Laatste hobbels in fietsroutes aangepakt 10 ZE TTX EXTRA VERWATERPERCELEN PC Vorig jaar werd de sector pal voor de opening van het seizoen gecon fronteerd met het preventief slui ten van twee gebieden in de Oos- terschelde omdat ttx was gevonden door de voedsel- en warenautori teit. De giftige stof is gevonden in gebieden waar 'onderwaterpakhui- zen' liggen van handelaren. Op deze zogenoemde verwaterperce- len worden de mosselen na aan koop op de veiling tijdelijk neerge legd voor ze naar de consument gaan. Door de sluiting ontstonden grote logistieke problemen voor de han delaren. Ze konden een paar weken niet bij (een deel van) hun voor raad. Dat probleem is nu getackeld door de nieuwe verwaterpercelen bij de Zeelandbrug. De verwach ting is dat alle handelaren voor de start van het seizoen op 28 juni mosselen neerleggen op deze nieuwe plekken. Zo spreiden ze het risico en zijn altijd veilige mosselen verhandelbaar. Nieuwe verwaterpercelen in ge bruik nemen is niet de enige maat regel die de handelaren en kwekers hebben genomen om een herhaling van problemen te voorkomen. In samenwerking met de universiteit van Wageningen en de overheid wordt ook onderzoek gedaan naar de manier waarop ttx in de schelp dieren terechtkomt. Er zijn indicaties dat bacteriën een rol spelen, maar wat is bijvoor beeld de invloed van de watertem peratuur of het zoutgehalte? Door antwoord te geven op die vragen is straks beter te voorspellen waar en onder welke omstandigheden ttx kan voorkomen in de Ooster- schelde en vervolgens kunnen overheden en sector tijdig maatre gelen nemen. De onderzoekers van Wageningen Marine Research (het NORM vroegere Imares) beginnen vol gende week met hun onderzoek. Voor de opening van het seizoen en ook voordat de stof ttx is aangetrof fen. Op zeven plaatsen zitten er nog knelpunten in de binnen- en buitendijkse fietsroutes langs de Ooster- en Westerschelde. Deze ontbrekende schakels worden de komende maanden aangebracht. Gorishoek Huiselijk Biezelingsche Ham Nummer Een Roelshoek Terneuzen - Zeedorp Paulinapolder Zonder hindernissen langs het water fietsen van Breskens naar de Hedwigepolder. Of van de Rattekaai tot de Oosterscheldekering. Doordat wa terschap Scheldestromen veel bui tendijkse onderhoudswegen heeft opengesteld voor recreatieverkeer is dat inmiddels mogelijk. Toch zijn er nog enkele ontbre kende schakels. Om precies te zijn: zeven. Dankzij een samenwerking tussen waterschap, provincie en Rijkswaterstaat worden deze nog dit jaar aangebracht. Het officiële startsein werd gis termiddag gegeven op Tholen, waar bij Gorishoek over een lengte van ruim een kilometer een bui tendijkse route wordt aangelegd. De eer om met een dragline de eer ste grond af te graven werd gegund aan Gerben Dekker, die enkele ja- Er zijn nog zeven ontbrekende schakels. Die worden dit jaar nog aangelegd ren geleden als stagiair de knelpun ten in kaart bracht. Gedeputeerde Carla Schön- knecht rekende voor dat er 230 ki lometer aan fietspaden is bijgeko men. „We hebben nu een heel breed binnen- en buitendijks net werk dat ook goed op elkaar aan sluit. Dat is heel belangrijk, zodat je onderweg niet ineens met je fiets voor een hek komt te staan. Bin nen- en buitendijks lopen in elkaar over." Op sommige locaties kan al leen binnendijks worden gefietst. „Dat zijn de gebieden die we intact houden voor onze bijzondere vo gelsoorten, zoals de tureluur, de scholekster en de bontbekplevier", zei Schönknecht. De gedeputeerde memoreerde dat Zeeland onlangs de vijfde ster binnenhaalde als fïetsprovincie. „Landelijk zijn we nummer 3. Als we dit soort activiteiten kunnen af ronden, dan moet het toch lukken om volgende keer om op de eerste plek te komen." Dijkgraaf Toine Poppelaars zei dat het waterschap na het oplossen van de laatste zeven knelpunten zal kijken naar zaken zoals de route aanduidingen en, waar mogelijk, het weghalen van fietspaaltjes. „Dat is de verdere optimalisering. We hebben nu een heel breed binnen- en buitendijks netwerk dat ook goed op elkaar aansluit Wat we nu doen is een echte verbe tering van het fietsroutenetwerk. Het aanpakken van de zeven knelpunten moet eind dit jaar zijn voltooid. Naast de buitendijkse route bij Gorishoek komen er bin- nendijkse fietspaden bij de Huis- dijk nabij Kats (zodat fietsers niet langer om hoeven te fietsen via de Havenweg en de Boomdijk) en bij Roelshoek bij Krabbendijke, op het tracé van de Pietermanskreek. Bij de locatie 'Terneuzen-Zee- dorp' komt, ten noorden van de Eendragtweg, een buitendijkse fietsroute van ongeveer 1,5 kilome ter. In de buurt van Nummer Een en de Paulinapolder bij Hoofdplaat worden op vier plekken slecht ver harde stukken geasfalteerd. Bij de Biezelingsche Ham wordt ter hoogte van de rioolwaterzuive ring een dijkovergang aangelegd, om de binnen- en buitendijkse route met elkaar te verbinden. Nu loopt de buitendijkse onderhouds- weg dood. zaterdag 3 juni 2017 Zekerheid in mosselsector Nieuwe locaties voor de tijde lijke opslag van mosselen moe ten voorkomen dat de mossel sector in de problemen komt als de giftige stof ttx onverhoopt weer opduikt in de Ooster- schelde. Deze percelen liggen vlak bij de Zeelandbrug, waar ttx niet voorkomt. Melita Lanting Zierikzee Een paar weken voor het sei zoen van de bodemmosselen van start gaat is nog altijd niet duidelijk welke veiligheidsnorm de NVWA dit jaar hanteert voor ttx. Wordt dat maximaal 44 mi crogram per kilogram lichaams gewicht zoals de Europese voedsel- en warenautoriteit Esfa adviseert? Of kan het naar 110 microgram, zoals een club van experts zegt? Hoe hoger de norm, hoe minder snel gebieden worden gesloten. De sector hoopt volgende week helderheid te krijgen. Rolf Bosboom Scherpenisse -Carla Schönknecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46