Steunpunt leek gericht op 'uitmelken van bronnen' 15 GESTUT DOOR HEFTRUCK Truck ramt dakvan tankstation In de zaak tegen de teruggekeerde Syriëgangster Laura H. duiken steeds meer vragen op over de rol van het Familiesteunpunt Radicalisering. De familiebegeleidster moest opstappen, een Duitse ambtenaar is in opspraak. Het Familie steunpunt heeft het vertrouwen van Laura en haar familie geschaad Soms, zo verzuchtte Eu gene H. tijdens een van de rechtszittingen tegen zijn dochter Laura, wist hij niet meer welke hulp verlener welke rol speelde. Wie was er nu aan het helpen en wie pro beerde er vooral via hem en zijn dochter informatie te vergaren? In de ontsnapping van Laura uit het kali faat, vorige zomer, spelen mensen en belangen een (soms mistige) rol. In cidenten rond hoofdrolspelers in de zaak maken het nog ingewikkelder. Eerst wat feiten: Laura (nu 21) ver trekt in september 2015 samen met haar man Ibrahim en haar twee kin deren via Turkije naar IS-gebied. Al snel wil ze daar weer weg. Samen met haar vader en een Duitse bemid delaar zet ze een ontsnappingspo ging op touw. In juli 2016 weet ze sa men met haar kinderen naar Irak. Tij dens die ontsnapping ontstaat er een vuurgevecht tussen IS-strijders en Koerdische Peshergma, Ibrahim raakt gewond en blijft achter. Laura is een paar uur later op de Koerdische tv: ze is opgelucht dat ze de gruwelen van het kalifaat achter zich kan laten. Inmiddels zit ze al bijna een jaar vast op de terreurafdeling van de gevan genis in Vught. Het OM onderzoekt wat ze precies deed in IS-gebied. Laura is één van de 50 Nederlandse terugkeerdeerders. Haar vlucht roept steeds meer vragen op over de rol van de verschillende overheden en het Familiesteunpunt in Nederland. Die overheden hebben als officiële lijn dat ze niet helpen bij het terugkeren van Syriëgangers met spijt. Wie te rug wil, moet het zelf uitzoeken. Bij aankomst worden ze aangehouden. Radicaliseringsexpert Toch was het, volgens Laura's advo caat Michiel Pestman, een van de be geleiders van het Familiesteunpunt Radicalisering die de familie van Laura wees op een Duitse radicalise ringsexpert die mogelijk kon helpen Laura naar huis te krijgen. Dat Fami liesteunpunt werkt onafhankelijk, maar is in het leven geroepen door het ministerie van Veiligheid en Jus titie en de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV). Van die laatste krijgt het ie der jaar een miljoen euro subsidie. Het steunpunt is bedoeld om gezin nen van radicaliserende jongeren en van Syriëgangers te ondersteunen. De Duitser naar wie werd verwe zen heet Daniel Kohier. „Dit speelde in de beginperiode van het steun punt. Na deze casus is de lijn aange scherpt: er mogen geen suggesties worden gedaan over wie mogelijk zou kunnen helpen", stelt een woordvoerder. Er is nog een opmerkelijke wen ding. De contactpersoon van het Fa miliesteunpunt, die Laura's familie kende als S., is gedwongen vertrok ken, zo blijkt uit onderzoek van deze krant. Het steunpunt beëindigde haar dienstverband toen in de zomer van 2016 bleek dat de Turks-Neder landse juriste onwenselijke 'uitge sproken politieke activiteiten' had. Ze bleek in het verleden actief te zijn geweest voor de AK-partij van de Turkse president Erdogan. Opmerke lijk, want begeleiders van het fami liesteunpunt hebben een vertrou wenspositie. Familieleden delen in formatie over hun kinderen. Ook als die in Syrië zijn en (mogelijk via Tur kije) terug willen naar Nederland. Turkije sluit terugkeerders geregeld zelf op om ze te berechten, er zitten daar nu twee Nederlanders vast. Vertrouwensband „De vertrouwensband met ouders is essentieel. Daar hoort bij dat de onder steuner neutraal is", stelt een woord voerder van het steunpunt. Dat de be geleidster vertrok had niet te maken met deze zaak. Wel is de screening van medewerkers na het incident ver zwaard. „Er is overigens geen enkele aanwijzing dat eventuele banden haar werk voor het Familie-steunpunt heb ben beïnvloed." De begeleidster zelf zegt: „Ik heb nooit vertrouwelijke in formatie gedeeld met wie dan ook." Ook Laura's familie was niet op de hoogte van de achtergrond van hun contactpersoon. De familie is daar boos over. Het steunpunt stelt overi gens dat S. niet degene was die naar de Duitse bemiddelaar Kohier verwees. S. zelf zegt dat het contact al bestond voordat zij bij het steunpunt kwam. Daniel Kohier is inmiddels in op spraak in Duitsland. Hij is ambtenaar op het ministerie van binnenlandse zaken van de deelstaat Baden-Würt- temberg. Hij werkt er als (de)radicali- seringsadviseur. Daarnaast is hij di recteur van zijn instituut voor deradi- caliseringsstudies. Hij leidde de me dewerkers van het steunpunt op. Volgens Laura's vader en advocaat Pestman was Kohier het middelpunt in de ontsnappingsplannen van zijn dochter. Hij zou contacten hebben tot in de Iraakse stad Mosul, waar Laura belandde. Laura's vader Eu gene maakte 10.000 euro over naar een Britse bankrekening van tussen personen voor de ontsnapping, Kohier bleef zijn contactpersoon. Schandaal Köhlers rol bij de ontsnapping lijkt niet te stroken met de regels van de Duitse overheid. Kohier zegt dat hij alleen een tussenpersoon was en dat de ontsnapping los stond van zijn werk bij het ministerie. Een Duitse veiligheidsexpert noemt Köhlers be moeienis echter 'een schandaal'. Advocaat Pestman: „Ouders hebben contact met hun kinderen in IS-ge- bied, dat is waardevolle informatie voor inlichtingendiensten." Het Fami liesteunpunt heeft het vertrouwen van Laura en haar vader geschaad, vindt hij. „Ze lijken er vooral op uit om bronnen uit te melken." Het Families teunpunt stelt: „De begeleiding van de ouders vindt plaats in vertrouwen." Wel kan er, als er sprake is van iemand die wil uitreizen van of naar IS-gebied, bij de politie. „We overleggen dan met de ouders of zij of wij dat doen." zaterdag 3 juni 2017 GO Qbuli WINSCHOTEN Een vrachtwagen heeft gister morgen een onbemand tankstation geramd in het Groningse Winschoten. De truck was te hoog en trok het dak mee, waardoor de complete overkapping op instorten kwam te staan. De pompen liepen geen ernstige schade op. Een grote heftruck hield het gevaarte overeind, waarna de overkapping in de loop van de dag is verwijderd en de pomp van een bekis ting voorzien. FOTO GINOPRESS/ANP Schimmenspel in zaak rond Syriëgangster Laura H. —Advocaat Michel Pestman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15