II Veilige oversteek bij supermarkt aan de Boutlaan in Scharendijke 7 Predikant Marjan Riedijk gaat met de tijd mee in Zonnemaire sa.-- De nieuwe predikant van Zonnemaire zet niet alleen de deuren van de kerk wagenwijd open, maar gaat zelf ook veel naar buiten. Om het oogstfeest te vieren met kinderen van de basisschool, bijvoorbeeld. Van alle 750 inwo ners van Zonne maire zitten er - op een goede dag- dertig op zondag in de kerk. Maar als het godshuis een schilderbeurt nodig heeft of er moeten pannenkoeken worden gebakken om geld in te za melen, dan staan ze er allemaal. Dus toen de protestantse kerk van Zonnemaire een nieuwe pre dikant nodig had, zei Sjaak de Bree van de kerkenraad: dat moet een warm iemand zijn, die gemakke lijk met mensen omgaat. „Niet veel later stond Marjan Riedijk hier achter het preekgestoelte, als invaller in de zomer. We hoorden haar en we zeiden: die moeten we hebben." Psycholoog Een paar maanden later stond Rie dijk (45) er weer, als nieuwe predi kant. Nog maar net afgestudeerd. „Ik heb lang gewerkt als psycho loog, maar ik wilde iets anders. In 2006 ben ik begonnen aan de Pro testantse Theologische Universi teit. Ik werd echter ziek, kreeg borstkanker. Mijn praktijk heb ik toen stopgezet, maar mijn studie niet. Al skypend, via een openge slagen laptop in de collegezaal, heb ik vanaf mijn bank in Zierikzee de lessen gevolgd. Ik was heel ziek, maar ik móest doorgaan. Op het moment dat de radioloog zei: het is niet goed, hoorde ik Psalm 27 in mijn hoofd. Als ik niet had ge loofd, waar was mijn hoop en moed gebleven... Als ik dit over leef, zei ik, dan wil ik predikant worden. Dan moet ik die mooie teksten delen met anderen." Dat deed ze eerst in Nieuwer- kerk, later kwam daar Zonnemaire bij. Twee verschillende gemeen schappen. „In Nieuwerkerk zijn wij niet de enige kerk en binnen de kerk daar gebeurt al veel aan bijvoorbeeld jeugdwerk. In Zon nemaire lag een uitdaging. Het dorp heeft een actieve en sociale gemeenschap, maar komt niet veel in de kerk. Terwijl ze het gebouw wel heel belangrijk vinden. Tij dens mijn studie heb ik in de Randstad gezien hoe nieuwe ker ken ontstaan door buurtbewoners samen te laten eten en te laten luisteren naar Bijbelverhalen. Hoe mooi zou het zijn om die nieuwe vorm te laten samensmelten met een eeuwenoud gebouw?" Appelmoes En dus maakte ze bij het Oogst feest appelmoes met de kinderen van basisschool De Zonnewijzer en liet ze hen kerst vieren in de Het zou mooi zijn als mensen de Bijbelverhalen weer mooi gaan vinden kerk. „Met alleen maar kaarsjes aan, muziek begeleid door You- Tube-fdmpjes en Maria en Jozef die met elkaar zaten te whatsap pen. Tja, je moet met de tijd mee gaan. Met Pinksteren gaan we zeil bootjes maken van kurk en lege shampooflessen en laten we die over de ijsbaanvijver waaien, net als de Geest die alles in beweging zet. Na afloop gaan we picknic ken." Vrijheid Als predikant bezoekt Riedijk mensen in het dorp. Ook de niet- kerkelijke. „Om te praten over pro blemen, wat ik met mijn achter grond best goed kan, veel vaker nog gewoon voor de gezelligheid. Laatst was ik bij een jongen van 12, Sander, die vertelde dat hij zo graag een huttendorp zou willen in Zonnemaire. Nou, dan regelen we dat, samen met het dorpshuis." Bedoeld om mensen de kerk binnen te halen, is dat niet. Ou derling Sjaak de Bree lacht: „Dat hoefje in Zonnemaire ook niet te proberen. De mensen zijn hier ge steld op hun vrijheid. Maar soms zie je er ineens weer mensen die jaren niet zijn geweest, en die ko men nog terug ook. Ach, het zijn altijd golfbewegingen geweest. Toen ik veertig jaar geleden begon, zat er op zondag maar twaalf man in de kerk." Het belangrijkst, zegt Riedijk, is dat de kerk iets kan betekenen voor het dorp. „En het zou mooi zijn als mensen de Bijbelverhalen weer mooi gaan vinden. We zijn hoopvol." De dorpsraad van Scharendijke meldt het nieuws op zijn Face- bookpagina. „Samen is er veel mo gelijk", zet initiatiefnemer van de petitie André van Dongen als reac tie onder het bericht. Hij krijgt complimenten van achttien an dere inwoners. Een woordvoerder van de ge meente bevestigt de melding van de dorpsraad. „Volgende week komt het wegmarkeringbedrijf om een zebrapad aan te brengen. De waarschuwingsborden voor de oversteek staan er al. Daarmee ko men we tegemoet aan de petitie die wethouder Jacqueline van Burg in ontvangst heeft geno men." Omdat de Boutlaan een 30-kilo- meterzone is, wilde de gemeente aanvankelijk geen zebrapad ma ken. „Op dergelijke wegen kies je eerder voor een ruitmarkering of een gekleurde baan", zegt de woordvoerder. Maar volgens de bewoners wordt de snelheidsli miet op de Boutlaan met voeten getreden. Daarom kiest de ge meente nu alsnog voor de zwart wit gestreepte oversteekplaats. Sinds supermarkt Plus aan de Boutlaan is gevestigd, rijdt er veel meer verkeer. Met name voor ou deren en kinderen is daardoor de oversteek gevaarlijker geworden, zei Van Dongen in december bij de overhandiging van 275 handteke ningen aan de wethouder. Aan de voorrangssituatie doet de gemeente niets. Verkeer van rechts heeft er gewoon voorrang. Maar omdat de Boutlaan vrij breed is, denken sommige automobilis ten dat ze op een voorrangsweg rijden. zaterdag 3 juni 2017 Jozef en Maria whatsappen met kerst Wendy Wagenmakers Zonnemaire Predikant van de protestantse kerk in Zonnemaire Marjan Riedijk, met op de achtergrond kerkenraadlid Sjaak de Bree. foto dirk-jan gjeltema -Marjan Riedijk Aan de Boutlaan in Scharen dijke komt een zebrapad. De in woners hebben daar in een pe titie om gevraagd. Ton van den Nouweland Scharendijke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 125