JILjPJJ i Aanpak illegaal grond gebruik Openluchtbaden tot2025open Man (88) gewond na botsing tegen gevel wz 7 pinna: SCHOLIERENOLYMPIADE Twee leerlingen van Zeeuws-Vlaamse middelbare scholen doen komende week mee aan de landelijke finale van een scholierenolympiade. Emin Araftpoor uit Terneuzen behoort bij de beste biologieleerlingen van Nederland, en Martijn Muller uit Hulst mag laten zien wat hij allemaal van scheikunde weet. mé HH Emin Araftpoor (16) volgt 5- atheneum op het Zelden- rust-Steelantcollege in Ter- neuzen. Hij is meer een schei kunde- dan een biologiefanaat, dus zijn finaleplaats in de Neder landse Biologie Olympiade kwam als een verrassing. De twee biologieklassen van 5- atheneum hielden een wedstrijd: de klas die het hoogste gemid delde haalde tijdens het eerste olympiade-examen kreeg een taart. „Ik moest natuurlijk mee doen. Voor de taart, maar ik hou ook van een beetje strijd", vertelt Emin. Dat hij door zou zijn naar de tweede ronde, had de leerling niet verwacht. „Ik was ook maar nét door, want ik had niet zo'n heel hoge score", zegt hij bescheiden. Emin houdt echter van een uitda ging, dus nu hij zo ver was, ging hij er ook voor. Voor de tweede ronde ontving hij een theoriebun del om zich voor te bereiden. „Ik heb een volledig weekend van 's ochtends tot 's avonds zitten le ren." Toen hij klaar was met zijn toets was hij eigenlijk al zeker dat hij door was. Hij ging van een van de laagste scores naar een van de hoogste en zit nu bij de beste twintig van Nederland. Araftpoor is tevreden met hoe ver hij is gekomen. „Nu ik zover ben, wil ik het zo goed mogelijk doen in de finale. Maar als ik niet naar Engeland mag, ben ik ook te vreden. Dan heb ik volgend jaar nog een kans om mee te doen." De finale van de Biologie Olympiade is van 6 tot en met 13 juni op Wagen- ingen University. Vier van de twintig deelnemers gaan door naar de inter nationale Olympiade in Engeland. I artijn Muller (18) volgt 6- vwo op het Reynaertcol- I lege in Hulst. Hij haat scheikunde niet, maar zou er ook niet voor uit zijn bed komen. Toch is hij door naar de landelijke finale van de Scheikunde Olympiade. Martijn moest vanuit school verplicht meedoen aan het eerste deel van het eerste olympiade examen. „Het tweede deel mocht je invullen als je er zin in had. Dus ja, waarom niet?", vertelt hij. De leerling wist niet op iedere vraag een antwoord en was dan ook ver baasd én blij dat hij doorwas naar de tweede ronde. Hij bereidde zich voor door oude olympiade-examens door te nemen. Het werkte, want Muller zit bij de beste twintig van Neder land en is door naar de landelijke finale. „Heel onverwacht, want ik sta gemiddeld maar een zeven voor scheikunde. Het is ook niet mijn passie, ik wil technische wis kunde gaan studeren." Maar nu hij door is naar de finale gaat hij er na tuurlijk voor. Van 8 tot en met 15 juni zit hij op de Rijksuniversiteit in Groningen waar de finale plaatsvindt. „Ik weet niet wat ik moet verwachten, maar ik zie het allemaal wel. Ik vind het vooral leuk om nieuwe mensen te leren kennen." Als hij bij de beste vier zit, mag hij naar Thailand voor de interna tionale finale. „Dat lijkt me heel vet, maar het valt wel tegelijk met mijn vakantie in Spanje..." De finale van de landelijke Schei kunde Olympiade is van 8 tot en met 15 juni op de Rijksuniversiteit Gro ningen. Vier van de twintig deelne mersgaan door naar de internatio nale Olympiade in Bangkok. Onderzoek wees uit