3 DE WEEK VAN PHLIPPEN 3 20 Galapagos BELASTING VOORDELIGE ROUTES Ahold, BCD en G-Star: Nederlandse bedrijven sluizen mogelijk grote bedragen naar landen met een gunstiger belastingklimaat. Vakbond FNV bindt de kat de bel aan. Merken voordelig elders plaatsen Angela Merkel gaf afgelopen zondag een voor haar doen dramatische, misschien wel revolutionaire speech. In plaats van applaus viel haar vooral afkeuring ten deel door internationale analis ten. 'Europa op eigen benen nu Amerika en Engeland niet langer te vertrouwen zijn, wat is dat voor grootheidswaan?' 'Dit moet verkie zingsretoriek zijn. Laten we hopen dat Trump het niet letterlijk neemt.' Deze greep reacties uit diverse media geeft aan hoe dik de steen is die Merkel daar in de vijver gooide. Ik kan u aanraden om de speech te rug te kijken, het was er een om trots op te zijn. Dit is precies wat er moet gebeuren nu de beschermende arm van Amerika een stel loszittende handjes is geworden. Het is ook het juiste moment, nu Europa sinds heel lange tijd weer het continent is met de hoogste economische groei! De grote vraag is: hoe dan, An gela? Wat is 'op eigen benen staan' en waarom staan we niet allang op eigen benen? Sociologen zeggen dat 'op eigen benen staan' betekent dat je autonoom bent. Zelfverzekerd op treden in de wereld begint bij weten wie je bent, van jezelf leren houden, principes en waarden hebben waar niet mee te sollen valt. De fases waar een mens doorheengaat bij de vor ming van een identiteit gelden ook voor Europa. Alle landen proberen het meeste uit de Europese pot te trekken en er zo min mogelijk in te stoppen. De Brit ten saboteerden de Unie bewust door jarenlang te lobbyen voor toe treding van Oost-Europese landen, met als doel de Unie te verwateren en beslissingen in Europa te bemoei- 0. 11J lijken. Ook wij deden daar gretig aan mee. Wij voedden de Britten met in formatie om nieuwe regels die wij niet wilden te blokkeren. Zo hielden wij zelf de handen schoon binnen Europa, zodat de Duitsers niet boos werden. De weg naar een Europa op eigen benen doorloopt vier fasen. De eer ste is revolutie. Wat Merkel deed is zeggen: basta! Tot hier en niet ver der. Barnier doet het ook door een Brexit-rekening bij de Britten neer De beschermende arm van Amerika is een stel loszittende handjes geworden te leggen waarin geen compromis zit. Macron in Frankrijk wil lijnrecht tegen de conservatieve vakbonden in hervorming afdwingen en zich niet langer door deelbelangen laten gijzelen. De fase die dan volgt heet invol- utie: naar binnen kijken. Waarom ondermijnen deelbelangen in Eu ropa steeds het grote belang? Die mechanismen moeten worden aan gepakt. Het feit dat nationale politici er belang bij hebben om Europa de zwarte piet toe te schuiven als er iets misgaat en Europese successen te claimen als de eigen, is zo'n mecha nisme dat moet worden aangepakt. Narcisme is de derde fase waarin Europa best een tijd flinke pr-cam- pagnes mag voeren om het besef van Europeaan-zijn achter elke voordeur te laten landen. Pulseofeurope.nl is een beweging in deze richting: in talloze Europese steden wordt iedere zondag een pro-Europa-manifestatie gehouden, met veel debat over de Europese identiteit. Tenslotte is er de evolutie naar een sterk waardebe- wust Europa dat klaar is om zijn plek in de wereld op te eisen. Het moment is er, de economie staat als een huis, de werkloosheid is laag, de buitenwereld onbetrouw baar. De Europese lente kan begin nen. Unibail- Rodamco Arcelor Mittal Vakbond FNV gaf onder zoeksbureau SOMO op dracht om de belasting ontwijking van Neder landse ondernemingen tot de bodem uit te zoeken. Een van de conclusies luidt dat de BCD Group, eigenaar van Cheaptickets.nl, de Ne derlandse schatkist tussen 2011 en 2014 waarschijnlijk 15 miljoen euro door de neus boorde. En dat is maar één voorbeeld. FNV stelt dat Neder land 'miljarden' misloopt door de ontwijkingsroutes die grote bedrijven gebruiken. Je moet het reisorganisatie BCD na geven, creatiefis het wel. Het moeder bedrijf in Curasao, BCD Holdings NV, heeft volgens cijfers die onderzoeks bureau SOMO uit jaarverslagen AHOLD @sandraphlippen I Anaela. hoe? Europa heeft geen identiteit waar mee we ons verbonden voelen. Wen er maar aan Ame rikanen: in Nederland reageren bestuurders niet zuiver op financiële prik kels en aandeelhouders- belangen. Het bedrijfsbe lang en alles wat daaron der valt, speelt ook mee. Schulden maken gaat van vader op zoon en van moeder op dochter. Sandra Phlippen is chef van de redactie economie O Het biotechno logiebedrijf was koploper in de AEX. zaterdag 3 juni 2017 GO Het vastgoed concern mocht zich verheugen in een advies verhoging door JPMorgan. De olieprijzen stonden onder druk. Olie werd 1,5 procent goedkoper. De staalprodu cent was de grootste daler bij de hoofdfondsen. O E o Sander van Mersbergen Tilburg Twee weken gele den al publiceerde FNV uit het onder zoek naar Ahold. De supermarktreus zou een aantal merken en paten ten hebben onder gebracht bij het Zwitserse Ahold Li censing Sari. Het gaat vooral om merken die in de VS in gebruik zijn, maar ook om Euro pese merken, zoals Etos. Voor het ge bruik daarvan moet betaald worden. Ook intern mogen bedrijven deze zo genoemde royalty's rekenen. Het is mo gelijk dat de Ne derlandse Etoswin- kels zo'n vergoe ding betalen aan het in Zwitserland geregistreerde merk. Dat bedrag gaat in Nederland van de winst af, en komt er in Zwitser land bij. Aangezien het belastingtarief in Zwitserland lager is, kan zo'n constructie geld opleveren. Ahold Delhaize stelt dat het rap port van SOMO 'is gebaseerd op in complete informa tie en informatie die uit de context is gehaald'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20