Cees Stoutjesdijk: wielrenner, voetbaltrainer, gepassioneerd mens 22 ZE De droom van Cees Stoutjesdijk (63) om profwielrenner te worden kwam niet uit. Later werd hij vooral bekend als trainer in het amateurvoetbal, maar nu doet hij een stapje terug. ij de oudste jeugd van WHS kan hij als trai ner zijn ei kwijt. Die jonge gastjes beter maken. Er op hameren dat voetbal een teamsport is en je alleen samen resultaten kunt be reiken. Komend seizoen wordt hij bij WHS assistent van Leon de Witte, de nieuwe hoofdtrainer van de derdeklasser uit Sint Annaland. Ook een uitdaging. De kans dat Cees Stoutjesdijk zelf nog ergens hoofdtrainer wordt is niet groot. Al weet je het nooit in de voetballerij. Stoutjesdijk is tevreden met hoe het nu gaat. „Je hebt een zeker eindpunt bereikt. Het is goed geweest." Wat de junioren bij WHS zeker niet weten is dat hun trainer vroe ger gekoerst heeft. Geen logische keuze, hoewel het eiland Tholen destijds de bakermat van het da- meswielrennen was. De in Sint Maartensdijk opgegroeide Stout jesdijk was bevriend met Kees Hage, de jong overleden broer van Keetie en Bella, van Heieen en Ciska ook. Samen trainen op het eiland, altijd in de volle wind, zo leek het tenminste. Stoutjesdijk kende ook Dirk van Driel uit zijn geboortedorp Oud-Vossemeer, een van de eerste coureurs in de streek. Later werd ook Thijs Fase een trainingsmaat. Op zijn veer tiende stopte Stoutjesdijk als voet baller in de jeugd van Smerdiek. Hij werd renner. Bij de aspiranten. De koers heeft hem veel gebracht. „Het heeft mijn persoonlijkheid en karakter gevormd." RikvanLooy Mooie herinneringen ook. In zijn tweede jaar bij de aspiranten won hij in Roosendaal. Rik van Looy ging als eerste over de meet bij de profs. Samen werden ze in een open sportwagen over het par koers gereden. Zoveel jaar na dato hoor je de stem van Chris Delbres- sine. „Er was enorm veel publiek. Ik was zo trots als een pauw. Je hoorde bij de koers." Stoutjesdijk maakte deel uit van een legendarische lichting. Bij de nieuwelingen nam hij het op te gen renners als Jan Raas, Cees Bal, Aad van den Hoek, de broers Van Houwelingen en Peer Maas, met wie hij soms nog wel eens door de regio fietst. Bijna altijd reed hij in de prijzen, met zelfs winst in de Ronde van Woensdrecht. Op zijn zeventiende werd Stout jesdijk gevraagd door Trico Noble, destijds een begrip in Zuidwest- Nederland. In het plakboek over zijn carrière komen illustere na men voorbij. Jan Raas staat op de groepsfoto, net als Cees Priem en Wim de Waal. En Toine van de Bunder, de Schicht uit IJzendijke. Bennie Ceulen ook, de manager van Tom Dumoulin. „Het was een grote eer om deel uit te maken van die ploeg. Trico Noble behoorde tot de beste teams van het land." Volgens de dokter had Frits Pirard een Mercedesmotor en ik die van een Fiat bestaan, Stoutjesdijk ging naar Victoria in Sint Willebrord, de ploeg van Jan Jaspers. Alle grote klassiekers uit die tijd passeren. De Ster van Bladel, de Omloop van de Kempen, de Ronde van Zuid-Hol land ook. Plots komt een herinne ring uit die ronde voorbij. Stout jesdijk vertelt het alsof het giste ren was. „Veel wind die dag, overal waaiers, ik was voorin gelost en toen kwam Fedor den Hertog voorbij. In zijn wiel wist ik in de eerste groep terug te komen." Gelegerd in Breda Als dienstplichtig soldaat maakte