PEILT DE STEMMING 99, VANDAAG: GEHEIME LIEFDES 13 Een postercampagne voor vrije partnerkeuze maakt in Rotterdam veel los. Allochtone vrouwen vertellen over hun Verboden' relaties. Vanaf p.p. Al vijfjaar zijn Sibel (26) en Tom (32), uit de buurt van Rotterdam, een paar. Zij Turks, hij Nederlands. Het is een verboden liefde. „Tom is een ge scheiden man met twee kinde ren", vertelt de ranke, donkere Si- bel. „En hij was geen moslim." Zij wist: haar familie zou de relatie nooit goedkeuren. „Dit gaat niet werken, dacht ik, en ik stopte er mee. Maar we hadden een klik. Hij is leuk en een goede jongen." Tom sprak met een familielid van Sibel en bekeerde zich tot de islam. Een tussenpersoon uit de moskee zorgde voor bemiddeling met Sibels ouders. Tevergeefs. De 'schande' voor de familie is te groot. Sibel: „Dat Tom kinderen heeft, is voor mijn ouders onover komelijk." Ze kennen in hun omgeving meer verboden liefdes. Een Koer disch meisje dat niet samen mag zijn met een Afghaanse jongen. Een Marokkaanse met een Neder landse jongen. Tom: „Die jongen is door een broer van dat meisje in elkaar geslagen." Sibel wil knopen doorhakken. „Ik wil een eigen ge zin, kinderen." Ze heeft last van hoge bloeddruk. „Door de stress." Als haar ouders blijven weigeren, zal ze voor de liefde kiezen. Haar moeder maakte haar duidelijk dat ze dan thuis niet meer welkom is. Postercampagne Om de aandacht te vestigen op hu- welijksdwang en op het verbod op vrije partnerkeuze in - vooral - migrantenmilieu's, loopt in Rot terdam de postercampagne 'In Ne derland kies je je partner zelf. In abri's hangen afbeeldingen van zoenende stellen: een moslima met een jood, een Creoolse man met een Hindoestaanse vrouw, lesbische vrouwen. De kritiek liegt er niet om: Denk en de Rotterdamse moslimpartij Nida vinden de campagne 'etno centrisch, provocerend en stigma tiserend'. Ook de Rotterdamse PvdA-fractie is tegen. Maar Sibel vindt de actie juist 'erg goed'. „Moslima's kunnen niet thuisko men met een christen, een jood of een zwarte man. Mensen die dit probleem niet zelf kennen, weten niet waar ze het over hebben." Dat vindt Maryam (26) ook. De kortgeknipte architectuurstudente is Afghaans-Iraans, behorend tot de sjiitische Hazara-minderheid. Maryam is klein en tenger, maar rebels van karakter. Toen ze 18 was, werd ze in Nederland verliefd op een Afghaanse man. Ze had zich, samen met haar moeder en zussen, enkele jaren daarvoor bij haar vader in Nederland gevoegd. Die was tegen de relatie. Maar Ma- ryam zette door: haar vriend be taalde een bruidsschat en ze sloten een islamitisch huwelijk ('nikah'). Haar man bleek jaloers en tiran niek, vertelt Maryam in tranen. „Al bij de nikah was hij zo boos." Later smokkelde de man een Af ghaanse vluchtelinge, die hij in Griekenland had leren kennen, op Maryams paspoort naar Neder land. Maryam kwam erachter dat de twee minnaars waren. „Dit was de man voor wie ik zoveel op het spel had gezet! Zijn reactie was dat de profeet ook meer vrouwen had en dat hij me had gekocht van mijn vader. Ik heb mijn ring terug gegeven en heb hem verlaten." Ze studeert nu en heeft een nieuwe vriend met wie ze weer een moslimhuwelijk aanging. Haar vader was niet aanwezig bij die plechtigheid, want de vriend is donker en behoort tot een islami tische stroming 'die in de ogen van sjiieten nog erger is dan het chris tendom'. Hunkering Zo worden de levens van vrouwen als Sibel en