zijn boek De zin van het bestaan schrijft Frankl: 'Hun aantal was wellicht klein, maar toch hebben deze mannen overtuigend bewezen dat één ding de mens niet kan worden ontnomen: de allerlaatste menselijke vrijheid - de keuze om onder alle omstandigheden zijn eigen houding te bepalen en zijn eigen weg te kiezen.' Terug in zijn barak ontdekte Frankl dat er veel mensen zijn die hem iets willen aandoen. Bewakers mishandelden hem, medegevangenen stalen zijn laatste spul len. Elke dag was gevaarlijk en het was steeds onzeker of hij er de volgende dag nog zou zijn. Dan neemt hij een onwaarschijnlijk krachtig besluit. Hij zegt tegen zichzelf: niemand kan mij kwetsen. Mensen kunnen me op allerlei manieren pijn doen maar ik ben de enige die bepaalt of het me raakt. Alles wat er buiten me gebeurt, hoeft niet te beïnvloeden hoe ik mij vanbinnen voel. Tussen de prikkels van buitenaf en mijn reactie daarop, ligt de menselijke vrijheid om te kiezen. Die keuzevrijheid is onze grootste kracht. Victor Frankl staat op en begint te ver tellen over zijn besluit. De medegevan genen in zijn barak vinden er de zin in hun bestaan door terug. 41 magazine 19 De kracht van je keuze

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 76