Dagje Drievliet...** Wie wil dal nou niel? - yïc jIÉBMB Op de niaeh^igeJ^aJJuiispasiykthetalsor^^^^^ de weg dwars door de aardkorst splijt Uitloper Na de Paskhuispas gaat de reis verder in zuidelijke richting. loze valleien en ontoegankelijke rots partijen. Deze wereld is niet gemaakt voor men sen. Dit is het land van adelaars en lui paarden. Deon vertelt dat de schuwe dieren door de aanhoudende droogte steeds vaker worden gezien. Recent is er eentje door een auto doodgereden. Eenvoudige lunch bij de Mount Ceder Lodge, waar het terras uitkijkt over de wildernis. Deon heeft het echter niet over luipaarden en ander groot wild, maar wijst op een klein vogeltje, de mas kerwever. „Ik heb altijd medelijden met de mannetjes. Die werken zich een onge luk om een schitterend nestje te bouwen, dat ondersteboven aan een tak hangt. Maar als het vrouwtje het nest niet goed of mooi genoeg vindt, kan hij helemaal opnieuw beginnen. Ze weigert dan eitjes te leggen." Virus Het is gedaan met de beschaving. De wereld wordt leger en leger, de weg slechter en het landschap boeiender. Dit is niet meer de wereld van inspecteur Bennie Griessel, maar wel dat van Deons nieuwste boek Koorts, waarin een virus de wereldbevolking bijna in zijn geheel uitroeit en overlevers in Zuid-Afrika een nieuw leven proberen op te bouwen. Het behandelt grote vraagstukken als milieu en uitputting van de aarde, verpakt in een verhaal dat je in één ruk wilt uit lezen. Deon stopt en wijst: „Kijk, zie je de top van die berg? Dat is waar Nico en Sofia in Koorts uiteindelijk worden gepakt. Koorts is geen misdaadboek, waardoor ik veel vrijer was in mijn schrijven. Ook als het boek geen succes wordt, is het schrijven ervan het mooiste wat me ooit is over komen. Dat je 's ochtends achter je laptop gaat zitten zonder te weten wat er precies gaat gebeuren, waar het verhaal je mee naartoe gaat nemen." Het is een rake parallel met motor rijden. 's Ochtends bij je hotel op de machine stappen zonder te weten wat de dag zal brengen. Zo belanden we na kilometers wasbord, los zand en keien - staan op de steps verplicht - op een pla teau waar de natuur met het geduld van duizenden jaren een beeldentuin van fantastische rotsblokken heeft gemaakt. Een droomafdaling in het laatste gouden daglicht brengt ons uiteindelijk in Clan- william. De wanden boven het stadje kleuren paars als we de motoren voor het hotel parkeren. Twee oudere dames behe ren er de receptie en ontvangen ons met open armen. „Daarom kom ik graag op dit soort plekken", zegt Deon. „Hier op het platteland lijken de mensen altijd aardiger." Die avond eten we bobotie, het natio nale gerecht van Zuid-Afrika met rijst, kerrie, gehakt en bladerdeeg. Het dateert uit de tijd van de VOC en is met de slaven meegekomen uit de Oost. Pakhuispas Dit is niet het Zuid-Afrika uit de reis gidsen. Daarvoor ontbreken de kant-en- klare highlights die zich eenvoudig laten adverteren. Hier in de Cederbergen gaat het om een gevoel dat veel lastiger aan de man/vrouw te brengen is dan een wild park vol leeuwen, olifanten en giraffen. Laan van 's-Gravenmade DEN HAAG 070 399 9305 WWW.DRIEVLIET.NL 9 481 zaterdag 3 juni 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 105