'Zo lang je naam genoemd wordt, ben je niet dood' 'Artsen zijn verbaasd dat ik er nog ben' 1 2 3 4 5 5 112 NIEUWS 200 meter duin afgebrand Demente man uit lift gered Veelpleger aangehouden Kleindochter Ellen de Visser ver woordt vrijdagmiddag bij de ont hulling van het bordje de gevoelens van zonen Jan en Cees en dochter Koos van Jan de Visser: „Een klein bordje maar met heel grote beteke nis voor de familie. Op een prach tige plek. Niet in het drukke cen trum, maar rustig in het groen. Hij hield van de natuur, de duinen en het strand." Het Jan de Visserpad, een fiets en voetpad, ligt tussen de Veerse Dam en de N57. Een plek die van strate gisch belang was in de Tweede We reldoorlog. Het bood zicht op de Noordzee en het Veerse Gat. Burge meester Rob van der Zwaag en de drie kinderen van Jan onthullen het bordje tijdens een korte, ontroe rende bijeenkomst. „Hij was een held. En er zijn maar weinig echte helden", zo zegt Van der Zwaag. „Ik ben blij dat Vrouwenpolder nu trots is op zijn held." Die trots was decennia lang ver te zoeken. Molenaarsknecht Jan sloot zich op 24-jarige leeftijd aan bij het verzet. Aanvankelijk bij de orde dienst en later de LO, Landelijke Organisatie voor hulp aan Onder duikers. Hij bracht onder meer voedsel naar onderduikers. In de het kamp. Zijn vrouw Maria blijft achter in een dorp waar menig be woner haar met de nek aankeek. Was Jan niet alleen maar een jonge man met een grote mond, een avonturier? Had hij de arrestatie daarom aan zichzelf te danken? Een zwarthandelaar die de zondagsrust niet erkende? Zijn kleindochter El len, journaliste, ging op zoek naar het verhaal van haar opa. Dat publi ceerde zij in 2015. Jan is het enige oorlogsslachtoffer op het dorp. Een simpele grijze steen op de begraafplaats was tot vrijdag de enige herinnering aan de verzets held. „Nu blijft hij in herinnering. Zo lang je naam genoemd wordt, ben je niet dood", besluit Ellen. foto uit de familiecollectie Ik ben blij dat Vrouwenpolder nu trots is op zijn held nacht van 25 op 26 juli 1944 wordt hij, na een anonieme tip, van zijn bed gelicht en overgebracht naar kamp Amersfoort. In oktober, vlak voor de bevrijding van Wal cheren, wordt hij op transport gezet naar kamp Neuengamme. Daar be zwijkt hij aan de onmenselijke om standigheden en het zware werk in VIJF VRAGEN OVER TAAISLIJMZIEKTE Ze kunnen het niet maken om ons ziek te laten zijn zaterdag 3 juni 2017 VROUWENPOLDER In de duinen bij Vrouwenpolder is in de nacht van donder dag op vrijdag brand ge weest. De brand woedde tussen twee strandpavil joens aan de zeekant van de Veerse Gatdam. Het ging om een duinbrand over een lengte van onge veer tweehonderd meter. De brandweer rukte uit met twee blusvoertuigen en een waterwagen. Toen die net na half een ter plaatse waren, was het vuur binnen vijf minuten onder controle. De oorzaak is niet bekend. VLISSINGEN Een demen terende man is gisteroch tend uit de lift van een flat gered in Vlissingen. De man zat al enige tijd vast en herinnerde zich niets meer, niet eens zijn naam. Brandweermannen hebben de man veilig uit de lift ge kregen. De wijkagenten hebben de man naar zijn huis gebracht en zijn zoon in kennis gesteld. Toen deze ter plekke was, zijn de agenten naar een volgende melding gereden. De wijk agenten zeggen op Insta- gram dat ze in hun dage lijkse werk goed merken dat er steeds meer oude ren thuiswonen die demen tie hebben en in de proble men komen. VLISSINGEN Agenten kwa men woensdag in Vlissin gen een man tegen in de Bloemenlaan met een dure elektrische fiets. De man staat bij de politie bekend als veelpleger van diefstal len, dus hielden de wijk agenten hem aan. De fiets bleek van diefstal afkom stig. Agenten namen de fiets daarom mee naar het politiebureau. Een ouder echtpaar kwam een dag later aangifte doen van een gestolen elektrische fiets. Het