de Thoolse coureur deel uit van de militaire selectie. Sa men met andere cracks als Ad Tak, Gerrie van Gerwen en Ad Prinsen was hij gelegerd in Breda. Alle faciliteiten om te trainen kregen ze, als een soort staats- amateurs. In Bassano del Grappa aan de voet van de Dolomieten werd het team derde op het WK Militairen. Stoutjesdijk heeft de bijbehorende bronzen medaille nog. Niet veel later krijgt Stoutjes dijk de wind tegen, harder dan het ooit op Tholen waaide. Sport- dokter Van Opstal vergelijkt hem bij een keuring met Frits Pirard. „Pirard had volgens hem een Mercedesmotor en ik die van een Fiat. Ik kwam vermogen tekort om op topniveau te koersen." De arts waarschuwt Stoutjes dijk om het rustiger aan te doen. De renner slaat de adviezen in de wind en gaat juist harder trainen. Aanvullende tests brengen een kleine hartafwijking aan het licht. Iets met ruis en de linker hartkamer. In het seizoen 1976 stapt Stoutjesdijk nog wel op. En kele maanden later knijpt hij ge desillusioneerd in de remmen. De droom om profrenner te wor den ontploft. Het is voorbij, voor goed. „Maar ik ben trots op die periode." Na zijn wielerloopbaan werkte Stoutjesdijk aan zijn maatschap pelijke carrière. Hij begon onder aan op de postkamer van het toenmalige ziekenfonds MZB in Bergen op Zoom, om 25 jaar later te eindigen als coördinator facili- tairbedrijf op het hoofdkantoor van VGZ in Tilburg. Het bekendst werd hij als voet- PROFIEL ^.0-N OfoM baltrainer. Stoutjesdijk was actief bij alle clubs op Tholen, uitge zonderd Tholense Boys, met soms een uitstapje over de brug. Stoutjesdijk deed het met zijn hele ziel en zaligheid, hoe klein de clubs soms waren. „Ik voel me altijd van hiel tot kruin betrok ken." Trainersloopbaan Zijn dochter Lenny schopte het bij Smerdiek tot in de hoofdklasse en voetbalt dit seizoen bij MOCT7. Zeifis hij tot op de dag vandaag lid van Smerdiek. De titel met die vereniging in het seizoen Volgens de dokter had Frits Pirard een Mercedesmotor en ik die van een Fiat 1990/91 beschouwt hij als het hoogtepunt in zijn trainersloop baan. De club bestond vijftig jaar en promoveerde, vanuit de on derafdeling, naar de vierde klasse. „Emotioneel maakte dat veel los." Stoutjesdijk fietst nog wekelijks met de Molenrijders uit Wouw. In zijn Bergse appartement valt de steen op die herinnert aan twee deelnames als toerfietser aan Parijs-Roubaix. Als het even kan, pakt hij zijn racefiets voor een rit door de streek. Hij hoeft geen koersen meer te winnen. Een kilometertje of 30 in het uur houdt-ie nu aan. „Dat is hard ge noeg." zaterdag 3 juni 2017 Z.V Altijd van hiel tot kruin betrokken Ben van den Aarssen Bergen op Zoom B -Cees Stoutjesdijk (63) Naam: Cees Stoutjesdijk Leeftijd: 63 jaar Geboren: Oud-Vossemeer Woonplaats: Bergen op Zoom Coureur: 1968-1976 Voetballer: Smerdiek Voetbaltrainer: 33 seizoenen Getrainde clubs: Stavenisse, Krabbendijke, Smerdiek, NVS, Noad'67, Flakkee, WHS, Smer diek, SPS, Vosmeer Huidige vereniging: WHS (Sint- Annaland, jeugd) Cees Stoutjesdijk in zijn tijd als wielrenner bij Trico-Noble, waarvoor ook Jan Raas en Cees Priem koersten. -Cees Stoutjesdijk (63) Cees Stoutjesdijk verwacht niet dat hij nog hoofdtrainer wordt in het amateurvoetbal. „Het is mooi geweest." foto chrisvan klinken/pix-profs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 137