KWflKOM-i0®"15 f fl les qoed 3 K k 5 Kinderen van gescheiden ouders voelen spanning op eindfeest basisschool Hapje floudoe Groetjes -Totziens Nieuw? Dat is lang geleden Watzitjehaarleukl Zeg je ex gewoon gedag en ga een beetje bij elkaar in de buurt zitten Het is dé avond die een groep 8-leerling zich voor de rest van zijn of haar leven herinnert: de eindmusical. Maar wat als je ouders elkaar niet willen zien? In een open brief roepen kinderen van gescheiden ouders hun papa's en mama's op voor eventjes hun wrok opzij te zetten. „Ik hoop dat mijn ouders naast elkaar zitten." Kon hij het gesprek met zijn 12-jarige dochter maar te rugdraaien. Toen ze hem vroeg of hij naar haar eind musical zou komen. Haar af scheid van de basisschool, waarin ze een grote rol mag spelen. En waar ook haar opa en oma van moeders kant bij zijn. „Ik floepte er uit dat ik dan liever niet wil komen, maar ik had gelijk spijt", bekent vader Tim. Hij krijgt het schaamrood op de kaken als hij over het ge sprek met Marlot vertelt. Waarom had hij dat gezegd? Hij zag het koppie van zijn kleine meid meteen betrekken. „Toen heb ik gauw gezegd dat ik natuurlijk naar haar eindmusi cal kom, maar ik héb het gezegd." De emoties zitten hoog bij vader Tim. De musical van zijn jongste dochter wordt het eerste weerzien met zijn ex-schoonouders sinds hij twee jaar geleden van zijn vrouw Marieke scheidde. Hoewel Tim prima met zijn ex-vrouw door één deur kan, zit hij er to taal niet op te wachten om haar ouders in de ogen te moeten kijken. Maar hoe moeilijk hij het ook vindt, hij had zijn dochter Marlot nooit met zijn gevoelens moeten opzadelen. Want het zit zijn kleine meid tóch dwars. „Mijn vader en de familie van mijn moeder hebben best veel conflicten gehad", vertelt ze. Ze vraagt zich af waar ze haar vader en moeder straks in de zaal moet zoeken als zij op het podium staat te schitte ren. „Ik hoop maar dat papa en mama naast elkaar zitten. Dan kunnen ze iets tegen elkaar zeggen als ze me zien. En ik wil niet dat mijn vader alleen zit." Goed om te weten, zeggen zowel vader als moeder. Want eigenlijk was deze papa wél van plan ergens aan de andere kant van de zaal te gaan zitten. „Er zijn toch emoties", verklaart hij. Nu hij weet dat zijn dochter dat dus niet wil, is hij resoluut: „Dan zitten we naast elkaar." Hoe simpel dat ook klinkt, veel ex-partners hebben grote moeite hun woede eventjes te parkeren tijdens speciale gebeurtenissen van hun kinderen, zoals een eindmusical. Dat veroorzaakt grote stress voor heel wat groep 8-leerlingen die straks bij de musical hun ge scheiden ouders in één zaal zien zitten. Want wat doen ze als ze elkaar daar zien? Zeggen ze ff 'm<i 1 elkaar wel gedag? Maken ze geen ruzie? Naar wie moet ik als eerste toe zodra de voorstel ling is geweest? Wat als die ander dan onge makkelijk verderop staat te wachten? En straks komt mijn stiefmoeder mee, terwijl mama haar haat. Met name als vader en moeder met elkaar overhoop liggen of geen woord meer met el kaar wisselen, voelt een kind zich juist op zo'n avond verantwoordelijk voor hun wel bevinden. „Ze willen dat er tussen hun ou ders geen spanningen zijn en pikken het meteen op als dat wel het geval is", vertelt Marsha Pinedo, oprichter van de Stichting Villa Pinedo, die kinderen van gescheiden ouders en die ouders zelf ondersteunt. Ge nieten van wat een feestelijk afscheid van de basisschool moet zijn, lukt dan niet meer. Brief Kinderen van gescheiden ouders schreven een open brief aan vechtende vaders en moe ders: denk aan ons. De open brief die Villa Pi nedo verspreidde, moet ouders aan het den ken zetten. Zij beseffen lang niet altijd welke impact de scheiding nog heeft op de kinde ren. Bovendien kunnen ouders zich niet altijd verplaatsen in wat er in die kinderhoofdjes speelt. „Een kind zegt toch wel dat het goed gaat als ouders ernaar vragen", merkt Justine Pardoen van Ouders Online. Wek niet onno dig zorgen op, waarschuwt Pardoen. „Zeg niet dat het kind zich geen zorgen hoeft te maken, maar wel dat jullie allebei naar de avond uitkijken en er zin in hebben. Dat zou voor alle gescheiden ouders goed zijn om te doen." Villa Pinedo adviseert ouders hun 'ego op zij te zetten'. „Zeg je ex en eventueel zijn of haar nieuwe partner gewoon gedag. Laat je kind weten dat jullie elkaar hebben gespro ken en er écht voor hem of haar zijn die avond. En ga een beetje bij elkaar in de buurt zitten", adviseert Pinedo. Ook scholen kun nen een handje helpen door ouders de open brief mee te geven, zodat ze over het pro bleem kunnen nadenken. Niet alleen groep 8-leerlingen raken in de stress door wat een feestelijke avond moet zijn. Tieners die een middelbare schooldi ploma krijgen of zelfs twintigers die voor hun vervolgopleiding slagen, kunnen vrese lijk met hun gescheiden ouders in de maag zitten. Voor de 24-jarige Yvon reden om haar moeder niet uit te nodigen als ze over een maand haar hbo-diploma krijgt. „Ik heb dat nog wel gedaan toen ik mijn vwo-diploma en propedeuse kreeg, maar die spanning tussen mijn vader en moeder is zo intens. De vorige keer zei ze tegen me: ik ga maar naar huis, want je staat toch alleen bij je vader. Ik wil dat niet meer. Ik wil dat het leuk blijft", ver klaart ze. Met zoveel woorden heeft ze het nog niet tegen haar moeder gezegd. „Ik merk dat ik het steeds uitstel, omdat ik het moeilijk vind om te zeggen. Maar ik heb het echt zo beslo ten. Ik denk dat ik haar gewoon een bericht stuur als ik geslaagd ben en er verder niets over zeg." De t2-jarige Marlot hoeft daarvoor niet te vrezen. Haar ouders willen dat ze een feeste lijk afscheid van groep 8 krijgt. Een afscheid waar ze over twintig jaar met weemoed op terugkijkt. Moeder Marieke: „Wij zitten ge woon met zijn allen bij elkaar. Ook mijn va der en moeder moeten zich daar naar voegen. We doen het voor Marlot." Hoe moeilijk ook, vader Tim is het roerend met zijn ex eens. „Ik ga er met een knoop in mijn maag heen, maar zet die emoties uit. Dat is geen keuze, het moet. Mijn dochter staat centraal." zaterdag 3 juni 2017 GO Pa en ma, kom samen naar m'n eindmusical! Ellen van Gaaien Rotterdam Tim en Marieke, de ou ders van Marlot (12), zijn gescheiden. Hoewel Tim zijn ex-schoonouders lie ver niet onder ogen komt, zal hij op het eind feest zijn. „Mijn dochter staat centraal." FOTO DINGENA MOL —Stichting Villa Pinedo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5