Vrouw in het blauw soepel door de bochten laat lopen. Bij het Oude Huis uit 1852 - een prachtvoorbeeld van Kaaps-Hollandse architectuur - komt de eigenaresse naar buiten voor een praat je. Ze is aan het renoveren. Een hels kar wei, want alles is verrot. Achter het ijzeren hek waken twee angstaanjagend grote honden. Deon kijkt ernaar, zijn brein slaat het op in het on derbewustzijn, de machinekamer van ie dere schrijver. Het tafereel zou straks zomaar kunnen opduiken in een nieuw boek over inspecteur Bennie Griessel, die ook in het geschenkboek de hoofdrol speelt. „Ik houd van Bennie", zegt Deon. „Hij is geen superheld, maar een man van vlees en bloed, met goede en slechte eigenschappen." Met een prettige kruissnelheid van 110 kilometer per uur, glijdt het Zuid-Afri kaanse landschap even later weer aan ons voorbij. Naarmate we verder richting het noorden rijden, wordt de wereld kaler, ruiger, stoffiger. We passeren Worcester, dat ze hier zo mooi als 'Woester' uitspre ken, klimmen over Michell's Pass en dalen af naar het charmante Ceres voor benzine, koffie en een bekentenis van Deon: „Ik vind Zuid-Afrika het mooiste land ter wereld." Deon is opgegroeid in de tijd van apartheid, een donkere periode die voor altijd met het land verbonden zal zijn. Die historie van ongelijkheid, gecombi neerd met al die verschillende culturen en talen maken Zuid-Afrika tot een bruisende, lastige en unieke smeltkroes. „Er zijn nog reusachtige problemen te overwinnen, de armoede voorop", zegt Deon. „Maar kijk eens hoe ver we al zijn gekomen. Er is een hunkering naar voor uitgang die het land iets dynamisch geeft, iets jongs, fris, vernieuwends." Dirt tracks Nadat we de uitgestrekte fruitboomgaar den rondom Ceres zijn gepasseerd, haalt Deon me in. Een paar kilometer verderop slaat hij een onverharde weg in. We laten wat lucht uit de banden lopen en zetten de vering soepeler, zodat de motoren beter grip hebben op de dirt tracks die we vanaf hier tot de finish van vandaag in Clanwilliam zullen rijden. De motoren produceren enorme stof wolken. We gaan allebei op de steps staan, zodat we de gaten, kuilen, zand platen en andere gevaren beter kunnen zien. Bovendien helpt het om de klappen op te vangen als we - onvermijdelijk - toch een narigheidje over het hoofd zien. We klimmen en dalen, passeren droge rivierbeddingen, kijken uit over einde- "lÊM De Zuid-Afri kaan Deon Meyer (1958) MEYER schreef elf mis daadromans met Zuid-Afrika als decor. In 2012 brak hij in Nederland door met 13 uur, dat door Vrij Nederland als thriller van het jaar werd gekozen. Meyer woont met zijn gezin in Stellen- bosch, nabij Kaapstad. Voor de Spannende Boeken Weken schreef hij De vrouw in de blauwe mantel, dat lezers bij de aanschaf van een thriller cadeau krijgen. Omdat een schilderij van Rembrandt-leer- ling Carel Fabritius een belang rijke rol speelt, is het verhaal met Nederland vervlochten. deonmeyer.com, spannendeboekenweken.nl Opmars Zwartvoetpinguins hebben zich Boulders Beach toegeëigend, een strand op het Kaapse Schiereiland. magazine 47

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 104