fjJ diiuu ai va PlïH™ de formatie 4 De patsboem- actie van D66 om de Christenunie van de formatietafel te jagen, heeft diepe wonden geslagen bij VVD en CDA. Dat Mark Rutte en Sybrand Buma gisteren met zijn tweeën zonder Alexander Pechtold aanschoven bij informateur Herman Tjeenk Wil link is een veeg teken. Er zit zand in de motor van de drie gedoodverfde coalitiepartners. Dinsdag zal moe ten blijken of het mechanisme weer gaat lopen, mogelijk met Groenlinks. Het ongeloof is een week later nog altijd even groot: wat bezielde Pechtold om in amper drie uur tijd een op het oog kansrijke coalitie optie met de Christenunie op te blazen? VVD en CDA kunnen er met hun pet niet bij. Zo kennen ze Pechtold niet. Het lijkt wel of hij slechts één stap vooruit heeft ge dacht, klinkt het bij de twee par tijen, niet beseffend dat hij nu wel helemaal kan fluiten naar eventuele stappen op medisch-ethisch vlak, zoals euthanasie voor mensen die hun leven voltooid achten. Door de Christenunie 'over tafel te trekken' met een progressief-li- beraal eisenlijstje, heeft hij CDA- leider Sybrand Buma eerder kop schuw gemaakt dan buigzaam. „Hij heeft hier zo'n groot ding van ge maakt, dat er voor ons geen enkele Pechtold heeft hier zo'n groot ding van gemaakt, dat er voor ons geen enkele speelruimte meer is speelruimte meer is", zegt een CDA-betrokkene. „Dit gaan wij niet meemaken." Ook bij de VVD wordt benadrukt dat een wet op een voltooid levenseinde eerder verder weg dan dichterbij is geko men, al was het maar omdat de kwestie in de WD-fractie verdeeld ligt en behalve de christelijke par tijen ook de PW en SP tegen zijn. Dat Pechtold geen zin had in de Christenunie, daarvoor hadden VVD en CDA best begrip, klinkt het daar. D66 heeft nu eenmaal slechte ervaringen met de positie van progressieve partij in een cen trumrechts kabinet. In 2006 was de partij na regeringsdeelname bijna uit de Tweede Kamer verdwenen. Wat Pechtold wel kwalijk wordt genomen: hij heeft via de 'binnen lijn' gesuggereerd dat hij best een poging wilde wagen, zeggen be trokkenen, al was het maar omdat de coalitiepartners bepaald niet dik gezaaid zijn. Het voorstel om een verkennend gesprek te voeren met ChristenUnie-leider Gert-Jan Se- gers werd door hem bovendien met een positief advies voorgelegd aan de D66-fractie. Een paar uur later lag de optie dood en begraven on der het Binnenhof. Onbegaanbaar Als Pechtold van meet af aan had gezegd dat de Christenunie voor hem een onbegaanbare weg was, dan hadden WD en CDA dat mor rend gerespecteerd, leggen zij uit. De principiële verschillen tussen de twee partijen zijn nu eenmaal immens. Maar Pechtold bleef maar zeggen dat het 'onwenselijk' was, 'dat is politiek iets anders dan on mogelijk', stelt een ingewijde. Bij D66 valt een ander verhaal te beluisteren: de partij was verrast dat de discussie over voltooid leven in de verkiezingscampagne opeens een thema werd. De Christenunie maakte er een breekpunt van. Pech told probeerde de gemoederen nog tot bedaren te brengen door par tijen te vragen er een vrije kwestie van te maken die niet in een regeer akkoord hoefde te worden vastge legd. Dat werd afgewezen, waar door niemand nog voor- of achter uit kon. „Wij hebben er nooit zo'n duur ding van willen maken", zegt een vertrouweling van Pechtold. WD en CDA vinden dat ze op het verkeerde been zijn gezet. Pechtold heeft misschien voor el kaar gekregen dat zijn droomcoali- tie met GroenLinks mogelijk een tweede kans krijgt, makkelijker is het er bepaald niet op geworden. Vader Insiya blijft in India BELONING Olifant walst over 4 mensen Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 5-daagse stedenreis Berlijn 5 dagen Odenwald, Main- en Neckerdal 5 dagen Blankenberge, Brugge, Gent, Belgische Kust 5 dagen Drielandenreis Valkenburg 5 dagen Van der Valk LandhotelSpornitz 5 dagen Dresden en omgeving zaterdag 3 juni 2017 Eerst Pechtolds brokken opruimen Jan Hoedeman Laurens Kok Den Haag 4 CDA-leider Sybrand Buma (voor) en VVD'er Mark Rutte staan de pers te woord na afloop van hun gesprek met informa teur Tjeenk Willink. Ze schoven bij hem aan zon der Alexander Pechtold van D66. CDA-betrokkene AMSTERDAM De vader van Insiya, het 3-jarige meisje dat vorig jaar uit Amsterdam werd ontvoerd, zit nog steeds in India en wordt naar alle waarschijn lijkheid niet uitgeleverd aan Nederland. Het ministerie van Veiligheid en Justitie vraagt India hierover om opheldering. Het toen 2-ja- rige meisje werd in sep tember gekidnapt uit het huis van haar oma. Ze zit nu waarschijnlijk bij haar vader in India. De ouders liggen in scheiding. Wie in Maleisië het beste filmpje maakt om homoseksualiteit te herkennen en te voorko men, krijgt een beloning van 830 euro. COIMBATORE Een olifant heeft in het zuiden van India vier mensen gedood. Het dier walste over twee vrouwen, een boer en een 12-jarig meisje in de buurt van de stad Coimbatore. Het eerste slachtoffer was het meisje, dat lag te sla pen toen de olifant richting het huis stormde. Daarna volgden de drie volwasse nen. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Vertrekdata: 12, 26juni/ 10, 24 juli 17,21 aug etc. Vertrekdata: 24 juli 21 aug 18 sept/2 okt. Vertrekdata: 12 juni/ 5, 24 juli 7, 28 aug etc. Vertrekdata: 19 juni 10, 24 juli 24 aug etc. Vertrekdata: 10, 31 juli 21 aug 11 septetc. Vertrekdata: 12 juni 3, 24 juli 14 aug 4sept etc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4