Maryam in Nederland bepaald door de religieuze en cul turele voorschriften van hun ou ders. Shirin Musa (39) van Fem mes For Freedom, mede-initiatief nemer van de postercampagne, hoorde de afgelopen jaren tiental len van deze geschiedenissen. Musa behoort ook tot de Hazara- gemeenschap en kent de familie van Maryam goed. Zij heeft soort gelijke ervaringen en herkent het verdriet. Er wordt door de vrouwen on derling, in Musa's Rotterdamse woning, ook veel gelachen. De tra gikomische anekdotes vliegen over tafel. Humor verlicht de pijn. Wat veel mensen mogelijk niet beseffen: de dochters blijven vaak hunkeren naar hun afwijzende fa milies. Ondanks alles. Ook Ma ryam: „Ik ben altijd van mijn vader blijven houden." Musa: „Je vader heeft je tenminste niet geslagen of gedood." Dit zijn de verhalen die verteld moeten worden, vindt Shirin Musa. Van jonge, sterke vrouwen, die hun eigen levens willen vorm geven en die hun partners zelf willen kiezen. Maryam: „Als ik ooit een dochter krijg, zal ik haar in alles steunen. Ook al zou ze kie zen voor een vrouw. Ik wil dat zij in vrijheid verliefd kan worden." Verliefd op Valkenburg 3 dagen Valkenburg Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc reiskatern.nl Meer informatie en boeken: Ga voor Verliefd op Valkenburg naar onze website reiskatern.nl/pzc/MAR1714 of bel Marrea Hotelarrangement 0571-277744 '(^arrangementen zaterdag 3 juni 2017 'Ik wil zelf mijn partner kiezen' Shirin Musa van Femmes For Freedom, mede-initiatiefnemer van de postercampagne voor vrije partnerkeuze, fotomarcook HUIZEN Om veiligheidsredenen zijn en kele achternamen weggelaten. U logeert in het charmantste hotel van Valkenburg; Hotel Atlanta. Het hotel heeft een bekende naam in Valkenburg en omstreken, mede door haar voortreffelijke keuken. Het pittoreske Valkenburg in Zuid- Limburg is echt uniek en een schit terend decor voor iedere schilder. De straatjes staan bol van gezelligheid. Zelfs in de winter kunt u op de ter rasjes zitten onder de terrasverwar- mers en een lekker schapenvelletje. U loopt tussen mooie gebouwen van Mergelsteen en wanneer u omhoog kijkt ziet u de kasteelruïne bovenop de berg. Wordt ook verliefd op Valkenburg! Hotel Atlanta (4*) in Valkenburg is een sfeervol eigentijds familiehotel en ideaal gelegen. Rustig gelegen maar op korte loopafstand van het centrum. Uw stijlvolle hotelkamer is van alle gemakken voorzien. In de eerlijke keuken van het huiselijke restaurant worden dagelijks met liefde de heer lijkste gerechten bereid. En laat het zonnetje zich zien? Op het uitnodi gende dak- en tuinterras is het goed vertoeven... t/m 23 juli en 17 sept. t/m 16 nov. 99,-p.p. Toeslag aankomst vrijdag of zaterdag: 10,-p.p. 24 juli t/m 16 sept., 17 nov. t/m 31 dec. en de meivakantie. €104,-p.p. Toeslag aankomst vrijdag of zaterdag: 15,-p.p. Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen per kamer. Toeslag 1-persoonskamer: 4,50 p.n. Toeristenbelasting: 2,50 p.p.p.n. Reserveringskosten 14,50 per boeking. Inbegrepen: Ontvangst met een glaasje Prosecco 2 x overnachting 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 2 x 4-gangen diner Entree kabelbaan Valkenburg Wandeling langs de kastelen 25% korting op een dag entree Thermae 2000 Entree voor casino Valkenburg Gebruik WiFi Prijzen Vertrek: t/m december 2017 2 nachten Hotel Atlanta Inclusief beide avonden diner!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13