dat het in de gemeente Sluis om zo'n 750 ge vallen gaat. Dat toestaan is oneerlijk richting mensen die zich wel aan de regels houden, menen B en W. Die hebben nu bureau Eiffel in de hand geno men om er wat aan te doen. In Sluis zijn 750 gevallen van illegaal gebruik bekend Medewerkers gaan in gesprek met gebruikers van de grond. Die krijgen de kans die te ont ruimen of te kopen. Om dat aan te moedigen, verlaagt het college de vraagprijs van de grond met minstens 12 procent. Dat is mede ingegeven door het feit dat Sluis in dergelijke gevallen een relatief hoge grondprijs hanteerde. De 'korting' loopt op naarmate er meer grond wordt afgenomen. 'Te kwader trouw' Wat ook helpt, is een recente ju ridische uitspraak. Voorheen konden bewoners die gemeen telijke grond langer dan tien jaar in bezit hadden, een beroep doen op 'verjaring': de grond werd dan als het ware van hen. De Hoge Raad bepaalde echter dat gemeenten mogen aanvoe ren dat zulke grond 'te kwader trouw' is verkregen: het is, sim pel gezegd, vaak bewust gestolen van de gemeente. Het inhuren van het bureau kost 360.000 euro. Dat betaalt zich minstens terug, verwacht het college. De gemeenteraad moet nog wel instemmen met het besluit. De brandweer moest de man uit zijn wagen bevrijden. Volgens de politie viel het met de schade van de 45km-wagen mee. Desondanks liep de man een ernstige hoofd wond op die inmiddels gehecht is. Een traumaheli is opgeroepen en landde op het veld waar voorheen basisschool Op de Hoogte was. Na behandeling is het slachtoffer per ambulance naar het ziekenhuis ver voerd. Volgens politiewoordvoer der Esther Boot heeft de man zich mogelijk vergist in de versnelling bij het wegrijden bij zijn woning. Met de raadsverkiezingen van maart 2018 in het vizier was het voorstel alle baden open te houden 'een schot voor open doel'. Toch stemden D66, VVD en Christen- Unie tegen. Charles ten Hengel (D66) hield zijn - inmiddels bekende - tirade tegen de 'voorzieningen-waanzin' in Terneuzen. Gerry Loof (Chris tenunie) vreesde alweer een ver- volginvestering in het krakkemik- Het theater sluiten we toch ook niet kige zwembad in Koewacht. En Michiel Groeneveld (VVD) vindt de prijs te hoog; bij elk kaartje moet 20 a 30 euro subsidie. „Dat geldt ook voor het theater", reageerde Johan van der Ha (PvdA), „en dat sluiten we toch ook niet." In 2011 is bovendien veel geld in de baden gestoken en het bezoek is onverminderd groot. Met 21 stem men voor en zes tegen koos een meerderheid voor openhouden én voor een onderzoek a 24.000 euro naar de onderhoudstoestand van het bad in Koewacht. zaterdag 3 juni 2017 2V 'Scheikunde een passie? Mwoah... ik sta een 7...' 1 wJ -'S k Emin Araftpoor foto's peter nicolai Gertie De Boey Martijn Muller. Bewoners die illegaal een stukje gemeentegrond in ge bruik nemen en daarna net doen of het van hen is: het ge meentebestuur in Sluis wil er wat aan doen. Gebruikers kunnen de grond kopen. Martijn de Koning Oostburg Een 88-jarige Terneuzenaar is vrijdagmiddag rond twee uur naar het ziekenhuis van Gent gebracht, nadat hij met zijn brommobiel tegen de gevel van een seniorenwoning aan het Simon Stevinhof was gebotst. Guido van der Heijden Terneuzen Alle vijf gemeentelijke open luchtbaden in Terneuzen blijven in elk geval tot 2025 open, al hangt het bad van Koewacht wel aan een zijden draadje. Harmen van der Werf Terneuzen - Johan van der Ha (PvdA)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 134