12 JFK100JAAR De legendarische John F. Kennedy zou deze week 100 jaar zijn geworden: heeft zijn familie nog politieke macht en werkt dochter Caroline echt aan een comeback van de dynastie? De reïncarnatie van Jackie Kennedy heet Rose Schlossberg (28). Ze is actrice, tv- maker en het even beeld van oma Jackie. In een familievideo om de geboortedag van John Fitzge rald te herdenken, zegt Rose, zijn oudste kleinkind: „Mijn opa zou trots zijn op hoe ver we gekomen zijn als land sinds 1963, maar hij zou ook de eerste zijn om ons te vertellen dat er nog een lange weg te gaan is." Haar moeder Caroline (59), de enige nog levende directe nazaat van John en Jackie Kennedy, vertelt in het filmpje over haar herinneringen aan de Oval Office, waar ze als kleuter on der het bureau van de jonge gla- mourpresident kroop - tot hij in 1963 werd doodgeschoten in Dallas en een legende werd. „Ik mis hem elke dag van mijn leven", zegt Caroline Ken nedy in haar videoboodschap. Die heeft wel iets weg van een campagnespot. Volgens geruchten is Caroline Kennedy geïnteresseerd in een politieke loopbaan. Ze had haar zinnen al eens gezet op de Senaatsze tel die vacant werd toen Hillary Clin ton in 2009 minister van Buiten- landse Zaken werd, maar trok zich toen terug om 'persoonlijke rede nen'. Barack Obama benoemde haar later tot ambassadeur in Japan. Nu ze weer in New York woont, wil Ame rika weten wat de toekomst brengt voor een van de prominentste leden van de familie die in de VS de rol van surrogaatroyalty vervult. De New York Post schreef eerder dit jaar op ba sis van bronnen rond de familie dat Caroline van plan is komende jaren mee te dingen naar een Senaatszetel. Er zouden zelfs 'nog grotere poli tieke doelen' in het verschiet liggen - het woord 'presidentschap' valt. „In sommige kringen wordt Caroline ge zien als de nieuwe Hillary Clinton. Ze heeft de Kennedynaam, maar niet de Clintonbagage", schrijft de krant. In een interview met de Today Show Opa zou ook de eerste zijn om ons te vertellen dat er nog een lange weg te gaan is hield Caroline Kennedy eerder deze maand de opties open. „Ik ben net een week terug uit Japan", zegt ze. „Ik kijk om me heen om uit te vinden wat ik nu wil doen." Begeesterde speeches Ze zou niet de enige hedendaagse Kennedy zijn die het politieke fami liebedrijf nieuw leven probeert in te blazen. In het Huis van Afgevaardig den begint Joe Kennedy (36) uit Mas sachusetts op te vallen met begees terde speeches om Obama's zorgwet te verdedigen tegen Republikeinse afbraakpogingen. Hij is de kleinzoon van JFK's broer Robert en maakt goede kans een plek in de Senaat te bemachtigen. Chris Kennedy (53), zoon van Robert en dus een neefje van de vermoorde president, pro beert gouverneur van Illinois te worden. En Ted Kennedy jr. (55), ook een neefje, zou van uit de lokale politiek in Con necticut kunnen doorsto men naar de Senaat. De machtspositie van de jaren 60 komt daarmee niet terug. Toen vaardig- den Joseph en Rose Ken nedy uit Boston maar liefst drie zoons af naar Washington: John was presi dent, Robert zijn minister van Justi tie en Ted senator. Hun moeder fun geerde als het politieke brein van de familie. Mede daardoor zat tussen 1947 en 2011 steeds ten minste één Kennedy in het Congres. Een nieuwe generatie zet de poli tieke traditie voort, maar zitten Ame rikaanse kiezers daar wel op te wach ten? Twee politieke dynastieën wer den vorig jaar om zeep geholpen door Donald Trump. Het lukte de Bushes en de Clintons niet om een nieuwe afgevaardigde in het Witte Huis te krijgen. De naam Kennedy is geen garantie voor succes, zegt familiebio- graaf Larry Learner. De top van de Democratische Partij in Illinois schaarde zich in de voorverkiezingen om het gouverneurschap zelfs achter de tegenstander van Chris Kennedy. Verslavingen Naast succes is tragiek een net zo voornaam deel van de familiege schiedenis. Twee broers werden ver moord in de jaren 60, drie familiele den kwamen om bij vliegtuigonge lukken. Drank, vrouwen en een rol in het ongeluk dat het leven van een medewerker kostte, kleefden tot zijn dood in 2009 aan het imago van sena tor Ted. Diens zoon Patrick verliet de politiek om een drugs-en alcoholver slaving. Learner: „Niemand wil het leven van een ander leven. Na de dood van JFK was hun naam een last." De ma gie van toen is verdwenen, merkt hij. „Voor mijn generatie waren de Ken nedys speciaal, maar jonge mensen halen hun schouders op." De echte erfgenaam van John F. Kennedy is misschien John Schloss berg, zijn 24-jarige kleinzoon. De zoon van Caroline Kennedy en haar man Edwin Schlossberg voelt zich thuis in de politieke arena. Waar zijn zussen Rose en Tatiana zich hebben gestort op carrières in de journalistiek en de tv-we- reld, schreef de rechtenstudent een opinieartikel om het op te nemen voor Syrische vluchte lingen. Hij reikte de Profile in Courage award van de Kennedy- bibliotheek dit jaar uit aan Ba rack Obama, opgevat als subtiel statement tégen huidig president Trump. John kwam er met zijn moeder live op tv over vertellen. „Hij wordt klaargestoomd voor een leven in de politiek", denkt Barbara Perry, presidentieel historicus en Kennedykenner van de Universi teit van Virginia. f zaterdag 3 juni 2017 Amerika droomt weer overt Kennedy s Karlijn van Houwelingen Caroline met haar vader, drie maanden voor de moord. FOTOEPA Rose Kennedy Schlossberg A Naast zijn vrouw Jackie, als bevlogen spreker, als familie mens: John F. Kennedy zoals Amerika zich hem liefst herinnert. FOTO'S HH/EPA r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12