Mijn vrouw voelt zich niet meer veilig thuis. Verhuizen? Mijn zoon heeft een Verkeerd' vriendje. Wat te doen Koos Postema Gerda Havertong kijken. Daar was niemand. Nog dikwijls heeft mijn vrouw als ze thuiskwam en de sleutel in het slot stak ge dacht: zou er iemand bin nen zijn? Bij u was het allemaal heftiger. Uw vrouw wil zelfs verhui zen. Mijn vrouw en ik raden haar dit af. Ons inziens verdwijnt daarmee de angst niet. De angst kan meeverhuizen. Uw vrouw moet wél van die angsten af. Professionele hulp is hier geboden. Ga naar een psycholoog. Een echte alstublieft. Vooropgesteld: dit is beslist geen makkelijk dilemma; het is een heel serieuze kwestie. Aller eerst zou ik het hebben over jullie grenzen, thuis dus. Uit de vraag lijkt misschien alsof roken - misschien ook iets anders dan sigaretten - en drinken niet zo'n punt is, maar als u niet wilt dat dat bij jullie thuis gebeurt, zou ik dat zeker nog eens benadrukken. Ik zou dus beginnen met te vertellen dat u dit soort ge drag niet waardeert. Vraag ook waaraan uw zoon alle maal meedoet. Autorijden - het is in dit geval joyri ding - en stelen van schoenen vind ik nog een ander verhaal, want daar komen brokken van. Vertel eerlijk dat u zich ongerust maakt. Jongens van 15 jaar zoeken hun grenzen op, dat hoort bij de leeftijd. Maar uit uw vraag leid ik ook af- hij heeft zich immers zelf laten ontvallen dat het vriendje rookt en drinkt - dat hij blijk baar zijn verhaal kwijt wil. Hij wil misschien wel weten wat u ervan vindt, en dan heeft u dus een goede aanleiding om dat te vertellen. Iets anders is het ontmoedi gen van de vriendschap. Dat is een heel lastige kwestie. Het vriendje direct aanspreken is JONGENSVAN 15ZOEKENNU EENMAAL HUN GRENZEN OP gevaarlijk, want u wilt ook niet dat uw zoon straks een klikspaan wordt genoemd. En als u uw zoon verbiedt contact te hebben met die vriend, bestaat de kans dat hij zich juist van u afkeert of zegt dat u niet zo 'kinderachtig' moet doen. Dat werkt dus waarschijnlijk niet. Maar laat wel weten wat uw grenzen zijn. Dure sport schoenen die hij niet van u heeft gekregen, horen niet in huis, dat moet hij kunnen snappen. Probeer vooral open en eerlijk in gesprek te blijven met uw zoon. Lukt dat niet, dan bestaat het gevaar dat u hem figuurlijk kwijtraakt. ijn vrouw en ik werden stevig geraakt door uw verhaal. Ik zal u uitleggen waarom. Jaren geleden was mijn vrouw vele zondagmid dagen alleen thuis. In een vrijstaand huis in landelijk gebied. Ik was in die tijd pre sentator van Langs de Lijn. Op een van die zondagmiddagen MIJN VROUW DURFDE DE SOK NIET OP TE RAPEN fietste mijn vrouw naar ken nissen in de polder. Bij te rugkeer stond er een atuo voor ons huis. Zij stapte van de fiets en liep naar de voor deur. Plotseling reed de auto, luid toeterend, weg. Mijn vrouw ging het huis in en zag door een achterraam een man de tuin uit vluchten. Er was ingebroken, maar niets was overhoop gehaald. Wel lag er een vreemde sok op de grond. Mijn vrouw durfde de sok niet op te rapen. Het ding was kennlijk bedoeld tegen vingerafdrukken. Ze belde de politie en vroeg de agenten ook nog even op zolder te magazine 63 Journalist (84) met als lijfspreuk: 'Oud, maar nog dagen zat.' Theatermaker (70): 'Alles wat je uit liefde geeft, doet ertoe.' Anderhalfjaar geleden is er bij ons ingebroken. Het hele huis over hoop, onvervangbare spullen weg. Ontzettend naar, maar het leven gaat door. Vind ik. Mijn vrouw komt echter niet over die ge beurtenis heen. Zij voelt zich sinds die dag niet meer thuis in ons huis, en is ervan overtuigd dat dat ook nooit meer zo zal zijn. Ze wil verhuizen. Ik vind dat overdreven. Wat denkt u? N.B., Nieuwegein Mijn zoon (15) heeft een vriendje bij wie ik niet zo'n goed gevoel heb. Hij rookt (ik vermoed niet alleen sigaretten), hij drinkt en hij rijdt stiekem auto. Vorige week kwam hij aanzetten met dure sport schoenen voor mijn zoon. Toen ik vroeg hoe hij daar aan kwam, volgde een verhaal dat neerkomt op 'van een vrachtwagen geval len'. Hoe ontmoedig ik deze vriendschap? J.S., Den Haag WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 120