bleek om de fiets te gaan die een dag eerder bij de veelpleger was aange troffen. Het onderzoek naar de verdachte loopt nog. De man moet zich bin nenkort verantwoorden op het bureau. Achter het kleine naambordje schuilt een grootse man. Een dappere Zeeuw; Jan de Visser. De verzetsheld uit Vrouwenpol der die december 1944 het leven liet in kamp Neuengamme. Hij heeft nu zijn 'eigen' pad. Annemarie Zevenbergen Vrouwenpolder Jan, Koos en Cees de Visser (vlnr) onthullen het bord samen met de burgemeester, foto lex de meester -Burgemeester Rob van der Zwaag Wendy Wagenmakers baasd. Ik weet nog dat ik tegen een Voor het eerst heeft het ministe rie van Volksgezondheid gewei gerd een succesvol medicijn te vergoeden, omdat het te duur is. Maar dankzij Orkambi ging Jan Greijn uit Bruinisse, één van de oudste taaislijmziektepatiënten van Nederland, eindelijk weer leven. Wat is Cystic Fibrosis, ofwel taaislijmziekte? „Een erfelijke ziekte die ontstaat door een foutje in het DNA. Het menselijk lichaam bevat een kanaal dat chloor vervoert naar natrium, dat wordt keukenzout en dat ver dunt het slijm in de lever, de alvlees klier en de longen. Dat kanaal heb ben wij niet en dus wordt ons slijm taai. Toen ik twintig was, wisten dok toren pas waarom ik altijd zo moest hoesten en waarom ik zo veel last had van mijn darmen. Je wordt niet ouder dan dertig, werd destijds ge zegd. Ik dacht: dat zullen we nog wel eens zien. Inmiddels ben ik 63." Hoe heb je dat voor elkaar gekregen? Jan Greijn. foto dirk-jan gjeltema „Ik denk dat ik geluk heb gehad. Ik had een uitsloverige baan, als parle mentair journalist, dus ik was elk weekend doodop. Maar het ging, tot de longbloedingen dermate toena men dat ik wel moest stoppen met werken. Negen jaar geleden ben ik verhuisd van hartje Rotterdam naar Bruinisse. Die frisse zoute lucht, dat scheelt. De gemiddelde levensver wachting van een CF-patiënt is 40 jaar en in Nederland zijn er zeventig die ouder zijn dan 50, maar ik bleef overeind. Artsen waren altijd ver baasd. Ik weet nog dat ik tegen een longarts zei dat ik taaislijmziekte heb en dat hij naar mijn grijze haren keek en zei: dat kan helemaal niet. Een jaar of vijf geleden ging het in derdaad mis. Mijn hele lijf gaf aan dat het afgelopen was. Maar ik -Jan Greijn, patiënt krabbelde op en toen vroeg de long arts of ik, als één van de twintig, wilde meedoen aan de test van een nieuw medicijn dat het chloorkanaal herstelt. Ik zei meteen ja." Wat deed het medicijn Or kambi met je? „Al binnen twee weken voelde ik me beter dan ooit tevoren. Ik hoefde geen insuline meer te spuiten, kon weer ademen en zag weer betere perspectieven. Mijn alvleesklier ver beterde, mijn longen gingen vooruit en mijn darmen voelden beter. En dat allemaal dankzij twee kleine pil letjes. Ik kon weer dingen doen die ik lang niet meer gedaan had. Dag jes weg, naar een museum, op va kantie. Met het vliegtuig zelfs, vorige week. Alleen hoorden we op de te rugweg op de radio dat mijn medi cijn niet zou worden vergoed." Waarom besloot het ministe rie daartoe? „Orkambi is duur, zo'n 170.000 euro per patiënt per jaar. Niet omdat het zo duur is om te maken, maar ik denk vooral vanwege het jarenlange onderzoek dat eraan vooraf ging. In Nederland lijden maar vijftienhon derd mensen aan taaislijmziekte, dus er valt voor de farmacie financi eel geen eer aan te behalen en het ministerie wacht waarschijnlijk tot de fabrikant de prijs laat zakken." Denk je dat dat gaat gebeu ren? „Dat kan niet anders. Er is een mid del dat helpt en dan gaat één of an der administratief gezelschap zeg gen dat het te duur is. Dat kan niet. Zeker niet omdat er nog veel duur dere medicijnen zijn, die wél worden vergoed. Ze kunnen het niet maken om ons ziek te laten zijn." •npolder Jan de Visser.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 41